Jet Lag'e Son Verecek Molekül Bulundu

-

Japon bilim adamlarının ürettikleri yeni molekülle uzun uçuşların ardından ortaya çıkan jet lag gibi biyolojik döngüyü etkileyen rahatsızlıkların önüne geçilebilecek

Japonya'da Nagoya Üniversitesi Biyomoleküler Değişim Enstitüsü araştırmacıları, vücudun 24 saatlik döngüsünü değiştirerek uzun uçuşların ardından ortaya çıkan rahatsızlıkları (jet lag) ve vardiyalı çalışmanın negatif etkilerini azaltacak bir molekül üretti. Üretilen molekül, "saat proteini" olarak da bilinen CRY enzimini etkileyerek uyku-uyanıklık döngüsünü yeniden ayarlıyor.

İnsan vücudunun biyolojik saatinin CLOCK, BMAL1, PER ve CRY adlı dört ana düzenleyici protein tarafından belirlendiğine işaret eden araştırmacılar, PER ve CRY proteinlerinin sırasıyla CLOCK ve BMAL1'i bloke ederek günlük çevrimi tamamladığını belirtti.

Gönüllüler üzerinde olumlu etki yaratmış

Science Daily dergisinde yayınlanan araştırmaya göre CRY proteini üzerinde etki ederek 24 saatlik biyolojik döngüyü kısaltan molekülün birçok uyku sorununun çözümüne de umut ışığı olacak.

Araştırmacılardan Takashi Yoshimura, ürettikleri molekülü gönüllüler üzerinde denediklerini ve başarılı sonuçlar elde ettiklerini söyledi.

Molekülle hayvanların uyku döngüsünü de kontrol etmeyi umut ettiklerini dile getiren Yoshimura, "Elde ettiğimiz başarının, tıbbi araştırmalar, gıda üretimi ve biyolojik saatle ilgili çalışmalara büyük katkı sağlayacağına inanıyoruz" ifadelerini kullandı.

Biyolojik saatin jet lag gibi etkenler neticesinde bozulması uyku bozukluklarına yol açıyor. Uzun süreli uyku bozuklukları ise dolaşım, endokrin, bağışıklık ve sinir sistemlerini etkileyerek hipertansiyon, obezite ve ruh hastalıkları gibi ciddi sağlık sorunlarına neden oluyor.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

BilimJaponya
Görüş Bildir