Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Kafkaslar Hakkında Doğru Bilinen 5 Yanlış

697PAYLAŞIM

KAFKASYA DENİLEN YER ASLINDA KUZEY KAFKASYADIR

Karadeniz’den Hazar denizine kadar 1200 km uzunluğunda ve onlarca km genişliğindeki Kafkas sıradağları Gürcistan ve Azerbaycan'ın kuzey sınırını oluşturmaktadır ve bu ülkelerin bulunduğu coğrafyaya literatürde Trans-Caucasus yani Trans Kafkas/Kafkas Ötesi denmektedir. Dağların Kuzey kısmına ise Kafkas/Kafkasya, Caucasus(Kavkaz) denmektedir ve asıl Kafkasya burasıdır(Renkli alanla gösterilen bölgelerin dahil olduğu yer).

KAFKASYA TAMAMEN DAĞLIK BİR BÖLGE,HALKI DAĞLIDIR YANLIŞI

Kafkasya ya da bugün kullanılan ismiyle Kuzey Kafkasya, Kafkas dağlarının kuzeyinde bulunan ve dünyanın en verimli ovalarının bulunduğu, 1000 km eninde yaklaşık 600 km boyundaki düzlük alanıda kapsamaktadır.Kuban ve Terek ırmakları bölgenin en büyük su kaynaklarıdır. Avrupanın en yüksek dağı olan Elbruz bu bölgededir.

KAFKAS KIYAFETİNİN ORİJİNİ ÇERKESKADIR!

Her Kafkas ekibinin değişik şekillerde giydiği bu malum kıyafet, dünya da Çerkeska-Cherkaska adı ile bilinmektedir ve Çerkes(Adıge) lerin ulusal kıyafetidir.Aslen tarihi savaş kıyafeti olan bu elbise Çerkeslerden başka diğer Kafkas halkları, başta Gürcüler olmak üzere Ruslar,Kosaklar, Ermeniler,Azeriler tarafından da benimsenerek değişik formlarda tarih boyunca giyilmeye devam etmektedir.

ÇERKES-KAFKAS ÇOK FARKLI KAVRAMLARDIR

Osmanlı topraklarına(büyük oranda anadolu topraklarına) 19. yüzyıllarda sürgün edilen yaklaşık 1,5 milyona yakın Kafkaslıların %80'i Çerkes(Adıge) halkıdır(diğerleri sırasıyla Abaza,Nogay,Çeçen,Karaçay-Balkarlardır).Bu nedenledir ki ülkemizde Kafkaslılara genelde Çerkes denmektedir ve diğer Kafkaslılar da uzun bir dönem kendilerini dilleri farklı olsa da Çerkes olarak tanıtmışlardır.(Anavatandakiler hariç)

ÇERKESYA,ÇEÇENİSTAN,ABHAZYA FARKLI ÜLKELERDİR

Çeçenler Çeçenistan'da,Osetler Osetya'da çoğunluk halktırlar.Dağıstan ise 10 ları aşkın etnik gruba ve dile ev sahipliği yapar.Diller ülkesi denilen yer Kafkaslar değil, Dağıstan Cumhuriyeti'dir, yani oraya özgü bir deyimdir.Çerkesya ise Çerkeslerin anavatanı olup, 1864 yılında işgal edilip halkı sürgün edildikten sonra bölgede kalabilen Çerkesler, 1900 lerden beri 3 farklı cumhuriyete bölünen tarihi topraklarında diğer halklarla karışık olarak yaşamaktadırlar.Adıgea(Ruslarla beraber), Karaçay-Çerkes(Karaçay Türkleri ile beraber) ve Kabardey-Balkar(Balkar Türkleri ile beraber).

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
kuzeykafkasyali

Ayrıca koyduğun sahte haritada Çerkesya ve Büyük Kabardiya diye gösterilen toprakların yarısı o tarihte Bağımsız yaşayan Karaçay Malkar(Alan) Türklerine ait Türk toprakları.(Rus Kafkas arşivinde bulunan haritalarla ve eski tarihi haritalarla sabittir ve gösterilmiştir) Karaçay Alan Türklerine ait toprakları Çerkes toprakları olarak göstermen de bir o kadar absürt ve terbiyesizce ki Sahiplenmediğiniz ve çalmadığınız bir toprağımız kalmıştı.hatta o tarihte Kırım hanlığına ait bir kısım topraklar da çerkes toprağı olarak gösterilmiş yazık!. Zaten bu terbiyesizlik ancak siz çerkeslere yakışır.Çerkes tarihçilerinin çerkesleri yüceltmek için gerçek tarihi haritaların üzerinde oynayarak kendi uydurdukları ve çarpıtarak sundukları sahte haritaları buraya koyacak kadar düşmeyin lütfen

Gizli Kullanıcı

Herhalde bir cerkeslerin konustugu dili once türkler konusuyordu demedigin kaldi.

kuzeykafkasyali

Zaten yunanlarla aynı köktensiniz. ne kadar Kafkas otokton halkıyız deseniz bile.haplogrup dna testleri de bunu gösteriyor kaldı ki Çerkeslerin Türklere 1.dünya savaşında ihanet belgesi olan Çerkes Cemiyetlerinin ("Çerkeslerin düveli muazzama ve alemi medeniyete beyannamesi"nde de yazar.)6 büyük Osmanlı Rus savaşında Osmanlıya karşı savaşmış sonra 1864 tek Rus kazığı yedikten sonra Türkler lütfen bize sahip çıkın diye yalvarıp kızlarını ığdır da karstta cariye pazarlarında Osmanlı sarayına ve halka satan çerkeslerden vatanı satmasıda beklenir başkalarına ait kültürü müziği, tarihi, kıyafeti, folklorü sahiplenmesi de.Tarihte yeriniz yok. Kısacası Yaptığınız kuru milliyetçilikten ibaret.

serter-ertokus

Seçtiğin kelimelere dikkat et konuş Çoğu Osmanlı padişahlarının annesi çerkes kökenli. 1864 den çok uzun yıllar önce gelmişlerdi. 16. asırdan itibaren. O zamanlar ruslar kafkasya yı ele geçirmemişlerdi. Ama çerkesler, abazalar Osmanlı İmparatorluğunda padişahlarımıza eş, anne, askerlerimiz de paşa olmuşlardır. Kurtuluş savaşında da çerkeslerin göstermiş olduğu katkıyı kimse inkar edemez. bu arada çerkesler, abazalar, çeçenler, avarlar, lezgiler, gürcüler kafkasyanın yerli halkıdır.

sindmeot

Ananı çerkesler sikti herhalde bu nasıl bir kuyruk acısıdır?

Gizli Kullanıcı

Seni de anliyorum belli ki bir cerkes kizina asik olmussun delice ama karsilik gormemissin. Duman kokusu buraya kadar geldi, takma fazla.

Gizli Kullanıcı

Milliyetçilik yaptığını söyleyip bir şekilde kafkasları aşağılayıp, türkleri yüceleştirmeye calışan sen. Ve yunanlarla aynı kökten olduğumuzu söylemen peki. Ya aptallık ya da çaresizlik. Keşke yazdığın bir cümlede biraz mantık kullansaydın. Bunu söylemezsem olmaz, şu konuda haklısın türkler son çare olarak çerkes kızlarıyla evlenmek için para teklif etmiştir ama çerkeslerin kabul etmediğine eminim. Türkler için biraz acı ama çerkes kızları parayla satın alınmıyor.

kuzeykafkasyali

bu yanlış bilgilere o kadar güldüm ki Kafkas kıyafeti dediğin Çerkeska değil Çerkeslerin değil ve dünyada da Çerkeska diye anılmamıştır. Kafkas kıyafetinin Orijini Çukadır(Coukha) ve ilk olarak Dağıstanda Kumuk Türkleri Elbruz dağlıları olan Karaçay (Alan) Türkleri tarafından kullanılmıştır. onlardan sonra megreller(gürcü) de bu kıyafeti aynı isimle benimsemiş kullanmıştır Kafkasyaya ait olan kültürü sahiplenmeyi bırakın lütfen Çerkes olduğun o kadar belli ki Yunanların Türklere ait ne varsa sahiplenmeleri gibi.

Gizli Kullanıcı

Seninde Kafkaslara ait olan seyleri sahiplenmeye çalışman gibi. Ayrica keske buyuk buyuk buyukbabam hayatta olsaydi da bunlari birde ona soyleseydin. Hicbirsey bildigin yok simdi buraya gelip bos bilgiler koyma. Nerdeyse her turkte oldugu gibi diger insanlarin kulturlerini calip, turklere vermeye calisiyorsun. Hersey turklerin DEGILDIR.

Gizli Kullanıcı

Herseyi turklerle iliskilendirme konusundaki bos çabana o kadar güldüm ki.

janset-cataltug

kafkasyayi degil çerkesleri anlatmissin diye yorum yapan arkadaslar cerkesleri anlatmadan kafkasyayi anlatsinlar da anlatacak olanlar bundan sonra o dogrultuda bilgi versin :) dis isleri bakanligindaki görevli haritada kafkasyanin yerini gosteremez işi bu olmayan elemanlarda kafkasya hakkinda yorum yapmaya kalkarlar guler misin aglar misin:)

goktug-h.

Asıl Kafkasya Kuzey Kafkasya ama siyasi olarak şu bölge: Ve sadece Çerkez'lerden bahsetmişsin Çerkez olduğun belli.Kafkaslar'da birsürü halk var.

Görüş Bildir