Görüş Bildir

İznik'te Bulunan 7 Tonluk Lahit Müzeye Taşındı

Haberler
> İznik'te Bulunan 7 Tonluk Lahit Müzeye Taşındı

Bursa’nın İznik ilçesinde, geçen hafta zeytinlikte bulunan ve daha önce defineciler tarafından kapağı kırılarak yağmalandığı belirlenen geç Roma dönemine ait lahit, topraktan çıkarılarak İznik Müze Müdürlüğü bahçesine taşındı.

İznik'te, geçen hafta ilçe merkezine 5 kilometre uzaklıkta Hisardere köyü yolu üzerindeki zeytinliğine giden Hatice Süren adlı çiftçi, bahçede üzerindeki toprağın bir bölümü kaldırılmış lahdi görünce jandarmaya bilgi verdi.

3. yüzyıldan kalma

3. yüzyıldan kalma

Bölgede İznik Müze Müdürlüğü uzmanlarınca kazı yapıldı. Kazıda, geç Roma dönemi olarak adlandırılan 3. yüzyıldan kalma lahit bulundu. 7 ton ağırlığındaki lahdin çevresindeki toprak temizlenince kapak kenarlarında bugüne kadar bölgede görülmeyen lotus çiçeğine sarılı Eros kabartmaları ve aslan başı figürleri görüldü.

Kazı sırasında, lahdin üst kapağında 30 santimetre çapında delik açılarak içine girildiği ortaya çıktı. Define avcılarının yağmaladığı belirlenen lahit, uzmanların dört gün süren çalışmaları sonucu topraktan tamamen çıkarılarak, dün gece İznik Müze Müdürlüğü bahçesine nakledildi. Uzmanlara göre, lahidin işleniş sanatına bakıldığında dönemin taş işçiliğinde gelinen mükemmeliyeti gösteriyor. Son derece yüksek kabartmaya sahip figürlerin heykelimsi özellik taşıyor. 

DHA

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
97
10
4
2
1
1
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Narki

ben bu haberi şimdi gördüm ve sadece 1 tane yorum yapılmış. İşte bizim milletin sanata ve tarihe olan ilgisinin çok açık bir ispatı bu durum..yazık çok yazık... Devamını Gör

paazen

şahane birşey ya bu.. ziyan etmezler umarım,güzel bir müzede sergilenir..

M. Fatih Saglam

30 cm çapında delik açılmış! bence sanata bakış açımızı bu kısımdan değerlendirelim...