İzlemeyen Yoktur! Bilim İnsanlarına Göre Suç ve Seri Katil Temalı Programları Sevmemizin 12 Nedeni

25PAYLAŞIM

Günümüzde bolca bu tür belgeseller, kitaplar ve podcast'ler bulunuyor, sevmemizin nedenleri ise aşağıda sıralı...

Kaynak: https://www.mentalfloss.com/article/5592...

1. Bu tür suç programlarını sevmek normaldir.

San Diego Polis Departmanının eski baş psikoloğu Dr. Michael Mantell, 2009 yılında yaptığı röportajda "Bu tür programlara takıntılı olmanın tuhaf bir yanı yok, bu normal ve sağlıklı olduğunuzu gösterir. Suça olan ilgimizin bir dizi farklı sağlıklı psikolojik amaca hizmet ettiğini düşünüyorum. Ancak bir insanın tek yaptığı suç hakkında konuşup, kitaplar okuyup, çeşitli makaleler biriktirmekse endişelenirim." açıklamalarını yapmış.

2. Kötülük insanları büyüler.

Adli psikolog Dr. Paul G. Mattiuzzi'nin açıklamalarına göre bu tür programlar, insanların en temel dürtülerinden biri olan cinayet konusunda, bu tür bir suçu işlemiş başka insanların zihinlerine bakmasına olanak tanıyor. Mantell'e göre iyilik ve kötülük arasındaki zıtlığa duyulan hayranlık tarih boyunca var olmuştur. Chicago'daki Advocate Illinois Masonic Medical Center'da lisanslı bir klinik psikolog olan Dr. Elizabeth Rutha bir röportajda, kötülüğe olan hayranlığımızın gençken başladığını söyledi. "Çocukken bile iyi ve kötü arasındaki gerilime ilgi duyarız ve suç bu dinamiğe olan hayranlığımızı somutlaştırır."

3. Ayrıca 7/24 haberlerde görmek mümkündür.

Bu tür programları sevmemizin başka bir nedeni ise medyanın suç temalı haberleri bütün gün yayınlaması olabilir. Mantell, "50'li yıllardan beri medyada suç hikayelerini bolca görüyoruz, suça duyduğumuz hayranlık, suç işlemeye karşı olan korkumuzla eşittir." Medya bu suç haberleri ne kadar vahşi ve caniyse o kadar reyting alacağını biliyor bu nedenle televizyonda yayınlanan haberlerin %25-30'u insanların işlediği suçlarla ilgilidir.

4. İnsanlar korkunç haberleri görmemezlikten gelemez.

Drew Üniversitesi'nde kriminoloji profesörü olan Scott Bonn, "Seri katiller insanların ilgisini trafik kazaları, tren enkazları veya doğal afetler gibi çekiyor" dedi. "Halkın bu seri katillere olan hayranlığı, şiddet ve felaket konusundaki daha genel saplantısının spesifik bir göstergesi olarak görülebilir. Başka bir deyişle, bir seri katilin eylemlerini görmek korkunç olabilir, ancak halkın çoğu bunu izler. "

5. Bu tür belgeseller olası bir duruma karşı hazır hissetmemizi sağlıyor.

Yapılan çalışmalara göre çoğu insan bu tür programları olası bir ihtimale karşı izlediğini belirtmiş. Özellikle kadınlar kendilerini tehlikeli bir durumda bulurlarsa hayatta kalma şanslarını arttırmak için bu tür programlardan yararlanıyor.

6. Evrimsel bir faydası olabilir.

Penn State Harrisburg'da psikoloji doçenti olan Dr. Marissa Harrison, insanların suçla ilgilendiğini çünkü bize zarar verebilecek şeylere dikkat ederek onlardan daha iyi kaçınabildiğimizi söyledi.

7. Kurban olmadığımız için kendimizi şanslı hissederiz.

Psikologlar, gerçek suça takıntılı olmamızın ana nedenlerinden birinin, mağdur olmadığımız için bize rahatlama fırsatı verdiği olduğunu söylüyor.

8. Suçu işleyen kişi olmadığımız için de kendimizi şanslı hissederiz.

Gerçek suç temalı şeyleri izlemek aynı zamanda empati yapma fırsatı da sağlıyor. Mantell'e göre bu sayede hem mağdurlara hem de faile şefkat duyabiliyoruz.

9. Bu tür programları izlerken adrenalin artar.

Bonn, "İnsanlar ... korkunç eylemlere tanıklık ettikleri için ödül olarak bir ani bir adrenalin darbesi alırlar" diye açıklama yapmış. “Adrenalinin bağımlılık yapıcı özelliğinden şüphe duyuyorsanız, midesi bulanana kadar tekrar tekrar hız trenine binen çocuğu düşünün. Gerçek suçun insan duyguları üzerindeki coşkulu etkisi, hız trenleri veya doğal afetlerinkine benzer. "

10. İzlerken suçu çözmeye çalışırız.

İnsanlar bulmacaları sever ve gerçek suç belgeselleri ve podcast'leri beynimizi çalıştırır. Bonn, "Televizyonda izlenilen soruşturmayı polislerle birlikte çözüyormuş hissi insanları tatmin eder ve beyinlerini çalıştırır." açıklamasında bulunmuş.

11. İnsanlar kontrollü bir şekilde korkmayı sever.

"Gerçek suç, popüler kültürde bir eğlence kaynağıdır, bu programlar, tehdidin heyecan verici olduğu ancak gerçek olmadığı kontrollü bir ortamda korku ve dehşeti deneyimlememizi sağlar."

12. Bu tür programlardaki hikaye anlatımı iyi ve rahatlatıcıdır.

Investigation Discovery'nin sunucularına insanların neden gerçek suçları sevdiğini sorduklarında ve çoğu tek bir şeyden bahsetmiş: hikaye anlatmak. Joe Kenda, "İnsanlar binlerce yıldır ateşin etrafında toplatıp birbirlerine hikaye anlatmış, günümüzde de insanların bu tür hikayelere ilgi duyması oldukça normal. İnsanlar bu nedenle uydurma filmler yerine bu tür gerçek suçların anlatıldığı programları tercih ediyor." açıklamasını yapmış.

Bu içerikler de ilginizi çekebilir;

Gözünüze Uyku Girmeyebilir! Dünyanın Sonu İle İlgili Birbirinden Ürpertici 11 Tahmin - onedio.com
Gözünüze Uyku Girmeyebilir! Dünyanın Sonu İle İlgili Birbirinden Ürpertici 11 Tahmin - onedio.com
Zamanında Hapishanede Yatmış İnsanların Bir Türlü Atamadıkları Birbirinden Garip 16 Alışkanlık - onedio.com
Zamanında Hapishanede Yatmış İnsanların Bir Türlü Atamadıkları Birbirinden Garip 16 Alışkanlık - onedio.com
Yalnızken Okumayın! Yaşadıkları Birbirinden Korkunç ve Açıklanamaz Olayları Bütün Dünya ile Paylaşan 22 Kişi - onedio.com
Yalnızken Okumayın! Yaşadıkları Birbirinden Korkunç ve Açıklanamaz Olayları Bütün Dünya ile Paylaşan 22 Kişi - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
gzm-ynklr

Doğru severiz.

Görüş Bildir