Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Katili Tam 38 Yıl Sonra Bulunan Etan Patz'in Akıl Almaz Hikâyesi

-

İşte ABD tarihinin en sansasyonel ve korkutucu olaylarından biri olarak hatırlanan Etan Patz'ın kaçırılması ve 38 yıl sonra sağlanan adalet:..

Etan Patz, 1979 yılında Manhattan'da bulunan evinden çıktı ve bir daha geri dönmedi.

Üzerinden neredeyse kırk yıl geçen bu olay, o dönemde Patz'ın yüzünün ABD'de âdet olduğu üzere süt kartonlarının üzerine basılmasına sebep oldu. Ülkenin dört bir yanında insanların evlerine giren süt kartonlarının üzerinde kayıp çocuk ilanlarının olması, o dönemde bu tür haberlerin yayılması için en iyi stratejiydi.

Ancak bu zekice stratejiye rağmen, resmi süt kartonlarının üzerine basılan çocukların bir kısmının akıbeti hiçbir zaman belli olmadı.

Etan Patz da maalesef bu çocuklardan biriydi. Evinin önünden kaçırılan ve kendisinden bir daha haber alınamayan çocuğun ailesi uzun süre boyunca iç rahatlatıcı bir haber alamadı ve zamanla ümitleri tükendi. Ancak olayın gerçekleşmesinden tam otuz sekiz yıl sonra, 2 yıl önce Şubat ayında Etan Patz davası sonuçlandı ve jüri çocuğun katilini suçlu buldu.

Etan Patz, 25 Mayıs 1979 Cuma günü kaybolduğunda henüz altı yaşındaydı.

Etan o gün, içinde oyuncak arabalarının bulunduğu çantayı taktı, gazoz almak için annesinden bir dolar istedi ve okula gitmek için evden çıktı. O gün Etan'ın annesinden izin kopararak iki blok ötedeki otobüs durağına tek başına yürüdüğü ilk gün; annesinin ise Etan'ı gördüğü son gündü.

Etan'ın o gün okulda görülmediğini öğrenen anne Julie Patz'ın dünyası başına yıkıldı.

Bunun üzerine New York Polis Departmanı bölgeye yüz adet polis gönderdi ve Etan helikopterler eşliğinde arandı. Ancak tüm bölgede kapı kapı aransa da Etan'a dair bir ize ulaşılamadı. Bunun üzerine Etan'ın fotoğrafı haber bültenlerinden şehrin sokaklarına, Times Meydanı'ndaki devasa ekranlardan süt kutularına kadar her yerde sergilendi.

Sevimli çocuk, kısa sürede ülkenin gündemine oturdu.

Olayın bu kadar hızlı, bu kadar mantıksız ve bu kadar gizemli bir biçimde gerçekleşmiş olması, New York sınırlarını aşarak ülkenin dört bir yanında aileleri korkuttu.

Hatta başkan Reagan, Etan'ın kaçırıldığı günü, "Ulusal Kayıp Çocuklar Günü" ilan etti.

Ve 1984 yılına gelindiğinde ABD'de "National Center for Missing and Exploited Children" (Ülkemizde bulunan Çocuk Esirgeme Kurumu'na benzer, kâr amacı gütmeyen bir kuruluş) kuruldu. Etan hakkında yapılan reklamlar hâlâ varlığını koruyor, ancak olayın üzerinden beş sene geçmiş olması ümitleri azaltıyordu.

Etan'la başlayan akım, zamanla ülke genelinde yürütülen bir sosyal sorumluluk projesine dönüştü ve kimi zaman işe yaradı.

Örneğin henüz yedi yaşındayken kaçırılan Bonnie Lohman isimli kız, kaçırılmasından beş sene sonra market alışverişi yaparken süt kutularının üzerinde kendi fotoğrafını gördü ve böylece kaçırılmış olduğunu fark etti. Ancak bu fotoğraflar nadiren işe yarıyor, esas işlevinden ziyade ABD'de genel bir korku ortamının oluşmasına zemin hazırlıyordu.

Yıl 2012 olduğunda polis, ucu Etan'a ulaşabilecek kanıtlar elde etti.

Etan'ı tanıyan ve mahallede tamir işleriyle uğraşan Othniel Miller isimli adam, Etan'ın kaybolmasından bir süre sonra evinin civarında bir noktaya beton dökmüştü; tüm ihtimalleri değerlendiren polis de bu ufak bilgiyi dikkate alarak çalışmalarını sürdürdü ancak buradan da elle tutulur bir şey çıkmadı.

Ancak bu araştırmanın ekranlara yansıması, olayın çözülmesinde daha sonra büyük rol oynadı.

Çünkü haberin televizyonlarda yayınlanmasından birkaç hafta sonra polis bir telefon aldı ve arayan kişi Ethan'ın ölümünden sorumlu olanın Miller'ın kayınbiraderi Pedro Hernandez olduğunu söyledi. Hernandez, olayın gerçekleştiği zamanda, Etan'ın evinin yakınında bulunan bir süpermarkette kasiyerlik yapıyordu.

Yapılan araştırmalar, telefonla gelen bilginin doğruluğunu kanıtladı.

Olayın gerçekleşmesinin ardından Hernandez memleketine dönmüş, yakın çevresine New York'ta bir çocuk öldürdüğünü söylemişti. Son olarak ise suçunu kendisini sorgulayan polislere itiraf eden Hernandez, Etan'ı ilk olarak süpermarketin bodrumuna çektiğini, daha sonra ise küçük çocuğu boğarak öldürüp cansız bedenini plastik bir torbada bir blok ötedeki çöp kutusuna attığını belirtti. Böylece otuz sekiz yıl aranın ardından çözülen dava, hiç değilse Etan'ın ailesini bir parça rahatlattı.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
esra.koksal.bjk

kaçırıldığını süt kutusunda kendi fotoğrafını görünce anlamış. Bizim ülkemizde bile 7 yaşında olup bu kadar saf olabilen bir çocuk görmedim ben

ezgi-baskaya1

olayın aslı o şekilde değil. onedio yanlış bilgi kullanarak aktarmış durumu. Bonnie Lohman bizzat kendi öz annesi ve üvey babası tarafından kaçırıldığında sadece üç yaşındaydı. Yani öz babasını hatırlayacak kadar büyük değildi. Bir süt kutusunun yanında kendi yüzünü keşfettiğinde ise yedi yaşındaydı. Ancak o zaman babası sandığı kişinin aslında üvey babası olduğunu öğrendi. Sonrasında öz babasıyla tanıştı. Olayın aslı bu.

elais

Suratından pislik akıyor resmen.

kimsemkimim

eee çöp kutusuna atılan ceset noldu? bulunamaması mümkün değil ki...

hazal-kara2

Bazı yabancı kültürleri, bu noktada gerçekten anlamıyorum. 6 yaşındaki çocugu, bir yetişkinmiş gibi nasıl yanından ayırabilirsin ki?

kazmasson

daha küçüklerini mahallede oynasın diye dışarı salıyorlar, veya salıyorlardı, ülkemizde de çok da yabancı sayılmaz bence

hazal-kara2

katılmıyorum, burada baskı ve kurallar var, 18 yaşındaki bireye bile çocuk gibi davranılıyor , aile her zaman üstünde , oraya baktığımızda durum farklı . Daha küçük yaşta bireye , kişilik kazanması için olgun davranılıyor ve bazen ipin ucu kaçıyor işte boyle. İki taraf da doğru değil orta yol bulunması lazım.

deryadrn

Çöp kutusuna atmış ve o kadar polis de bulamamış mı! Vay orspu çocuğu vay! Bi de okulun ilk günü diyor 6 yaş diyor ve annesinden izin almış diyor! Ulan bunun Amerika'sı Türkiye'si mi var, 6 yaşındaki çocuğu yalnız başına nereye gönderiyon gerzek kadın! Kesin onun da parmağı vardır böyle saçmalık mı olur ya!

Görüş Bildir