İşte Görmek İstediğimiz Hareketler! 4 Büyük Kulübün Başkanları Canlı Yayında Türk Futbolunu Masaya Yatırdılar

278PAYLAŞIM

Türk televizyonlarında yıllardan sonra ilk kez 4 büyük kulübün başkanları Habertürk'te birlikte yayına çıktılar. Beşiktaş Başkanı Ahmet Nur Çebi, Fenerbahçe Başkanı Ali Koç, Galatasaray Başkanı Burak Elmas ve Trabzonspor Başkanı Ahmet Ağaoğlu, Serap Belet'in sorularını yanıtladı.

Başkanların açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

Ahmet Nur Çebi: "Biz sahadaki rekabetin dışında arkadaşız, dostuz, ağabeyiz, kardeşiz."

"Sporun kardeşlik ve birleştirici özelliğinden hepimizin faydalanması gerektiğini tüm başkanlarımız biliyor. Dışarıya yansıyan negatif bir hava var ama bunun böyle olmadığını, birlik beraberlik içinde olduğumuzu göstermemiz gerekiyor."

Ali Koç: "Ben başkanlığa seçildiğimden beri şunu söylüyorum; sorunlarımız ve çıkarlarımız aynı. Ortak hareket etmemiz gerekiyor.''

Burak Elmas: "Süper Lig'deki Passolig kartları toplamının %78'i burada oturuyor. Kronikleşmiş problemlerimiz var. Bunlar kavga ederek çözülemeyecek. Bu problemleri halletmezsek yeni bir kaos sezonuna başlayacağız."

Ahmet Ağaoğlu: "Eğer ülke futbolunun %70'ini temsil eden kulüpler bizlersek, o sorunların %70'inin sorumlusu olan kulüplerin başkanları olarak oturuyoruz burada."

"Eğer sorunlar varsa, hepimizin sorunlarıdır. Bu sorunlar yılların problemi. Eğer buradaki en büyük paydaşlar 4 büyük kulüpse, en büyük sorumlu biziz."

Ahmet Nur Çebi: "Bitmeyen yayın ihalesi sorunlarımızdan biri. Kulüplerin gelirlerinin erozyona uğradığını görüyoruz.

"İlk 2 sene yayıncı kuruluşla sorunsuz yürüdü ama son 2 senede pandemi gerekçe gösterilerek çıkarılan ekonomik tablo bizi yoruyor. Bizim en çok desteğe ihtiyacımız dönemde destek olunmaması bizi üzüyor."

Ali Koç: "4 tane sorunumuz var, en önemlisi yayıncı kuruluş sorunu. Arkasından da yabancı kuralı."

"Son 4 senede Avrupa'daki ilk 5 ligin yayıncı gelirleri %7.5 artmış. Türkiye'de ise %27 inmiş. Biz neden her sezon bir indirimle muhatap olmak zorundayız?"

Ali Koç: "Her sene hiçbir ödeme vaktinde yapılmıyor. Geçen seneden kalan ödemelerimiz var. Geçen sezon paraları alamadık, ligler başladı. Sus payı ödemesi yaptılar. 5., 10. hafta müzakereler hala devam ediyordu."

Burak Elmas: "Biz, kulüpler olarak Türk futbolunun sahibiyiz. Federasyonu oyunu yönetmesi için seçiyoruz ama gelinen noktada federasyon kulüplere rağmen futbolu yönetiyor. Biz artık seyirci olmayacağız, kaplan olacağız."

"Bu yayıncı kuruluşu biz bu ihaleye zorla sokmadık. Biz yayıncı kuruluşun sahibinden zengin değiliz. Neden biz onları idare edelim?"

Burak Elmas: "Disiplin Kurulu'nun verdiği cezayı Tahkim'e gönderin, orada cezayı indirecekler deniyor. Böyle bir adalet sistemi olur mu?"

Burak Elmas: "TFF'nin kendi atadıkları, kendi aldıkları kararı denetliyor. Böyle bir sistem olmaz."

Burak Elmas: "Orada oturup sorunları çözmemeleri, Türkiye'de strese neden oluyor. Ülkeyi bu kadar germeye hakları yok."

"Artık cesur olmazsak, bu işin sonu Türk futbolu için iyi değil. Biz dirayetli bir duruş sergiliyoruz çünkü o duruş federasyondan gelmiyor."

Ahmet Ağaoğlu: "4 büyük kulüp için naklen yayın geliri genel bütçenin %20-40'ını etkilerken Anadolu kulüplerini %60-90 etkiliyor. Bizi rahatsız eden konulardan biri Anadolu kulüplerinin çok ciddi bir çıkmaza sürüklenmesi."

"Yayıncı kuruluş kurdan etkilendik diyor indirim istiyor, pandemiden etkilendik diyor indirim talep ediyor, enflasyondan etkilendik diyor indirim talep ediyor. Enflasyondan etkilenecek birisi varsa o biziz. Bizim artış istememiz gerekiyor."

Ali Koç: "Federasyonda spor hukukundan sorumlu yönetim kurulu üyemiz var. Onun bağlı olduğu devlet kurumundaki bir kişi de disiplin kurulu üyesi. Bu tam bir ihlal."

Ahmet Ağaoğlu: "Son 3 senede 4 kez MHK başkanı değişti. Sorunlar bitti mi? Yok. Motorda arıza var, siz lastik değiştiriyorsunuz."

Burak Elmas: "Bizler bir irade koyuyoruz bugün. Bu işi düzeltmeyi başkalarına bırakmıyoruz. Birbirimizin haklarına sahip çıkmamız lazım."

Ahmet Ağaoğlu: "UEFA'nın terazisi yamuk. Manchester City ve Milan'a karşı dava kaybediliyor ama Türk kulüpleri gittiği zaman şansı neredeyse 0."

Ahmet Nur Çebi: "Altyapısı kuvvetli takımlar yabancı kuralından etkilenmeyebilir. Yabancı kuralı çıkınca Türk futbolcuların ücretleri 2-3'e katlandı."

"Federasyonun yerinde olsam 'Altyapı ve tesis için kaynak veriyorum, 5 sene sonra 6 yabancı ile oynayın.' derim."

Ahmet Ağaoğlu: "Özellikle Fenerbahçe ve Göztepe ile küçük bir şey istedik. Rezerv takım uygulaması istedik. U19'daki mücadele düzeyiyle, Süper Lig'deki mücadele düzeyi aynı mı? İsmi 'Gelişim Ligi', ama oyuncunun gelişmesi mümkün değil."

Burak Elmas: "Yabancı sınırı konusunda bütün kulüpler mutabık ve siz bu karar kulüplere rağmen samimiyetsizce alındı. Son dönemin en iyi milli takımı sizin ya da teknik direktör yüzünden başarısız oluyorsa bunun sonucu yabancı kararıyla bize dönemez."

"Bugün Fransa şampiyonunda 3 Türk var, Premier League'de oyuncular var. Geçmişte yoktu bu. Milli marş okunmuyormuş. Etiyopyalı atlet milli formayla başarılı olunca herkes mutlu, bizde milli marş okunmuyormuş."

Ahmet Nur Çebi: "Federasyonun yabancı sayısı talebi anlaşılabilir. Milli bir duruş olabilir ama Türk futboluna hizmet etmeyeceği konusunda hemfikiriz biz."

Ali Koç: "Federasyon başkanı, 'Devlet büyüklerimizin talimatı var, biz böyle yapacağız.' dedi. Biz çok garipsiyoruz bu durumu. Aynı gemideyiz, oturalım konuşalım."

"Türkiye Cumhuriyeti'nin futbol endüstrisinde çok büyük bir güven sorunu var."

Burak Elmas: "TFF'nin açıklamasına göre bizden fazla yabancı oynatan iki lig İtalya ve İngiltere. Geçen hafta EURO 2020 finali oynadılar. Demek ki milli takıma daha çok Türk oyuncu bulmak için yabancı sınırıyla oynamaya gerek yok."

Ahmet Nur Çebi: "Bu sene Avrupa'da oynayacak her takımımızın alacağı puanlar çok önemli. Bu, hepimizin sorunu."

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
bulentdogan11

türk futbolu artık evrensellesmeli. heyecan vermiyo artık kendi Ligi'nde şampiyon olmak ya da son dönemini yaşayan süper yıldızları lige getirmek. ama bu vizyonla yönetildiği sürece gram inancım yok. hala yabancı sınırından bahsediyoruz

brazian

Türk futbolunun en büyük sorunu alt yapı yani yaş grupları ve onların hocaları.. Para 2. 3. sırada... rekabeti iyi eğitilmiş yetenekli sporcular yapar.

apprentice

Hele ligler başlasın görecem oı kardeşliği :D

ortalik-karisik

bana göre korede elde ettiğimiz dünya üçüncülüğünden sonra bizim futbolumuz b.ku yedi nedense yıllardır çuvallıyor

selam-oabakan

bence futbol bitti bu ülkede kendi kendimizi kandırıyoruz bjk şampiyon olduda hisseden kaç kişi

Görüş Bildir