İstanbul'un Tarihi Kuzguncuk Semti 'Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Proje Alanı' İlan Edildi

 > -
Abone ol

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin 2016 yılında İstanbul Boğazı'nda yer alan Üsküdar'da bulunan 16 mahalle için aldığı kentsel dönüşüm kararı uygulama aşamasına geldi. İBB Meclis oturumunda oy çokluğu ile alınan karara göre bu mahallelerden biri de Kuzguncuk.

Sözcü'den Özlem Güvemli'nin haberine göre, Kuzguncuk'un 89.000 metrekarelik alanı İBB tarafından 'Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Proje Alanı' ilan edildi.

Üsküdar'ın 16 mahalleden biri olan Boğaz'ın incisi Kuzguncuk Mahallesi İBB tarafından “Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Proje Alanı” ilan edildi. Karar 13 Temmuz 2018 tarihli İBB Meclis oturumunda oy çokluğu ile alındı.

"Sağlıksız yerleşim alanlarının sağlıklı, yaşanabilir mekanlara dönüştürülmesi için"

Kararın ‘üzerindeki riskli yapılaşma nedeniyle güvenli ve yaşam kalitesi yüksek bir kentsel dokunun elde edilmesi, gayri yasal ve sağlıksız gelişmiş yerleşim alanlarının sağlıklı, yaşanabilir mekanlara dönüştürülmesi, yakın çevrede yaşayanların sosyal ve fiziki imkanlarının gelişmesi, eksikliği hissedilen kentsel donatı alanlarının sağlanması için' alındığı ifade edildi.

Mahallede 167 bina bulunuyor.

Kentsel dönüşüm alanı ilan edilmesi talep edilen parseller mevcut planlarda ‘Boğaziçi etkilenme alanı’nda kalıyor. Mahallede 167 bina bulunuyor. Bu binaların 87’si tek, 43’ü iki, 22’si üç, sekizi dört, beşi beş, ikisi de altı katlı.

Kentsel dönüşüm alanı ilan edilen Kuzguncuk, sosyal medyanın da gündeminde

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir