Görüş Bildir
Haberler
İstanbul Valiliği'nden Anma Yürüyüşüne İzin Çıkmadı

İstanbul Valiliği'nden Anma Yürüyüşüne İzin Çıkmadı

Onedio Medya
13.10.2015 - 09:29 Son Güncelleme: 13.10.2015 - 11:48

Ankara katliamında hayatını kaybedenleri Beyazıt Meydanı'na yapılacak anma yürüyüşüne İstanbul Valiliği'nce, 'Toplanma çağrısı yapılan yer ve güzergahların vatandaşların çok yoğun biçimde kullanıldığı', 'Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu belirlenen güzergah ve alanların içerisinde bulunmadığı' ve 'Bulunulan dönemin hassasiyeti' gerekçeleriyle izin verilmedi.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Ankara'daki kanlı terör saldırısında hayatını kaybedenleri anmak için DİSK, TMMOB, TTB, KESK'in öncülüğünde 'Üzgünüz, Öfkeliyiz, Yastayız, İsyandayız, Hayatı Durduruyoruz' sloganıyla bir yürüyüş yapılacağı duyuruldu. Sirkeci Garı ve Cerrahpaşa Tıp Fakültesi önü olmak üzere iki koldan saat 11.00'de Beyazıt Meydanı'na yapılacak yürüyüşe İstanbul Valiliği tarafından gece 02.00 sıralarında yapılan yazılı açıklamayla izin verilmeyeceği açıklandı. Açıklamada yürüyüşe, 'Toplanma çağrısı yapılan yer ve güzergahların vatandaşların çok yoğun biçimde kullanıldığı', 'Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu belirlenen güzergah ve alanların içerisinde bulunmadığı' ve 'Bulunulan dönemin hassasiyeti' gerekçe gösterilerek izin verilmediği belirtildi.

İstanbul Valiliği'nce yapılan yazılı açıklamada, '10 Ekim 2015 günü Ankara'da meydana gelen terör saldırısı sonucu çok sayıda vatandaşımız hayatını kaybetmiş, çok sayıda vatandaşımız da yaralanmıştır. Menfur saldırıda hayatını kaybeden vatandaşlarımızdan bazıları Valiliğimizce alınan tedbirler çerçevesinde ve cenaze törenlerinin yapılmasını müteakip ilimizde defnedilmiştir. İnternet ortamı ve sosyal medyada bazı sendika, sivil toplum örgütü ve siyasi parti teşkilatları adına teyit edilmemiş çağrılar yapılmak suretiyle 13 Ekim 2015 günü ilimiz Sirkeci ve Cerrahpaşa Tıp Fakültesi civarında toplanarak Beyazıt istikametine yürüneceği ve burada kitlesel bir katılımla toplantı yapılmak istendiği anlaşılmaktadır.

O GEREKÇELER

Toplanma çağrısı yapılan yer ve güzergahların vatandaşlarımızca çok yoğun biçimde kullanıldığı, Valiliğimizce 2911 sayılı Kanun çerçevesinde belirlenen güzergah ve alanların içerisinde bulunmadığı hususları ile içinde bulunduğumuz dönemin hassasiyeti dikkate alındığında yapılmak istenen yürüyüş ve toplantı Valiliğimizce uygun bulunmamaktadır.Yasalarımızın öngördüğü doğrultuda ve usulüne uygun şekilde başvuruda bulunulması halinde Valiliğimizce belirlenen güzergah ve alanlarda yürüyüş ve toplantı yapılması mümkünken kişi güvenliğini ve kamu düzenini bozabilecek bu nevi çağrılara vatandaşlarımızın itibar etmemesi önem arz etmektedir. Kamuoyuna saygı ile duyurulur. 

Cem TURSUN/İstanbul/DHA

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Mustafa ŞEN

İzin verilen yerde yapın. Niye insanları işlerinden güçlerinden ediyorsunuz. Toplandıktan sonra sağa sola yağma yapıp taş, molotof atacaksınız. Bunu görmek i... Devamını Gör

Hayatı durdumaları lazım öyle olmaz o.

Murat

Olm biraz kıçınızın üstüne oturun olaylar yatışsın. Sonra katil devlet diye yürüyorsunuz devlet 'i dinliyomusunuz da suç atıyorsunuz. Biraz yatışsın ortalık ... Devamını Gör

alper altun

doğru olanı yapmış valilik