İtalya, Çocuklarını Vegan Yetiştiren Ailelere Hapis Cezasını Tartışıyor

 > -

İtalya’da, çocuklarını vegan yetiştiren ebeveynlere hapis cezası vermeyi öngören bir yasa tartışılıyor.

La Repubblica’nın haberine göre çocuklarını vegan olarak yetiştirmekte isteyen ebeveynler hapis cezası riskiyle karşı karşıya kalabilir. 

İtalya'da bir milletvekili, çocuklarının kötü beslenmesine yol açan ebeveynlere hapis cezası öngören bir yasa teklifi sundu. Merkez sağdaki Forza Italia Partisi’nin milletvekili üyesi Elvira Savino’nun sunduğu ve bu nedenle “Savino Yasası” olarak anılan tasarıda, 16 yaşından küçük çocuklarını “yetersiz” besleyen ebeveynlerin, 6 yıla kadar hapisle cezalandırılmaları öngörülüyor.

Savino: Veganlığa karşı değilim

Savino, ailelerin çocuklarına sağlıklı ve dengeli büyüme için gerekli besinleri içeren bir diyet uygulaması gerektiği düşüncesiyle bu tasarıyı hazırladığını açıkladı. 

Savino, "Bireylerin özgür seçimi olduğu sürece veganlara ya da veganlığa karşı değilim. Ama bazı ailelerin çocuklarına bilimsel bir kanıt ya da doktor kontrolü olmadan fanatikliğe varacak şekilde veganlığı empoze etmelerine anlam veremiyorum " ifadelerini kullandı. 

Vejeteryanlar et, balık ve tavuk yemezken veganlar süt ve yumurta gibi hayvansal ürünleri ve bunların içinde bulunduğu yiyecekleri de tüketmiyorlar. 

Kendisi de yedi yaşında bir çocuk annesi olan Savino bu yasa tasarısını İtalya'da meydana gelen bazı olaylardan sonra hazırlama kararı aldığını belirtti.

Vegan çift çocuklarının velayetini kaybetmişti

Geçtiğimiz ay İtalya’da 1 yaşını doldurmuş olmasına rağmen henüz 2-3 aylık bir gelişme kaydedebilmiş bir bebeğin velayeti, ailesinin hastanenin etçil bakım önerisini reddetmesinin ardından ailesinden alınmıştı.

İtalya'da Hastalanan Bebeğin Velayeti Vegan Çiftten Alındı - onedio.com
İtalya'da Hastalanan Bebeğin Velayeti Vegan Çiftten Alındı - onedio.com

İtalya’da bu olayın ardından veganlıkla ilgili tartışmalar başlamıştı.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir