Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Jöleyi Misafirlik Tatlı Olduracak Mis Gibi Trend: Sakura Jelly

 > -
Abone ol

Jöle denilince aklınıza çocukluğunuz geliyor değil mi? Annemizden en çok istediğimiz ama boyalı onlar diye asla vermediği yegane tatlılardandır. Üstelik misafire de kolay kolay ikram edilmeyen zavallı jöle tatlı camiasında nedense hep ezik rolünü üstlenmiştir. 

Alt tarafı su ve jelatin tozunun karışmasından oluşan jöle günümüzde tart ve pasta kaplamalarında kullanılmakta ve kimse kalıp kalıp jöle yememekte. 

İşte bu anlayışı kıran jölelerle karşı karşıyayız! Sakura Jelly yani Sakura Jölesi hep basit görüp yüzüne bakmadığımız jölenin sunumunu bir başka hale sokuyor. Yemeğe kıyamayacağınız jöleler içerisinde Japonlara has ağaçlardan Sakura Ağacı'nın yapraklarını içermekte.

Malzemeleri nedeniyle evde yapması bir hayli zor olan Sakura Jölesi, insana Japonya'da yaşama isteği getirmekte!

Normalde jöle işte böyle basit gözüken bir tatlı!

Normalde jöle yapmak dünyanın en kolay işidir. Hazır satılan jölelerden bir kutu alıp üzerindeki tarife göre hazırlayıp bir kalıba dökersiniz. Dilerseniz kabın altına ve üzerine aroması ola meyvelerden koyarsınız. En süslü olarak fotoğraftaki gibi servis edersiniz. Evet belki sıcak günlerin kurtarıcı olabilecek bir tatlıdır ancak yinede misafirlerin gözünden kalpler çıkartamayacak bir tatlı olduğu için çok tercih edilmez.

Peki ya Sakura jölesinin ne farkı var?

En basit hali ile işte böyle olan Sakura Jölesi, Japonya'dan ithal Sakura çiçekleri ve Sakura likörü içermekte, bu nedenle de evde yapması biraz zor. 😔

İçerisindeki çiçekler yeterince güzel değilmişçesine bir de çiçek şeklinde olanları var ki yemeye kıyamazsınız.

Japon geleneklerine göre oldukça önemli olan Sakura çiçekleri ile tatmin olmayan şefler jölelere farklı şekiller vermeyi de ihmal etmiyorlar. 

Üşenmeden bir jöleyi bile süslemek onların işi!

Çiçek bulamazlarsa jöleyi çiçek gibi yapıyorlar.

Her mevsim bulunmayan çiçeklerin tazeliği jöleyi etkileyen unsurlardan. Bu nedenle çiçek bulamazlarsa en az çiçekli olanlar kadar gösterişli olmaları için, tadı ve  görüntüsü ile bir Sakura çiçeğine benzetiyorlar.

Renkleri kullanırken cesur davranıyorlar!

Çiçekleri ve jöleyi kullanırken renklerle kendilerini kısıtlamıyorlar. Çiçekleri ve renkli dünyalarını jöleye aktarmakta oldukça başarılılar.

Renklerden bahsetmişken sade jöleyi hiç bu kadar renkli görmüş müydünüz?

Sade jöle daha çok meyveli tartları ve pastaları kaplamada kullanılan şeffaf bir yiyecektir. Evde Sakura likörü yoksa bile gıda boyasına ihtiyaç duymadan jöleleri çiçeklerle renklendirmeyi tercih ediyorlar.

Jölenin içinde bulunduğu her tatlıyı güzelleştirmek Sakura çiçekleri ile mümkün!

Basit bir mus bile üzerine yapılan Sakura jöle ile dünyanın en şık tatlısına dönüşebiliyor.

Çikolatanın bile önüne geçebilecek tek tasarımı işte bu jöleler başarıyor.

Bir tatlının içinde çikolata varsa gerisi teferruattır bunu hepimiz biliriz. Ama sadece çikolatalı jöle gerçekten kötü gözükebilecek tatlılardan. Ama bunu da güzelleştirmeyi başaran şefler Sakura çiçeklerini tercih etmişler.

Cheesecake deyip geçmemek lazım soslarından çok çiçekle süsleyerek bir sanata çevirmek pek mümkün.

Cheesecake aslında oldukça gösterişli bir tatlıdır. Çeşit çeşit soslarla süsleyerek servis edilir. Bu klasikliği değiştirenler hiç şüphesiz Japon şefler. Cheesecake'in üzerine yaptıkları Sakura aromalı jöle ile büyük bir başarıya imza atmışlar.

Ufak Cheesecake'lerde de aynı özeni gösteriyorlar.

Sadece büyük olanlar değil porsiyonluk cheesecakeler bile özenilesi şekilde güzel.

Değişik tatlardaki jöleleri pastaya dönüştürebiliyorlar.

Çiçeğin tadını meyvelerle birleştirerek, değişik tatlarda pastalar yaratıyorlar.

Yapılışını izlemek isteyenler için işte videosu.

ONEDİO YEMEK SUNAR!

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Yummy

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
mahinev-kol

Jelatin bunlar hep -_-

codebender

sakura, kiraz çiçeği demek. "kiraz çiçeği jölesi" demek yerine "sakura jöle" demek de yeni moda sanırım. bare "sakura no zeri" de tam olsun bare.

cember-kuyruk

çiçeği mi yiyeceğiz :/

snne

Zaten siz evde yapin diye degil bunlar her boku evde denemeyin

Gizli Kullanıcı

mignon günlerdir sufle bekliyorum ama artık çok geç oldu belki bir daha bakamıycam içeriklerine fazla sen yine de sufle içeriğini hazırla belki görebilirim

mignon

sufle bayramda gelcek Mewtwo hemen küsme (:

Gizli Kullanıcı

küstüğüm yok ben artık pek giremiycem buralara girsem bile bir anlık girerim gidiyorum artık mignon ama nasılsa profilinde olacak içeriğin :D

Görüş Bildir