Kaş Yapalım Derken Göz mü Çıkardılar? Ağır Dramla İçimizi Kurutan Kırmızı Oda, Eleştiri Konusunda Arif Verimli'den de Nasibini Aldı

741PAYLAŞIM

Kırmızı Oda yayına bir girdi pir girdi, hakkındaki tartışmaların sonu gelecek gibi değil!

TV8'in Gülseren Budayıcıoğlu imzalı yeni dizisi Kırmızı Oda büyük ses getirdi, biliyorsunuz.

Dr. Gülseren Budayıcıoğlu’nun psikiyatri kliniğine gelip tedavi görmüş olan insanların gerçek hayat hikayelerine dayandığı söylenen dizi, ağır derecede dram içeriyor. Zaten diziyi bu kadar çarpıcı kılan kısım da bu; hikayelerin aslında gerçek hayattan alınması belki de yanı başımızda yaşanmış olması.

Dizinin şu ana kadar ekrana gelen 3 bölümünde gerek Meliha ve ablası Güler'in hikayesi gerekse diğer hastaların travmatik hayatları hepimizi derinden yaraladı.

Yalnız kurgunun gerçek hayat hikayelerine dayanması beraberinde başka tartışmaları da getirdi. Bu tartışmaların çıkış noktasında ise hasta gizliliği var.

Örneğin, terapiler esnasında paylaşılanların hasta-doktor gizliliği çerçevesi gereğine ters şekilde dizide tüm detaylarıyla anlatılması büyük tepki gördü. İnsanların o güne dek kimseye anlatamadıkları şeylerin bir televizyon dizisinde yer alması o travmaları yeniden tetikleyebilir ki bu hiç de uzak bir ihtimal olmaz.

Bunun dışında dizideki terapi sahnelerinin aşırı sohbet havasında geçmesi de bu mesleği icra edenleri rahatsız etmiş durumda. Sırf bu iki nedenden dolayı bile dizi sosyal medyada büyük eleştiri aldı.

Kırmızı Oda ile ilgili eleştirisini dile getiren bir isim de Müge Anlı ile Tatlı Sert programından tanıdığımız Prof. Dr. Arif Verimli oldu.

Arif Hoca'yı hafta içi her sabah programda kendi alanıyla ilgili konularda uzmanlığını paylaşırken izleme şansı buluyoruz. Sıkı bir Müge Anlı takipçisiyseniz zaten kendisini yakinen biliyorsunuzdur. Kendisi alanının en başarılı isimlerinden biri.

Verimli, Twitter hesabından diziyle ilgili düşüncesini şöyle aktarıyor👇

twitter.com

Ve sonrasında bir karikatür eşliğinde nazikçe konuya nokta koyuyor kendisi.

twitter.com

Tabii, Arif Verimli'nin Kırmızı Oda'yla ilgili bu tweeti üzerine ona hak veren de oluyor söylediklerine karşı çıkan da...

twitter.com
twitter.com
twitter.com
twitter.com
twitter.com
twitter.com
twitter.com
twitter.com
twitter.com

Siz bu tartışmanın hangi tarafında yer alıyorsunuz? Kırmızı Oda'ya yapılan bu eleştiriyi haklı buluyor musunuz? Yorumlarda buluşalım!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
gunec71

İstanbul'lu Gelin dizisinde Tilbe Saran'ın psikiatrist tiplemesini tek geçerim...

kendineassassin

"Doktor derdimi dinlerken mimik yapmalı, tepki vermeli." diyenler çok eğlenceli yâ.. Konu psikiyatri değil de bevliye olsa meselâ, hemoroid şikâyetlerini anlatırken de karşılarında yüzü şekilden şekile giren bir doktor görünce yine mutlu olurlar mı?? (:

styx

ülkeye bak dizilerden empati ögreniyor yok efendim yararli diziymis cok sey ögreniyormusuz. acinasi! Üstüne prof arif beye fikir beyan edecek kadar kör cahil. Nasil bir celiski. Herkes herseyi uzmanindan daha iyi bilmese keske.

ercannedio

Bi bölümü izleyeyim dedim hikayenin gerçek olduğunu düşündükçe göğsüme bir acı saplandı. Hiç bana göre değil. Ayrıca adam prof psikiyatrist, doktorda mimik olmamalı diyorsa bir bildiği olmalı. Hemen hayal kurup doktor mimik yapsa nasıl olurd yapmasa nasıl olurdu diye düşünüp karşı fikir beyan etmek biraz gülünç. Ülkemizin en büyük sorunu da bu. Herkes herbokolog.

ali-yasin-saygi

bu tur programlar insanalarin kendilerini daha iyi hissedip haline sukretmeleri icin bilincli bir sekilde yapiliyor. buna en guzel ornekleri trt nin belgesellerin de bulabilirsiniz. Okula gitmeye calisan cocuklar. En fakir ulkelerdeki hayat sartlari ,suyu olmayan köyler. Bir bakin derim

Görüş Bildir