İstanbul Büyükçekmece'de Eğitim Uçağı Düştü! Pilot Enkazdan Yaralı Olarak Çıkarıldı

 > 
18PAYLAŞIM

Büyükçekmece Gölü yakınında bir eğitim uçağı düştü. Pilotun enkazdan yaralı olarak çıkarıldığı bildiriliyor. İstanbul Valiliği uçağın motor arızası nedeniyle inişe geçtiği sırada düştüğü bilgisini verdi.

DHA'nın aktardığına göre uçak Hazerfen Havaalanı'ndan havalandı.

Boş bir araziye düşen ve burun kısmından toprağa gömülen uçak, ekipler tarafından halat yardımıyla çıkarıldı.

Kazada yaralanan pilot da uçağın içinden çıkarıldı.

Olay yerinden ilk görüntüler 🎥

Pilotu kurtarma çalışmaları 🎥

Valilik: Motor arızası nedeniyle düştü

Kazaya ilişkin İstanbul Valiliği'nden şu açıklama yapıldı:

İstanbul Hezarfen Ahmet Çelebi Havaalanından havalanan eğitim uçağı, motor arızası nedeniyle inişe geçtiği sırada düşmüştür. Uçağın pilotaj lisans öğrencisi yaralı olarak kurtarılmıştır"

Pilot, ambulans helikopterle hastaneye kaldırılarak tedavi altına alındı.

Öğrenci pilot acil iniş için izin istemiş

İHA'nın aktardığına göre uçağın pilotu Beytullah Nart'ın havalandıktan kısa bir süre sonra kule ile iletişime geçerek motor arızasını bildirdiği öğrenildi. 

Nart'ın sorunun devam etmesi üzerine acil iniş için izin istediği, bunun üzerine kule yetkilileri tarafından en yakın boş alanın tarif edildiği öğrenildi.

Uçuş okulu müdürü: 'Sabah pilotumuz aynı uçakla kendi uçtu'

Uçuş okulunun müdürü Celal Cingöz incelemelerin ardından açıklamalarda bulundu. 

Cingöz, 

"Uçak saat 10.56 sıralarında kalmış yapmıştır. Öğrencimiz yalnız görevi için Hezarfen Havaalanı'nda 05 pistinden kalkış yapmış. Yaklaşık 2 dakika sonra kalkışı takiben bilinmeyen bir nedenle gördüğünüz noktaya zorunlu iniş planlamış. Şu anda Ankara'dan kaza kırım ekibi ve sivil havacılık genel müdürlüğünün araştırma ekibi geliyor. Kaza sonunda öğrencimiz 112 ambulansıyla hastaneye kaldırıyor." dedi.

Öğrencinin sağlık durumu hakkında açıklama yapan Cingöz, 

"Yaralı. Ancak tıbbi olarak net bir şey söyleme şansım yok. Ancak gerekli müdahalelerin yapıldığı söyleniyor. Vücudunda kırıklar olduğu söylendi ama durumu hakkında net bir bilgi verilmedi. Yalnız görevlerde uçtuğu için eğitimin ileri safhasında. Kazanın oluş nedeniyle alakalı şuanda bir şey söylemek için çok erken. Bütün hava hadiselerinde olduğu gibi kırım ekibi çok detaylı bir inceleme yapıyor. Bunun pilotaj mı yoksa teknik bir arıza mı olduğu konusunda bizim bir şey söyleme şansımız yok. Ancak hem hava durumu hem de bütün şartlar eğitim uçuşu için müsait. Yaklaşık iki ay içerisinde kaza kırım ekibinin raporları açıklanır" diye konuştu.

"Uçakla ilgili herhangi bir sorun olduğunu tahmin etmiyorum"

Uçağın şu ana kadar herhangi bir arızası olmadığını söyleyen Cingöz, 

"Aynı uçak tipinde beş tanesi uçuştadır. Şu ana kadar herhangi bir arızamız olmadı. Sabah pilotumuz aynı uçakla kendi uçtu. Uçakla ilgili herhangi bir sorun olduğunu tahmin etmiyorum." diyen Cingöz valiliğin kaza sebebini motor arızası olarak açıklamasıyla ilgili 'Kendi yorumlarını yapmışlar' dedi.

YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir