İstanbul, Dünyada En Çok Turist Çeken Yedinci Şehir

 > 
66PAYLAŞIM

İstanbul, Dünyada En Çok Turist Çeken Yedinci Şehir

İstanbul, Dünyada En Çok Turist Çeken Yedinci Şehir

Geçtiğimiz çarşamba günü açıklanan bir araştırma sonucuna göre, Tayland'ın başkentindeki siyasi karışıklıkları yüzünden Bangkok uluslararası ziyaretçileri en çok çeken şehirler sıralamasında Londra'nın altında düşmüş durumda.

Çarşamba günü açıklanan MasterCard Uluslararası Turistik Şehirler Endeksi'ne göre, bu yıl beklenen turist sayısının yüzde 11 azalmasına rağmen Bangkok hala Asya-Pasifik bölgesinin en çok turist çeken şehri. Londra ise beklenen seyahat sayısının yüzde 8 artması sayesinde bir yıldır bulunduğu ikincilik konumundan birinciliğe yükseldi.

Tayland, ordunun yönetimi ele geçirmesinden sonra Mayıs ayında yaşanan ve modern tarihindeki on ikinci hükümet darbesinin yol açtığı siyasi karışıklıklara uğraştı. Tayland Başbakanı Yingluck Shinawatra'nın ciddi bir bölünme yaşayan ülkedeki protestocuların hükümete karşı duyduğu yedi aylık nefreti ortadan kaldıramamasının ardınan, ordunun başındaki General Prayuth Chan-ocha 22 Mayıs tarihinde resmi olarak başbakanın tüm yetkilerine el koydu.

Yapılan araştırmada Bangkok'a yalnızca 16,4 milyon turistin gitmesi beklenirken Londra'ya bu sene 18,7 milyon turistin gideceği ve bu turistlerin 19,3 milyar dolarlık harcama yapacağı tahmin ediliyor. Ayrıca araştırmada Bangkok'ta yapılacak olan harcamaların 13 milyar dolardan daha az olacağı beliriliyor.

Araştırmada Paris en çok turist çeken şehirler listesinde üçüncü sırada olsa da, ilk 10 şehirden beşi Asya-Pasifik bölgesinde yer alıyor. Bangkok'u takip eden Asya şehirlerinden Singapur, listenin dördüncü sırasında yer alıyor. Singapur'un gelecek olan turist sayısının geçen seneye kıyasla yüzde 3,1 büyümesi ve 12,5 milyon kişiye ulaşması bekleniyor.

Araştırmadaki ilk 10 şehirden son üçü ise sırayla Kuala Lumpur, Hong Kong ve Seul. Beşinci sıradaki Dubai'nin bu yıl yüzde 7,5 daha fazla turist çekerek 12 milyon kişi ağırlaması beklenirken 2014 yılında Kuala Lumpur'u ziyaret eden turist sayısının yüzde 13'ten daha fazla artış gösterip 10,8 milyondan fazla insan ağırlaması bekleniyor.

Yedinci sıradaki İstanbul'un hemen altında olan Kuala Lumpur'un, ilk on şehir içindeki ziyaretçi sayısının en hızlı arttığı ikinci şehir olduğu belirtiliyor.

Asya'nın güneydoğusundaki diğer şehirleri ziyaret edilen insan sayısı da hızlı bir şekilde artıyor. Cakarta'nın yüzde 19'luk büyümeden memnun olduğu belirtilirken, hemen ardından yüzde 15 ve yüzde 14'lük büyüme oranlarıyla Hanoi ve Manila geliyor.

Araştırmaya göre, belirtilen Asya şehirlerinin arasından Singapur'un Bangkok'u geçebileceği belirtiliyor. Singapur'u ziyaret edecek olan turistlerin geçen seneye kıyasla yüzde 7,6 daha fazla harcama yapması bekleniyor.

MasterCard şirketinin uluslararası ekonomik danışman Yuwa Hedrick-Wong konuyla ilgili olarak "Uluslararası yolculukların devamlı olarak büyümesi, her coğrafyadan yeni kültürler öğrenme isteğini ve arzusunu gösteriyor. Bu coğrafya içinde büyüyen orta sınıfların bulunduğu gelişen piyasalar da var. Artık bu piyasaların hepsinde fırsatların izinden gitmelerine yardımcı olacak satın alma gücü var," şeklinde konuştu.

MasterCard endeksi, dördüncü yılında harcama kalıplarını ve 132 uluslararası şehirde en az bir akşam kalan ziyaretçilerin sayısını artık belirleyebiliyor.

Bu yıl Londra'yı ziyaret edecek olan turistlerin yüzde 67'si Avrupa şehirlerinden gelmesi, Avrupa'nın güçlenen ekonomisinin sinyallerini veriyor. En çok turist çeken ilk 20 şehir arasında Avrupa şehirlerinden İstanbul, Barselona ve Amsterdam gibi sekiz şehir yer alıyor.

WSJ

Haberin Tamamı İçin:
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir