İsyan Edin İnsanlar! Beyaz Show'a Katılan Küçük Gizem'in Yoksulluk ve Sefalet İçindeki Yürek Burkan Hikayesi

2.5bPAYLAŞIM

Beyaz Show'a katılmasaydı haberiniz olacak mıydı Gizem'in yaşadığı dramatik hayattan?

Sosyal medyanın, özellikle de YouTube'un hayatımıza girmesiyle internetin en dikkat çeken videolarına tanık olduğumuz zamanları hatırlayın. Bu küçük kızlar da işte o yıllarda, 2010'da hayatımıza girmişti.

Sınıf başkanı Havva ve yardımcısı Gizem, anlattıkları dersi dinlemeyen arkadaşlarına sitem ediyordu videoda. Dahası, Gizem yırtık botla okula geldiğini, babasının inşaatlarda çalışarak kendisini okuttuğunu da ekliyordu. Tüm bu fedakarlıkların karşısındaki arkadaşlarının tavrı onu üzmüştü.

Video o kadar çok izlendi ki, gazeteler ve televizyon programları bir anda Gizem'in hayatına daha yakından bakmaya başladı. Gizem'in anlattığı kadar vardı ailesinin durumu, hatta daha bile fazlaydı belki...

5 çocuklu bir ailenin kızlarındandı Gizem. Annesi merdivenleri siliyor, babası inşatta çalışıyor, çoğu zaman evlerinde kışın yakacak kömür bulamıyorlardı. Gazeteci Ezgi Başaran, Gizem'e hayallerini sorduğunda ise aldığı cevaplar insanı bir kere daha harap ediyordu.

* Üç kızlar için bir yatak? Üç kızlar demek, ben, İrem ve Hatice ablam? Bizim yatağımız yok. Çek yatta yatıyoruz ama aç-kapa yaparken o da bozuldu!
* Mor bir elbise? Mor ve turuncu en sevdiğim renk.
* Anneme daha çok merdiven işi.
* Umut Ağabeyimin hep başı ağrıyor. Onun iyileşmesi.
* Kardeşim Ufuk 5 yaşında ama hala konuşamıyor. Onun şakır şakır konuşması.
* Barbie’li bir çanta
* Barbie’nin kendisi
* Bir de babam bize kötü davranmasın, düzgün bir aile olalım.

Babası inşaatlarda iş bulamadığı zaman anne Ayla Hanım zamanın parasıyla ayda 50 TL'ye kapıları, merdivenleri siliyordu. Çünkü kızlarının eğitimi eksik kalmamalıydı; kömür ve kira parasından sonra istedikleri tek şey buydu.

Gizem'in buruk hayatı ve zehir gibi hazırcevap yeteneği, bir anda çok fazla yardımseverin dikkatini çekmiş ve evleri kömürle, kışlık botla dolmaya başlamıştı. Beyazıt Öztürk de bu herkesin dilindeki çalışkan kızları programına davet etmişti.

Kızlar yine o zeka dolu ve sevimli konuşmalarını yapmışlardı ki, Gizem kendini yine tutamadı. Öğretmeninin programa katılmasına izin vermeyen Vali için "Onların kalıplarına tüküreyim, onlar oturuyorlar sıcak yerde. Benim öğretmenimden ne istediniz?" demişti.

Böyle bir çıkışı beklemeyen Beyaz ise küçük kızın ağzını kapatarak olası bir cezayı engellemeye çalışmış ama şaşkınlığını da gizleyememişti. Çocuk bu, cezadan, bürokrasiden ne anlasın? Niye anlasın?

İşte tüm bu yoksulluğun içinde Gizem'in hikayesi de bize anlattığı hayatı gibi dramatik bitti. Kız kardeşiyle bir gün banyo yaparlarken şofbenden sızan gaz sebebiyle minicik bedeni yere yığıldı, göçtü gitti Gizem. Üstelik, kaldırıldığı üniversite hastanesinin "gerekli" donanımları olmadığı gerekçesiyle ordan oraya sevk edilirken harap oldu gitti 11 yaşında.

Hiçbir amaca hizmet etmeyen bu hatırlatma yazısının içinde inanın isyandan başka bir gaye yok. Gizem, bizim tanımadığımız binlerce çocuktan sadece bir tanesiydi. Biz bu drama sadece onu internetten tanıdığımız için tanık olduk. Şimdi bir düşünün, kaç tane daha Gizem var böyle yaşayan ve böyle can veren? Hayata mı yoksa sisteme mi isyan etsek içimiz soğur?

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
kalemine

her gördüğüm de okurum ve her gördüğüm de okurum ki amacımın ne olduğunu unutmayım.

tyliebee

Yıkıldım... Geçen yıllar çekilen tüm sıkıntılara rağmen onu çok iyi yerlere getirmiştir'i okuyacağım sanıyordum oysa.

emrekaplan4841

Adaletin bu mu dünya? Ne yar verdin ne mal, dünya Kötülerinsin sen dünya İyileri öldüren dünya…

csa

Vay be bu videoyu hatırlıyorum Beyaz'ın ağzını kapattığı... Ama ne arkaplanı ne de sonrasını biliyordum işin. Yazık, büyük bir potansiyelmiş kız... Düzgün bir eğitim sisteminde şuanda ciddi bir profesyonel hatta bir entelektüel olabilirdi...

kspgulcan

Bu zamanda bırakın 5 çocuğu bi çocuğu geçindirmek her şeyini eksiksiz yapmak bile imkansız bu çocuk size yarın bi gün demeyecek mi bakamıyorsan yapma illa yapmak için yapmayın şu çocukları. Yapacaksanız eğer gidin başka ülkede yetiştirin burda anca yoksulluk çekip küçücük yaşta dert sorunlar büyüyorlar programı kaç defa izlesem hep aynı üzüntüyü yaşıyorum çocuk orda sıkıntılarını anlatıp gülmeyin ha diyor bizim milletinde anladıgı tek şey show zaten. Keşke bu kızın büyük halini görebilseydik eminim ki şimdi ki boş israflarla büyüyen şımarık çocuklardan çok daha bilinçli ve akıllı birey olacaktı.

ittihat15

Suriyeliler 8-9 çocuk doğurup sokağa atıyorlar ve geçim için istismar ediyorlar...

Görüş Bildir