Görüş Bildir
Haberler
Kahraman Güler Yazio: Bir Narsistle mi Yaşıyorum?

etiket Kahraman Güler Yazio: Bir Narsistle mi Yaşıyorum?

Kl. Psk. Dr. Kahraman Güler
15.02.2021 - 17:34 Son Güncelleme: 17.04.2021 - 13:17

Sanırım bu yazıya “narsist”in ne olduğunu açıklamakla başlamalıyım. Kısaca tanımlamam gerekirse; “kendini üstün görme”, “aşırıya kaçacak oranda hayranlık beklentisi” ve “empati yoksunluğu” kavramlarının bir araya gelmesiyle oluşan bir örüntüdür. Özellikle duygusal ilişkiyi bir narsistle yaşıyorsak, burası bizim için oldukça yorucu olacaktır. Hatta birçoğumuzun narsistlerle yaşadığını ancak bunu bilmediğini söyleyebilirim. Ancak bu yazımda size bunu fark edebilmenin sırlarından bahsedeceğim. Eğer aşağıdaki soruların yanıtları sizin için de “evet”se…

İçeriğin Devamı Aşağıda

1. Sürekli kendinden bahsediyor mu?

1. Sürekli kendinden bahsediyor mu?

Narsist birey, devamlı kendinden, başarılarından, gücünden, çevresinden, parasından, ödüllerinden bahseder durur. İçerisinde bulunduğu sohbetler genellikle onun üzerinden ilerler. Herkes sussun o anlatsın ister.

2. Devamlı onay bekliyor mu?

Onay kazanabilmek için elinden gelen her şeyi yapar, tüm maharetlerini ortaya koyar. Herkesin onu onaylaması, amaçlarından bir tanesidir. Çünkü bu onayları alabildiğinde iyi hisseder.

3. Empati yapamıyor mu?

Genellikle karşısındakinin duygu ve düşüncelerini tanımakta ve fark etmekte güçlük çeker. Kendisiyle meşgul olması, diğerlerine yönelme olasılığını azaltır. Dolayısıyla sizin ne hissettiğinizi fark edebilmesi ve bunun ardından bir reaksiyon gösterebilmesi oldukça zordur.

4. Yalnızca “ben” odaklı mı?

srv.onedio.com

Cümle içeriklerinde yüzlerce “ben” kelimesine yer veren bu kişiler, diğerleri konuşmaya ya da kendilerinden bahsetmeye başladığında dinlemez ve konuyu yine bir şekilde kendilerine getirirler. Kendilerini her zaman öncelikli gördükleri için toplum tarafından bencil olarak kabul edilirler.

5. Kendini hep haklı mı görür?

Tartışmaların savunucu tarafıdır. Hata kabul etmez ve özür dilemez. Her koşulda ve şartta kendisi haklıdır. Bunun aksi söz konusu bile olamaz.

6. Dikkat çekebilmek için aşırı uğraş gösterir mi?

Göz önünde olmayı, konuşulmayı çok seven bu kişiler, diğerlerinin dikkatini çekebilmek için ellerinden geleni yaparlar.

7. Dengenizi bozarak güçlü hisseder mi?

7. Dengenizi bozarak güçlü hisseder mi?

Onun yaklaşımları genelde size zarar verir. Sizi haksız konuma sokarak, aşağılayarak, kötü hissettirerek, ağlatarak güçlü hissetme eğilimindedir.

8. Övülmeye ve odak noktası olmaya bayılır mı?

Övgü almak ve odak noktası olmak onun için oldukça önemlidir. Odak noktası olamadığını hissettiği yerlerde bulunmaktan keyif almaz ve oralardan kaçınır. Gözde olmadığını hissetmek, onun için sıradan olmaktır ve sıradanlığa tahammül edemez.

9. Duygu ve düşüncelerinize değer vermiyor mu?

Kendi duygu ve düşüncelerinden, ihtiyaç ve taleplerinden sıklıkla bahseden bu kişiler, sizin hislerinize, duygu ve düşüncelerinize genellikle değer vermezler. Ne düşündüğünüz ya da ne hissettiğiniz onlar için önemsizdir. Çünkü kendileriyle fazlasıyla meşgul olan bu kişilerin, diğerlerine yöneltecek ilgileri yoktur.

10. Kendi gücünü başkalarını ezerek ya da aşağılayarak mı gösterir?

Onlara göre güç kazanmanın her yolu mübahtır. Gücünü daha uygun yollarla gösteremiyorsa başkalarının üzerine basarak göstermeye çalışır. Neticede sizin üzerinize bastığında da sizden üstün olacaktır.

Yoksa? …

Siz de? …

Bir narsistle mi yaşıyorsunuz?

Instagram

Twitter

Facebook

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
8
2
1
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın