İstiklal Caddesi'ndeki LGBTİ Eylemine Müdahale

-

İstanbul Valiliği'nce izin verilmemesine rağmen yürüyüş yapmak isteyen LGBTİ üyelerine polis ekipleri müdahale etti, 12 kişi gözaltına alındı.

Sosyal medyada yapılan çağrılarla Beyoğlu'nda bir araya gelen LGBTİ üyeleri, "Onur Yürüyüşü" düzenlemek için İmam Aslan ve Mis sokaklarda toplandı.

Bu sokaklardan Taksim Meydanı'na yürümek isteyen gruba polis izin vermedi. Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü ekibinin barikatını aşan bir grup LGBTİ üyesi, Kurabiye Sokak'ta bulunan Sosyalist Yeniden Kurtuluş Partisi binasına girerek, balkondan konfeti attı. Eylemcilerin balkondan açtığı gökkuşağı renklerini taşıyan flama polis tarafından indirildi. Binadan çıkan LGBTİ üyeleri, polisin müdahalesiyle ara sokaklara dağıldı.

İstiklal Caddesi'nde toplanan LGBTİ üyesi başka bir grup da Halkların Demokratik Kongresi binasına girdi. Balkondan konfeti atarak flama açan gruba, polis biber gazıyla müdahale etti. Eylemciler binadan çıkarak ara sokaklara kaçarken, sıkılan gazdan çevre esnafı ve gazeteciler de etkilendi.

Bu arada, elinde LGBTİ'yi simgeleyen renklerin yer aldığı şemsiye taşıyan bir kadın, polis müdahalesine tepki gösterdi.

Eylemlerde 12 kişi gözaltına alındı.

Taksim’de Cumhuriyet Anıtı’nın etrafı bariyerlerle kapatıldı

Güvenlik önlemleri nedeniyle sabah saatlerinde Taksim'deki Cumhuriyet Anıtı'na çelik bariyerler getirilmiş ve etrafına yerleştirilmişti.

İstanbul Valiliği, yürüyüşe izin verilmeyeceğini açıklamıştı

İstanbul Valiliği, geçtiğimiz günlerde bugün düzenleneceği duyurulan Onur Yürüyüşü'ne izin verilmeyeceğini açıklamıştı.

İstanbul Valiliği'nden Onur Yürüyüşü'ne 'İzin Yok' - onedio.com
İstanbul Valiliği'nden Onur Yürüyüşü'ne 'İzin Yok' - onedio.com

Valilik'ten yapılan açıklamada, "Başta katılımcılar olmak üzere vatandaşlarımızın güvenliği ve kamu düzeni gözetilerek anılan günlerde bu yönde bir toplantı ve gösteri yürüyüşü tertip edilmesine izin verilmeyecektir" denilmişti.

Ajanslar

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir