Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

İstifa Edenler de İşsizlik Maaşı Alacak

-

İstifa Edenler De İşsizlik Maaşı Alacak

İstifa Edenler De İşsizlik Maaşı Alacak

İşsizlik aylığı ile alakalı yanlış malum bir doğru ortaya çıktı. İş yerinden istifa edenler, kıdem tazminatı ve işsizlik aylığı alabilecek.

İşsizlik aylığı ile alakalı yanlış malum bir doğru ortaya çıktı. İş yerinden haklı bir sebeple istifa ettiyseniz, ihbar hariç kıdem tazminatı ve işsizlik aylığı alabiliyorsunuz. Konuyu köşesine taşıyan Sabah yazarı Faruk Erdem, istifa edenlerin de bu maaştan yararlanabileceğini yazdı. İş yerinden haklı bir sebeple istifa ettiyseniz, kıdem tazminatı ve işsizlik aylığı sizin de hakkınız.

İşte Erdem'in yazısındaki alakalı kısım

HER ÇALIŞANIN İŞSİZLİK MAAŞI HAKKI VAR Her çalışanın işsizlik aylığı hakkı var. Zira sigorta primleri yatırılırken bu kapsamda ücretlerimizden kesinti yapılıyor. Bu kesintiler de brüt maaşımızdan yüzde 1 sigortalı, yüzde 2 işveren ve yüzde 1 devlet payıyla gerçekleşiyor.

HAKLI FESİH ÖNEMLİ Fakat işsizlik aylığı almanın bir takım koşulları var. Birinci ve en önemli şart; kendi istek ve kusuru dışında işini kaybetmiş olmak. Yani Türkçesi işten çıkartılmak... Bunun istisnasını başlıkta belirttim, onu aşağıda anlatacağım. İşten çıkmadan evvelki 120 gün prim ödeyip çalışmak da gerekiyor. Bununla beraber son 3 yıl içinde en az 600 gün müddetle işsizlik sigortası primi Ödemiş olmak. Yani sigortalı olarak çalışmış olma koşulu da var. Gelelim istifa mevzusuna... İşsizlik aylığı alacak olanların içine kendi isteği ile ayrılanları da katıyoruz. Zira çalışma yaşamında 'haklı fesih' diye bir kavram var. Siz iş yerinden haklı bir sebeple ayrılmışsanız, ihbar hariç kıdem tazminatı ve işsizlik aylığı alabiliyorsunuz.

HANGİ DURUMLARI SEBEP GÖSTEREBİLİRSİNİZ? Haklı feshe, işverenin ahlak ve iyi niyet hallerine uymayan davranışları sebep gösterilebilir. İş yerinin el değiştirmesi veya başkasına geçmesi, kapanması, işin veya iş yerinin niteliğinin değişmesi nedenleriyle işten çıkarılmış olmak da işsizlik maaşını gerektirir. Yeniden işverenin işçinin hakkını ödememesi, maaşını noksan göstermesi gibi durumlarda da haklı fesih devreye girer ve istifa halinde işsizlik aylığı alınır.

NE KADAR MAAŞ ALABİLİRSİNİZ? İşsizlik aylığı son 4 ayda (120 gün) alınan brüt fiyatın vasatisinin yüzde 40'ıdır. Yani 1.000 lira brüt ücreti olan bir çalışanın alacağı işsizlik aylığı 400 liradır. Bundan küçük bir miktar damga vergisi kesintisi de var. Her aylığın yüzde 40'ını işsizlik aylığı olarak almak da olası değil. Yani brüt aylığı 5 bin lira olan birisi 2 bin lira işsizlik aylığı alamıyor. Burada hudut o seneki minimum fiyatın yüzde 80'i olarak belirleniyor. Yani bu yıl için alınacak en yüksek işsizlik aylığı 856 lira 80 kuruş oluyor. İşsizlik aylığı sigortalının durumuna göre 6 ila 10 ay arasında ödeniyor. Bu da sizin yatırdığınız prim gününe göre belirleniyor. 600 gün prim ödeyen 6 ay, 900 gün ödeyen 8 ay, bin 80 gün ödeyen 10 ay maaş alıyor.

DİKKAT! 30 GÜN ÖNEMLİ

İspatlayabileceğiniz zorunlu haller dışında işten ayrıldıktan sonra, 30 gün içinde çıkış belgelerinizle en yakın İŞKUR'a başvurmanız gerekiyor. Eğer bu süreyi geçirirseniz geçen zaman kadar alacağınız aylığın süresi de azalacaktır. Bunun için 30 günü geçirmemeye bakın.

BUNU SAKIN YAPMAYIN! İşsizlik aylığı alırken, çalışmak olası değil. Kayıtlı veyahut kayıtsız çalışırsanız bunu gizlemeyin. Eğer bu tespit edilirse işsizlik maaşınız kesilir. O süre içinde aldığınız paralar da sizden faiziyle geri tahsil edilir. İşverenle anlaşıp çift maaş almaya kalkanları duyuyoruz. Bu, kanunen de suçtur.

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir