Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

İzmir Adliyesi'ne Bomba Yüklü Araç ile Terör Saldırısı: 2 Şehit

 > 
1.7bPAYLAŞIM

İzmir'de adliye yakınında bomba yüklü araçla saldırı düzenlendi. Patlamanın ardından çıkan çatışmada iki terörist öldürüldü. Bir terörist ise aranıyor. Anadolu Ajansı, 1 polis ve 1 adliye çalışanının şehit olduğunu duyurdu. Saldırıya ilişkin yayın yasağı getirilirken İzmir Valisi, eldeki verilerin PKK'yı işaret ettiğini söyledi. Terör saldırısına ilişkin 2 kişi gözaltına alındı.

Saat 16:00 sıralarında Bayraklı ilçesindeki İzmir Adliyesi'nde, hakim ve savcıların giriş noktasına yakın bir noktaya bomba yüklü araçla saldırı düzenlendi. Patlamanın ardından çatışma sesleri duyuldu.

Çatışma anına yönelik şantiyeden çekilmiş görüntüler

Twitter: @EmreErcis1

Patlama ve çatışma seslerini duyan vatandaşlar büyük panik yaşadı

AA'nın verdiği bilgiye göre, terör saldırısının ardından 2 terörist ölü ele geçirildi, bir teröristi ise yakalama çalışmaları sürüyor.

Teröristlerden 2’si olay yerinde ölü ele geçerken, kaçan teröristle polisler arasında çatışma bir süre daha devam etti.

Saldırıda yaralananlar ambulanslarla çevredeki hastanelere götürülürken, adliye içinde de büyük panik yaşandı. Adliyeye giriş ve çıkışlar kapatıldı, çevre güvenlik çemberine alındı.

"Avukatlar da o kapıyı kullanıyor"

İzmir Baro Başkanı Aydın Özcan patlamanın olduğu kapının sadece hakim ve savcıların değil vatandaşların ve avukatlar tarafından da kullanıldığını söyledi.

1 polis ve 1 adliye çalışanı şehit oldu

Patlamada yaralananlar ambulanslarla Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ne kaldırıldı.

Anadolu Ajansı'nın haberine göre ilk bilgiler, 2'si polis 7 kişinin yaralandığı yönündeydi. Ajans, daha sonra 1 polis ve 1 adliye çalışanının şehit olduğu bilgisini paylaştı.

Şehit Polis Fethi Sekin ve arkadaşları daha büyük bir facianın yaşanmasını önlemiş

Doğan Haber Ajansı'nın aktardığı bilgiye göre adliye önündeki polisler, saldırganların şüpheli görülen aracını kontrol noktasında durdurup aramak istedi ancak saldırganlar durmayıp kaçmaya başladı. 

Saldırganlar, aracı bir polis memurunun üzerine sürdü. Ardından aracı patlattı ve polisle çatışmaya girdi. 

Şehit polis memuru Fethi Sekin ve isimleri henüz açıklanmayan üç yaralı polis memuru, müdahaleleriyle çok daha büyük bir facianın yaşanmasını önledi.

İzmir'de Katliamı Önleyip Şehit Olan Kahraman Polis: Fethi Sekin... - onedio.com
İzmir'de Katliamı Önleyip Şehit Olan Kahraman Polis: Fethi Sekin... - onedio.com

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu, Başbakanlık tarafından İzmir'deki patlamaya ilişkin geçici yayın kısıtlaması getirildiğini bildirdi.

İzmir Barosu Başkanı: "Adeta hedef gösterilmiştik"

İzmir Barosu Başkanı Aydın Özcan, patlamanın ardından bağlandığı CNN Türk'te şunları söyledi: 

"Patlamanın gerçekleştiği kapıdan sadece hâkim ve savcılar değil, vatandaşlar da giriyor. Meslektaşlarımızı güvenli bölgelere ulaştırmak için çalışma yapıyoruz. Adliye içindekiler güvenlik amacıyla şu an dışarı bırakılmıyor. Doğru da yapılıyor. Vatandaşlar ve meslektaşlarımız özellikle baro birimimize sığındıklarını biliyoruz. Birkaç gün önce İzmir’de neden bomba patlamıyor diye paylaşımlar vardı. Biz suç duyurusunda bulunmuştuk. Adeta hedef gösterilmiştik. Son derece üzgünüz"

İzmir Valisi: PKK olarak değerlendirmekteyiz

İzmir Valisi Erol Ayyıldız, saat 17.40 sularında yaptığı açıklamada "Polis noktasından geçerken durdurulmak ve aranmak istemesi üzerine çatışma çıktı, teröristler kaçarken aracı patlattılar. Maalesef çıkan çatışma neticesinde polis memurumuz ve adliye görevlimiz şehit oldu. Yaralılarımız var" dedi.

"Emniyet güçlerimizin dikkati sayesinde bu şekilde atlatıldı" diyen Ayyıldız, "Teröristler ölü olarak ele geçirildi. Yanlarında iki adet kaleşnikof tüfek ayrıca RPG ve 8 fişek olmak üzere, 8 tane de el bombaları var. Bu şekilde ele geçirilmiş" diye devam etti.

Vali Ayyıldız açıklamasında ayrıca, "Şu ana kadar elde olan veriler, PKK olarak değerlendirilmekte. Eyleme baktığımızda ve kişilerin kimlik tespitleriyle ilgili bakıldığında böyle bir değerlendirme yapıldı." ifadelerini kullandı.

Ele geçirilen mühimmatın fotoğrafları sosyal medyada paylaşıldı

Ele geçirilen mühimmatın fotoğrafları sosyal medyada paylaşıldı
Ele geçirilen mühimmatın fotoğrafları sosyal medyada paylaşıldı

Başbakan Yardımcısı da "Çok büyük bir kıyımı hedefledikleri görülüyor" dedi

Kaleşnikof şarjörlerinin kolaylıkla değiştirilmesi için çiftler halinde bantlanmış olduğu görüldü

Saldırıdan kısa bir süre sonra bazı vatandaşlar teröre tepki için saldırının olduğu alanda toplandı. Polis vatandaşları adliyeye yaklaştırmadı.

Saldırıda polis memuru Fethi Tekin ile birlikte mübaşir Musa Can da şehit oldu

Mübaşir Musa Can'ın silah sesleri üzerine adliye binasının camından dışarı bakarken başına isabet eden kurşunla hayatını kaybettiği öğrenildi.

"Toplumsal barış ve huzurumuzu hedef alarak gerçekleştirilen bu menfur saldırıyı lanetliyor, şiddetle kınıyorum"

Başbakan Binali Yıldırım da İzmir'de düzenlenen terör saldırısına ilişkin açıklama yaptı. Yıldırım" İstiklal ruhumuzun sembol şehirlerinden İzmir'de, toplumsal barış ve huzurumuzu hedef alarak gerçekleştirilen bu menfur saldırıyı lanetliyor, şiddetle kınıyorum. Bu saldırıda, canını hiç düşünmeden feda ederek şehit olan kahraman polisimiz Fethi Sekin çok daha büyük bir felaketin yaşanmasını engellemiştir.

Ülkemiz birlik, beraberlik ve kesin bir inançla bu zor günleri atlatacaktır. Terör belası, devleti ile omuz omuza vermiş aziz milletimizin sinesinde yok olup gidecektir. Bölünmeyeceğimiz ve boyun eğmeyeceğimiz alçak terör odaklarınca bilinmelidir." dedi.

Saldırıya ilişkin sosyal medya ve ajanslara yansıyan fotoğraflar

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir