Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Kızının Hanım Hanımcık Fotoğraflarını Çekmek Yerine, Güçlü Gözüktüğü Anları Yakalayan Anne

 > 
25bPAYLAŞIM

Kadınlar zayıf ve güçsüz doğmazlar. Kimse böyle doğmaz. Ama küçük yaşlardan itibaren kadınlar, narin, uzlaştırıcı ve en önemlisi de güçlü değil güzel olmaya teşvik ediliyor. Ama bu içerikte fotoğraflarını paylaşacağımız fotoğrafçı Kate T. Parker bu yanlış görüşe bir son vermek adına bir proje başlattı. Kadınların sadece kibar, narin ve güzel olmadıklarını; aynı zamanda kendilerini savunabilen, hayatın zorluklarıyla mücadele edebilen güçlü insanlar olduklarını, kızlarıyla çektiği fotoğraflarla göstermeyi amaçlamış. Bir senelik bir fotoğraflama sürecinden sonra, şimdilerde çalışmalarını sergilemek için kolları sıvamış.

Kaynak: http://mic.com/articles/115150/this-mom-...

1. "Poz verilmeden, anlık yakalanan fotoğrafların daha güçlü olduğunu farkettim."

Kızları oldukları gibi gösteren fotoğrafların favorileri olduğunu belirten Kate T. Parker, poz verilmeden anlık yakalanan fotoğrafların daha güçlü olduğunu farkettiğini söylüyor. 

Bu güzel detayı farkettikten sonra, kızlarını "kendi hallerinde" çılgınlar gibi eğlenirken fotoğraflamayı kafasına koymuş ve gerçekleştirmiş de. Kızlarını ve arkadaşlarını oldukları gibi çekmenin basit bir şey olmadığını, övülmesi gereken bir şey olduğunu da ekliyor sözlerine. 

Çünkü kadınların üstünde yapmamaları gereken şeyler adı altında kodlanmış baskılar var ve bu baskılara karşı gelerek doğal olarak övgüyü zaten hakediyorlar. Fotoğrafçı anne de kızlarının ve arkadaşlarının üstünden bu baskıyı kaldırarak, onların gitmek istedikleri yolda onlara yardımcı oluyor.

2. "Kadının güzelliğinin yanında güçlülüğü de vurgulanmalı."

Parker'ın güçlülük konusuna verdiği önem, aslında son zamanlarda yapılmış ve başarılı gibi görünen ama yine de temel olarak "bedensel güzellik" kavramı üzerinde duran kadın temalı çalışmaların ne denli yanıltıcı olabileceğini gösteriyor. Dove markasını örnek gösteren Parker; bu markanın birçok projesinin kadınların güzel olduklarını değil, daha güzel olabileceklerini vurgulamasıyla yanlışa düştüğünü, kendi projesinin böyle bir güzellik kriteri belirleyemeyeceğini vurguluyor.

3. 

Bu tarz güzel projeler sayesinde, Parker'ın kızları gibi birçok kızın artık toplumun onlardan beklediği gibi boyun eğen bireyler değil, kendi sözünü kabul ettiren, özgür bireyler olarak yetişmesi amaçlanıyor.

4. 

5. 

6. 

7. 

8. 

9. 

10. 

11. 

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
bayanfarketmez

Kısaca kadınlar erkeklerden aşağı görülüyor uzatmaya gerek yok.

jvc1903

ya ablam senin özgür, güçlüden kastın botanik mod hem de renksizinden? kızların bildiğin bahçede eşeleniyor, çim, yağmur, kurt vs.. bunu bizim ülkeye uyarlasak sen pozları gör, n'apcan bunlarda da aksiyon yok ki, kadınlara sarkma, laf atma, önüne bak-kısa giyme, kaşınırsan kaşırlar vb. vb... ooof çocuğum olsun çekcem -made in jvc1903- bikaç yıla çıkar :d -abla cvp: çıkarda göriiim :d-

sonkiuc

8. twd maggie'nin kız kardeşi.

alfaromeo-ise-bende-julietim

kadınlar güçsüz değildir, toplum bizi buna inandırmaya çalışıyor. Lütfen önce SİZ gücünüzün farkına varın.

kemalettin

olmamış

Görüş Bildir