Görüş Bildir
Haberler
İzmir Kadifekale'de Yıkılan Evlerin Altından Roma Tarihi Çıktı

İzmir Kadifekale'de Yıkılan Evlerin Altından Roma Tarihi Çıktı

Batuhan
15.06.2014 - 14:37

İzmir Kadifekale'de Yıkılan Evlerin Altından Roma Tarihi Çıktı

İzmir’in Kadifekale sırtlarında, üzerindeki evler kamulaştırılıp yıkıldıktan sonra ortaya çıkmaya başlayan Antik Roma Tiyatrosu, etrafı tel örgülerle çevrilerek koruma altına alındı.

Kadafekale’de, M.S. 200 yıllarında yapıldığı tahmin edilen, geçen yıllarda varlığı ortaya çıkarılan, 16 bin kişilik Antik Roma Tiyatrosu, Büyükşehir Belediyesi’nin üzerindeki evleri kamulaştırıp yıkmasıyla ortaya çıkmaya başladı. Yapıldığı dönemde kentin kuşbakışı görülebildiği, Romalılar’ın imbat rüzgarının serinliğinde oyunlar izledikleri Antik Roma Tiyatrosu’nun sahnesi ile sahne davurları, kulis odaları girişi, orkestra yeri, oditoryumun bir bölümü kazı çalışmalarıyla ortaya çıktı. Tiyatronun havadan çekilen görüntüsü de dikkat çekti.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Antik Roma Tiyatrosu’nun, hazine avcıları tarafından tahrip edilmesini önleme ve güveniliğini sağlamak açısından, etrafını tel örgülerle çevirmeye başladı. Önümüzdeki haftalarda arkeologlar eşliğinde tiyatronun kazılıp kent kültürüne armağan edilmesi için çalışma yapılacak. Antik tiyatro ortaya çıkarıldığında dünyanın ilgi odağı yerlerden biri olabilecek. İzmirliler de Romalılar gibi körfez manzaralı antik tiyatroda sanatçıları izlemeye fırsatı bulacak.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Kadifekale’deki gecekondular arasına sıkışıp kalan 16 bin kişilik Antik Roma Tiyatrosu’nu gün yüzüne çıkarabilmek için kamulaştırılılan onlarca binanın yıkımını gerçekleştirdi.

Proje kapsamında öncelikle, arkeolojik yüzey araştırması yapılarak tiyatroya ve sur duvarlarına ait antik arkeolojik mimari kalıntılar ile Antik Tiyatro’nun gerçek yeri tam olarak tespit edildi. İzmir 1 No’lu Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’na sunulan “Antik Tiyatro ve Kadifekale 1.derece arkeolojik sit alanının genişlemesi” önerisi Kurul tarafından kabul edildi ve tiyatro ile Kadifekale’nin 1. derece arkeolojik sit alanı genişledi. Kadifekale’deki antik tiyatro ile ilgili en ayrıntılı bilgi, 1917-18 yıllarında Otto Berg ve Otto Walter’ın araştırmalarında ve araştırmalarına yönelik hazırladıkları plan ve kesitlerde bulunuyor. 16 bin kişi kapasiteli olduğu düşünülen tiyatronun kalıntılarının Roma dönemi özellikleri taşıdığı biliniyor.

Eski kaynaklarda, Erken Hıristiyanlık yani Roma İmparatorluğu’nun paganizm döneminde İzmirli St. Polikarp’ın bu tiyatroda öldürüldüğü ve tiyatronun tarihin trajik sahnelerine şahitlik ettiği öne sürülüyor. Bölgenin temizlenmesi ardından kazı başlayacak ve İzmir kenti ve Körfezi’ne hakim noktada 16 bin kişilik antik tiyatro yeniden ayağa kaldırılacak. Antik tiyatro kültür sanat faliyetleri ve konserlere ev sahipliği yapacak. Burası Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun son 5 yılındaki en önemli projeleri arasında bulunuyor. 

(DHA)

Kaynak: http://zete.com/izmir-kadifekalede-yi...
İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
8
4
1
1
0
0
0
Yorumlar Aşağıda
Reklam