Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Kadınların Dünya Barışının Teminatı Olduğunun 17 Kanıtı

 > -
Abone ol

''Bize barışı getireceği vaadiyle daha fazla savaş gemisine ve silaha yapılan bunca harcamanın varacağı nokta, 'huzurlu insan, en iyi silahlanandır' savının sergilediği saçmalıktan başka bir yer değildir.''

Emma Goldman

1. Yugoslavya'da komşusu olan Yahudi bir kadını peçeyle saklayıp koruyan bir kadın.

2. 1940'larda Almanya'nın Londra saldırısında bombalanmış binalar arasında askerlere karşı çay içen bir kadın.

3. 1944'te Amerikalı hemşiriler savaşta yaralananları gönüllü olarak tedavi etmek için Normandy'de arazide.

4. 1917'de Kızılhaçlı bir hemşire İngiliz Askerin son sözlerini kaydederken.

5. 1985'te Neo - Nazi yanlısı eylem yapan bir gence kol çantasıyla saldıran İsviçreli kadın. Daha sonradan kadının Nazi toplama kamplarından kurtulanlardan birisi olduğu öğrenilmiş.

6. Paris'li annelerin çocuklarını Alman keskin nişancılardan korumak için oluşturduğu canlı kalkan.

7. 1941 Pearl Harbor saldırısında gönüllü olarak itfaiyecilik yapan kadınlar.

8. 1947'de Viyana'da bir anne, savaş esiri oğlunu ararken.

9. Yakalanan Sovyet askerine Ukraynalı bir kadın su verirken.

10. Kıbrıslı kadın Donald McCullin 1964'te bir savaş sırasında öldürülen kocası için ağlayıp savaşa isyan ederken.

11. Marian Anderson'ın siyah olduğu için şarkı söylemesinin yasaklanması ve olaya karşı çıkmak için Eleanor Roosevelt'in konser düzenlemesi.

Marian Anderson, 1939'da, Washington Constitution Hall'da şarkı söylemesi Siyah olduğu gerekçesiyle yasaklandı. Olaya karşı çıkmak için Eleanor Roosevelt ve bir grup Amerikalı, Lincoln Anıtı'nda 75 bin dinleyicinin katıldığı bir konser düzenledi.

12. Rosa Parks'ın otobüste ön sıralara oturmasına karşı çıkan beyaz bir adamla girdiği mücadeleyi siyah kadınların kazanması.

Rosa Parks, Otobüste ön sıralara oturduğu için beyaz bir adam tarafından ordan kalkması yönünde tepki almış. Parks, kendisini oradan kaldıracak böyle bir zorunluluğun olmadığını düşündüğünü söylemiş ancak tutuklanmıştı. Otobüs boykotuyla başlayan medeni haklar hareketi, Amerika’da siyahlara uygulanan ayrımcılığın sonlandırmıştı.

13. IŞİD'in elinden kurtulan Ezidi kadının kölelikten kurtulma sevinci.

14. Polonya'da kadın oldukları için çalışmasına izin verilmeyen kadınların eşitlik mücadelesinden sonra çalışmaya hak kazanmalarının mutluluğu.

15. Hitler faşizminin 1939 yılında Polonya’yı işgal etmesini silaha karşı çiçek yoluyla protesto eden Polonyalı kadın.

16. Rusya saldırısında çocuğunu battaniyeye sararak soğuktan korumaya çalışan Çeçen kadın.

17. Mirabal kardeşlerin mücadelesinin Rafael Trujillo diktatörlüğünü yıkması.

Mirabal kardeşler olarak bilinen Patria, Minerva ve María Teresa; 1930'dan 1961'e değin Dominik Cumhuriyeti'ni yöneten Rafael Trujillo diktatörlüğüne karşı mücadele veriyordu. 1960 yılında diktatörlük karşıtı mücadeleleri ülke çapına yayıldı. 25 Kasım 1960 tarihinde diktatörlüğe karşı mücadele ettikleri için diktatörlük askerlerince tecavüz edilerek öldürüldü. Öldürülmeleri kamuoyuna araba kazası olarak duyuruldu. Kurdukları Clandestine Hareketi öldürülmelerinden bir yıl sonra diktatörlüğün yıkılmasında önemli rol oynadı.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
zenci20

Bizim Türk Kadınları Niye Yok ??

mavigulen

Dünya anaerkil yapıdan ataerkile döndüğünden beri savaşlar, acı ve gözyaşı eksik olmadı... Kurtuluş anaerkil dünyaya geri dönmekte

derin-a-clk

#17 Cesur insanların böyle acı bir şekilde öldürülmesi... :'(

omer-ciftcioglu

Ben simdiye kadar bütün kötülükleri kadınlardan gördüm hadi ver bana barıs teminatını da imzalayayım! Onurlu olmak,iyi niyetli olmak,kötü olmamak olamamak çok mu zor?

derin-a-clk

katılmıyorum. Size kötü örnekler denk geldi diye genelleme yapmak da neyin nesi.

omer-ciftcioglu

canım benim kadınların dünya barısının teminatı olduğu aslında erkeklerin kötü olduğu nereden belli o zaman?ben diyorumki bunun cinsiyetle bir ilgisi yok iyi insan iyi insandır bana göre

derin-a-clk

Merak etmeyin iki taraftan da iyi ve kötüler var. İdare edip geçeceğiz işte. Ama bir çok konuda kadınlar daha barışçı dersek de yanılmış olmayız.

omer-ciftcioglu

katılmıyorum size iyi örnekler geldi diye genelleme yapmak da neyin nesi. :D hiç kusura bakmayın genellemelerin tümü yanlıstır

derin-a-clk

Eh buna da sonsuz döngü denir o halde

omer-ciftcioglu

evet bir sonuca varamadık :) sorun hep genellemeler zaten ilk yorumumda da ona ironi yapmıstım aslında dünyada tek bir kadın ve erkek kalmıs olsa yine ikisi beraber götürmeli yönetme isini

derin-a-clk

mümkündür ve muhtemelen çelişkilerle dolu bir süreç olurdu :)

ashirogi-muto

Şu kanıt kelimesini ne kadar lüzumsuz kullanıyorsunuz ya. Kanıt mı bunlar? İlgi çekmek için atmadığınız takla kalmadı. Onu da geçtim şu an dünyadaki bütün savaşların sebepleri erkeklik mi yoksa dünyanın yönetiminin (maalesef) erkeğin elinde olmasından dolayı mı öyle görünüyor? Erkek milleti yan bakma yüzünden, kadın milleti de pişti olmak yüzünden kavga edecek kadar tahamülsüzken, kavgacılık vasfının bütün hayvanların doğasında mevcut olduğu gayet açıkken neden hala ayrıştırıcı hamleler peşindesiniz? Ne gerek var yani?

Görüş Bildir