Kahvaltı Günün En Önemli Öğünü Diyenleri Böyle Alalım: Kilo Vermek İçin Kahvaltıyı Terk Etmek mi Gerekiyor?

217PAYLAŞIM

'Kahvaltı günün en önemli öğünüdür' demeyi bir slogan haline getirenler, hele ki sağlıklı bir hayata geçiş yaparken kahvaltıya diğer öğünlerden daha fazla önem verenler... Doğru bildiğiniz her şey yanlış olabilir. Biz söylemiyoruz, bilim söylüyor.

Çocukluğumuzdan bu yana devamlı kahvaltının gerekli olduğu hatırlatılır fakat bunun bir mit olup olmadığı araştırılıyor.

Özellikle de diyet yapanlar için kahvaltının etkisinin ne olduğu tartışmalı. Genel kanıyı netleştirelim, birçok bilimsel araştırmaya rağmen günün ilk öğününün ne zaman yenmesi gerektiğine dair bir kural yok.

Araştırmalar 18 yaşın altındaki, özellikle okul çağı çocuklarının bilişsel performansları üzerinde önemli bir etki yaratıyor.

Tabii böyle bir kahvaltıdan bahsetmiyoruz.

Yetişkinler için kahvaltının önemi ise daha tartışmalı. Yapılmasıyla yapılmaması arasındaki etki üzerine yapılan araştırmalara bakıldığında kimi zaman kahvaltının gerekliliği de sorgulanabiliyor.

Kahvaltının önemine dair genel kanının kahvaltılık gevrek markaları tarafından yapılan reklamlarla zihnimize yerleştiği uzun zamandır biliniyor.

Burada kahvaltının zararlı olduğu yahut hiçbir faydası olmadığını falan söylemiyoruz. Sadece bunun gibi bazı araştırmalar var ki kahvaltı yapmanın vücutta depolanan yağı artırdığını ortaya koyuyor. Hatta bir adım ileriye gidersek şu araştırma kahvaltının kalp hastalığı riskini tetikleyebildiğini dahi söylüyor.

Böyle araştırmalarla bir neden-sonuç ilişkisi kurmak çok kolay değil, o yüzden kahvaltı tutkunlarının paniğe kapılmasına gerek yok.

Kahvaltı yapan kişilerin egzersiz sıklığı, tüketilen gıdalar ve tüketilme biçimleri... Tüm bunlar kilo alımında etki eden faktörlerden olabilir.

İşte bu dengeleri yerine oturtabilmek adına yapılan bir çalışmada iki ayrı grup sadece kahvaltı yapıp yapmadıklarına göre sınıflandırıldı.

Kilo vermeyi hedefleyen kişiler üzerine yapılan bu araştırma hayli önemli sonuçlar verdi, şaşırmaya hazır olun. Neredeyse 300 kişiyle, uzun bir dönemi kapsayan araştırmada kahvaltı yapmanın kilo vermeye yardımcı olmadığı ve kahvaltıyı es geçenlerin de kilo almadığı ortaya çıktı.

Bununla da bitmedi, düzenli kahvaltı yapanlar yapmayanlara kıyasla günde 260 kalori daha fazla aldığı için kilo almaya başladı!

Yani kilo vermeyi planlayanlar ve yediklerinin çeşitlerini değiştirmek istemeyenler için kahvaltıyı es geçmek iyi bir ilk adım olabilir, araştırmaya göre. Fakat araştırmanın ucunu açık bıraktığı bir nokta var, o da tüm bu deneylerin 16 hafta boyunca tekrarlanmış olması.

Uzun vadede ne olacağı halen net değil.

Kahvaltıyı alışkanlık edinen ve yine de formunu korumak isteyenler için ikinci alternatif tüketilen gıdalarda güncellemeye gitmekten geçiyor.

Şekerli gevrekler, reçeller, börekler... Bunları bir kenara bırakmayla başlayabiliriz.

Bunun yanında kahvaltıyı es geçtikten sonra yenilecek ilk öğünün saatine de dikkat etmek gerekiyor zira vücudun glikozla başa çıkma konusunda yetenekleri risk altına girebilir.

Sözün özü, kahvaltıyı es geçmek kısa vadede faydalı gibi görünüyor, es geçilen kahvaltı yerine gün boyu daha fazla kalori alınmadığı sürece.

Yine de kahvaltısız olmaz diyorsanız uzmanlara kulak verip yediklerinize dikkat edin, şekerden ve yersiz karbonhidrattan uzak durun.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
semasamur

Kahvalti koku bildiginiz gibi kahve altindan geliyor. Atalarimiz sabah kahve carpmasin diye yemek yiyorlarmis. Valla ben atalarima guveniyorum beyler naparsaniz yapin

chuck-berry

Arkadaşlar kahvaltı önemli tabi ama hayvan gibi şey yapmayın,bi sandviç,bi tost,bi kase yoğurt,2 dilim ince ekmek vs. hafif şeyler yiyin.

janset-cataltug

Kilo ve kahvaltı arasında kendi hayatımdan bir örnek sunamam fakat kahvaltıyı geciktirdiğim günlerde, herhangi bir şey yemek istemediğimi fark ediyorum. Kahvaltı yaptığım günlerde de çok çabuk acıkıyor ve bir sonraki öğünde menüyü abartıyorum.

balporsuk

Ben kilo almak için kahvaltı etmeye başladım ve işe yaradı.

ayna-efendi

ben de tam ters, kahvaltıya önem verdikçe kilo verdim tabi kahvaltıda poğaça simit değil yulaf ezmesi kaynamış yumurta yiyorum

Görüş Bildir