Görüş Bildir
Haberler
İTÜ Dekanından Yeğeni İçin 'Adrese Teslim' Kadro

İTÜ Dekanından Yeğeni İçin 'Adrese Teslim' Kadro

Türkiye’nin köklü üniversitelerinden İstanbul Teknik Üniversitesi’nde (İTÜ) Maden Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Kumral’ın bizzat yeğeni için 'adrese teslim' denebilecek özel kadro ilanı açtığı ortaya çıktı.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Prof. Dr. İsmail Koyuncu’yu rektör olarak atadığı İTÜ’deki ‘kadrolaşma’ ve ‘adrese teslim’ ilanların detayları ortaya çıkmıştı.

Diken'den Ayşegül Kasap'ın haberine göre, İTÜ Rektörü Koyuncu’nun atadığı ilk dekan benzer iddialarla gündemde. Akademisyenlerin aktardığı bilgilere göre, YÖK’ün ‘eski dekanlarla çalışın’ uyarısına rağmen maden fakültesindeki bir önceki dekan hastalığı bahane edilerek istifa ettirilmiş. İstifa ettirilen dekanın yerineyse Prof. Dr. Mustafa Kumral atandı.

Yeğene özel ilan

Yeğene özel ilan

Rektör Koyuncu’ya yakınlığı bilinen Kumral’ın ilk icraatlarından biriyse kendi kurduğu ve ‘bir şirket gibi piyasaya iş yaptığı’ belirtilen laboratuvara öğretim görevlisi olarak kadro açmak oldu. Ancak açılan bu kadro ilanıysa ‘adrese teslim’.

İTÜ’nün sitesinde yer alan ilanda şöyle yazıyor: 

“Kimya alanında tezli yüksek lisans yapmış olup jeokimya çalışmalarında ICP-MS, AAS ve XRF analizlerinde en az beş yıl deneyime sahip olmak.”

Bu ilana sadece Dekan Kumral’ın yeğeni başvurabildi. Kumral’ın yeğeninin lisans ortalamasıysa 100 üzerinden 61. Diken’e konuşan üniversite bileşenleriyse, lisans ortalaması daha yüksek liyakat sahibi kişiler varken ve birçok üniversite mezunu iş bulamayıp yurt dışına gitmek zorunda kalırken, dekanın ‘kendi yeğenine kıyak öğretim görevlisi kadrosu’ açtırmasına tepkili.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
61
12
5
2
2
2
1
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
hasan kulaksız

Biraz araştırınca ortaya çıkıyor kadroya başvuranın A sınıfı dergilerde 13 SCI makalesi var. (Çoğu doçentin bu kadar makalesi yok) liyakat mı ?? bölüm içi ça... Devamını Gör

Özgür

Ya bu da problem mi şimdi? Şaşırmıyoruz artık, sıradan oldu bunlar. Reis'imizin diploması bile yok!!!

cinnet is coming

sebze üretim teknisyeninin nükleer araştırma kurumundan uzay araştırma kurumuna müşavir atandığı ortamda beklentileri yüksek tutmamak lazım.