İtalya'nın Gubbio Kenti 7 Asır Sonra Dante'den Özür Diledi

 > 
34PAYLAŞIM

İtalya'nın Gubbio kenti, Dante Alighieri'ye sürgün cezası verilmesinden 714 yıl sonra şairden resmen özür diledi.

"İtalyan dilinin babası" olarak anılan Dante, Papa yanlıları ve karşıtlarının (Guelfi ve Ghibellini grupları) siyasi çıkar çatışmalarının yansıması olan bir davada yolsuzluk ve rüşvetten suçlu bulunmuş, sürgün ya da ölüm cezasına çarptırılmıştı.

1302 yılında Floransa'nın yöneticiliğini yapan, Papa yanlısı Guelfi grubundan Gubbio'lu hakim Cante Gabrielli'nin imzasını taşıyan hüküm, Dante'nin Floransa'ya ayak basması halinde yakılarak idam edilmesini emrediyordu.

Gubbio Belediyesi'nden özür mesajı

Dante, idam cezasından kurtulmak için Dante ömrünün kalanını Floransa dışında geçirmek zorunda kalmıştı.

BBC Türkçe servisinden Övgü Pınar’ın haberine göre, Gubbio Belediyesi dün “Şair Dante Alighieri'ye özürler” isimli önergeyi kabul etti.

Belediye'nin internet sitesinde, "O dönem Floransa'nın yöneticisi olan ve 1302'de Dante'yi Floransa'dan daimi sürgüne mahkum eden Cante Gabrielli Gubbio'luydu. Çok acı bir kader" denildi ve kentin Dante'den "resmen ve ciddi olarak" özür dilediği belirtildi.

İlahi Komedya'yı sürgündeyken yazmıştı

Öte yandan Gubbio Belediyesi, Dante'nin İtalyan edebiyatının en önemli eserlerinden "İlahi Komedya"yı sürgündeyken yazmış olduğuna da dikkat çekti.

Gubbio'da 4-9 Ekim tarihleri arasında belediyenin desteğiyle düzenlenen Ortaçağ Festivali'nde, "Gubbio'lu Cante Gabrielli, Dante'yi sürgüne mahkum etmeseydi Büyük Şair İlahi Komedya'yı yazar mıydı?" başlıklı bir oturum da düzenlenecek.

Memleketi Floransa da, 2008'de aldığı benzer bir kararla Dante hakkındaki 1302 tarihli hükmü iptal etmişti.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir