Görüş Bildir
Haberler
İspanya Dışişleri Bakanı: 'Türkiye Satın Aldığımız Solunum Cihazlarını Göndermedi'

İspanya Dışişleri Bakanı: 'Türkiye Satın Aldığımız Solunum Cihazlarını Göndermedi'

İspanya Dışişleri Bakanı Arancha Gonzales Laya, satın aldıkları solunum cihazlarının Türkiye'de tutulduğunu belirtti. İspanyol Bakan cihazların gönderilmesi için görüşmelerin sürdüğü ifade etti.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Türk hükümetinin salgına karşı kullanmak üzere son günlerde sağlık malzemelerinin ülke dışına satışına kısıtlama getirdiğini hatırlatan Dışişleri Bakanı Laya, Türkiye'nin kendi hastalarına lazım olabileceği gerekçesiyle suni solunum cihazlarının İspanya'ya ulaştırılmasına şimdilik izin vermediğini söyledi.

Euronews'in aktardığına göre, söz konusu cihazlar Çin'den alınan yedek parçalarla birlikte bir İspanya firması adına Türkiye'de üretildi.

"Önümüzdeki günlerde elimizde olacak"

Son günlerde Türk meslektaşı ile konuyu üç kez ele aldığını belirten İspanyol bakan, İspanya sağlık bakanının da Türk meslektaşı Fahrettin Koca ile görüştüğünü dile getirdi.

Konuşmasının devamında Türkiye'den içinde solunum cihazı hariç maske ve diğer sağlık malzemelerinin olduğu bir uçağın geldiğini belirten Arancha Gonzales Laya, 'Türk hükümeti bunun kendi hastaları için daha öncelikli olduğunu düşünüyor. Ama Türk hükümeti aynı zamanda bu malzemelerin önümüzdeki günlerde bize ulaşacağına dair garanti verdi.' dedi.

Öte yandan Ciudadanos (Vatandaş) Partisi Genel Sekreteri Marina Bravo da yaptığı açıklamada, solunum cihazlarının hayati önemde olduğunu ve İspanyol hükümetin bu cihazlardan vazgeçmesinin söz konusu olamayacağını belirtti.

İspanya Dışişleri Bakanlığı: "Solunum cihazları gelmezse Türk firma ödeme yapmak zorunda"

İspanya Dışişleri Bakanlığı: "Solunum cihazları gelmezse Türk firma ödeme yapmak zorunda"
İçeriğin Devamı Aşağıda

Konuyla ilgili İspanya Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada ise Türkiye'nin satın alınan sağlık malzemelerinin büyük çoğunluğunu halihazırda İspanya'ya ulaştırdığını vurgulandı ve Türkiye'ye teşekkür edildi.

Ancak açıklamada Türkiye'de son günlerde değişen durumdan ötürü solunum cihazlarının henüz alınmadığı, bu cihazların alınamaması halinde üretici firmanın İspanya'ya geri ödeme yapmak zorunda olduğu belirtildi.

Laya yardımlar için Türkiye'ye teşekkür etmişti

Laya yardımlar için Türkiye'ye teşekkür etmişti

İspanya Dışişleri Bakanı Gonzalez, Twitter'dan, Türkiye Milli Savunma Bakanlığının İspanya ve İtalya'ya yapılan yardımlarla ilgili mesajını paylaşarak ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nu da etiketleyerek Türkiye'ye teşekkür etmişti.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da tıbbi malzeme desteğinde bulunduğu için Türkiye'ye teşekkür eden İspanya Dışişleri Bakanı Arancha Gonzalez Laya'ya, 'Dostlar bugünler içindir' mesajını göndermişti.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
183
87
28
21
17
11
7
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Birth of Venus

İspanya, Çin'den cihaz satın alıyor, Çin bunu Türk firmaya ürettiriyor ama Türkiye medikal ürünlerin ihracatını çok önceden yasakladı. Tamamen yanlış anlaşıl... Devamını Gör

Muhammed Gungor

Türkiye değil tayyiptir o Türkiye yapmaz öyle puştluk

Resho

Hocam aklı selim 20 yıldır futbol maçı izleyen biriyim böyle bir golü maçlar da bile çok az görmüşümdür.

Hector Hector

İçeriği okumadan yorum yapanlarla dolu. Ayrıca ürünün çıkış işlemleri Türkiye üzerinden yapılması yüzünden gümrükte el konuldu. Çünkü devlet izni olmadan bu ... Devamını Gör