Görüş Bildir
Haberler
Isparta'daki Uçak Kazası Davasında Yargıtay'dan Bozma Kararı

Isparta'daki Uçak Kazası Davasında Yargıtay'dan Bozma Kararı

ATKN
11.03.2016 - 13:34

Yargıtay, 2007'de Isparta'da meydana gelen ve 57 kişinin öldüğü uçak kazası davasında, Atlasjet'in uçağı kiraladığı Dünyaya Bakış Hava Taşımacılık A.Ş ortağı Çizmeci, Genel Müdürü Kızıltan ve Teknik Müdürü Taşdelen'in 11 yıl 8'er ay, Bakım Müdürü Dinçer'in 5 yıl 10 ay hapis cezasını onadı.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Yargıtay 12. Ceza Dairesi, Isparta'da 2007 yılında meydana gelen ve 57 kişinin hayatını kaybettiği uçak kazasına ilişkin davanın temyiz incelemesini tamamladı. Karar duruşmasına, sanıklardan dönemin Sivil Havacılık Genel Müdür Yardımcısı Oktay Erdağı ile sanık avukatları katıldı. Son sözü sorulan Erdağı ve avukatlar, önceki savunmalarının geçerli olduğunu belirtti. Ardından, karar okundu.

Buna göre, Dünyaya Bakış Hava Taşımacılık A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Zeynel Gündoğdu, Atlasglobal Yönetim Kurulu Başkanı Ali Murat Ersoy, eski Sivil Havacılık Genel Müdürü Ali Arıduru, Genel Müdür Yardımcısı Oktay Erdağı ile diğer sanıklar Faruk Çağınlı, Şahin Tufan, Yavuz Yaşar, Sinan Sevinç, Fevzi Yavuz, Necati Küçük, Reşat Atalay, Hilmi Tülemen'in 'taksirle öldürme' suçundan beraatlerine ilişkin hükümlerin onanmasına karar verildi.

'Taksirle öldürme' suçundan,Çizmeci, Kızıltan ve Taşdelen'in 11 yıl 8'er ay, Dinçer'in 5 yıl 10 ay hapis cezası ile 'görevi kötüye kullanma' suçundan Arıduru ve Erdağı'ya verilen 1 yıl 8'er ay hapis cezası onandı.

Sanıklardan Doğaner ile Erbilgin'in 'taksirle öldürme' suçundan beraatlerine ilişkin hüküm ise bu kişilerin tâli kusurlu oldukları gerekçesiyle bozuldu.

Sanık pilot Vedat Örs'e yalan tanıklık suçundan verilen hapis cezasının ise fazla olduğu gerekçesiyle bozulmasına karar verildi.

7'si mürettebat 57 kişi hayatını kaybetmişti

7'si mürettebat 57 kişi hayatını kaybetmişti

İstanbul'dan Isparta'ya gelen Atlasjet Havacılık A.Ş yolcularını taşıyan Dünyaya Bakış (World Focus) Hava Taşımacılığı A.Ş'ye ait yolcu uçağı, 30 Kasım 2007'de Isparta'nın Keçiborlu ilçesi yakınlarındaki Türbetepe mevkisinde düşmüş, kazada 7'si mürettebat 57 kişi hayatını kaybetmişti.

Isparta Ağır Ceza Mahkemesi, 6 Ocak 2015'te davayı karara bağlamıştı.

AA

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
2
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın