Işığıyla Son Dönem Moda Haftalarını Kasıp Kavuran Tesettürlü Model: Halima Aden

-

Son dönemde moda dünyasında birbirinden farklı ve eskiden bu dünyaya oldukça uzak kabul edilen modellerin yükselişine şahit oluyoruz. İşte son aylarda gerçekleşen moda haftaları ile tanıştığımız tesettürlü model Halima Aden.

2017 Sonbahar-Kış sezonunun tanıtıldığı son moda haftalarının en dikkat çekici modeli kuşkusuz Halima Aden.

Halima Aden, Somalili bir mülteci ailenin çocuğu olarak 1997'de bir Kenya mülteci kampında dünyaya gelmiş.

Zor yaşam şartlarından kurtulmak umuduyla ailesiyle birlikte 6 yaşındayken Amerika'ya göç etmiş.

Geçtiğimiz yıl Miss Minnesota yarışmasına katılan ilk tesettürlü yarışmacı olarak dikkatleri üzerine çekti.

Yarışmada bikini yerine burkini giyen genç model "Küçükken farklı olmanın kötü bir şey olduğunu düşünürdüm. Büyümeye başladığımda hepimizin farklılıklara sahip olduğunu anladım. Herkesin aynı olduğu bir dünya çok sıkıcı olmaz mıydı?" demişti.

Yarı finale yükselmesine rağmen kazanamayan model, zaten kazanmak gibi bir amacının olmadığını söylemişti.

Tek amacının insanların kafasındaki Müslüman kadın imajını değiştirmek olduğunu açıklamıştı.

Bu yıl St. Cloud Üniversitesi'ne başlayan modelin aklında aslında modellik yokmuş.

Mülteci kampında yaşaması ona bir gün bir Birleşmiş Milletler Elçisi olma isteği getirmiş. Güzellik yarışmasına da insanların güzellik algısını değiştirmek ve Müslüman kadınlara ilham vermek için katılmış.

19 yaşındaki modelin asıl çıkışı Kanye West'in Yeezy defilesinde podyumda yürümesi ile oldu.

Yarışma sonrası onlarca teklif alan Halima, tercihini Kanye West'ten yana kullandı. Geçtiğimiz New York Moda Haftası'nda ilk kez büyük markaların defilelerinde yer alan model, podyumda dünyanın en gözde modellerini gölgede bıraktı.

Dünyanın ilk tesettürlü modeli olmasa da, dünyanın en büyük model ajansı IMG ile anlaşma yapan ve dev isimlerin defilelerine çıkan ilk tesettürlü model olma özelliğini taşıyor.

New York'tan sonra Milano Moda Haftası'nda da Halima Aden rüzgarları esmeye başladı.

O, artık modellik dünyasının devler liginde.

Yakın arkadaşları da dünyanın en popüler modellerinden oluşuyor.

Elsa Hosk ve Gigi Hadid gibi isimlerle birlikte çalışıyor.

Moda dünyasının yeni gözdesi olan Halima, küçük Müslüman kızlara örnek olmanın kendisini çok mutlu ettiğini söylüyor.

"Müslümanlar olarak daha olumlu hikayelere, zamanlara ihtiyacımız var. Medya ile çok gurur duydum çünkü uzun zamandır Müslümanların olumsuz görüntülerini yayıyorlardı. Müslüman kızlar hakkında olumlu bir şeyler yapmayı düşünmeye başladım. Artık Hristiyan anne babaların 'kızlarımızın güzel olmaları için yarı çıplak olmalarına gerek yok' dediklerini duyuyorum." diyor.

Adını daha sık duyacağımız Halima Aden'e kariyerinde başarılar diliyoruz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
yasemin-borak

YARIŞMADA TERCİH ETTİĞİ TESETTÜR MAYOYU www.mayovera.com SİTESİNDEN ALMIŞ

endoplazmikuzaylibirkulum

gamzeleri çok güzel

emrhyank

Bu gibi populist hareketlere ingilizcede Marketing, türkcede Pazarlama deniyor. Para gelsinde kimden gelirse gelsin. Yani mesele tamamen duygusal ;)

den_den_mushi_

kabuklu fıstık

portlekgoz

kapanmanın amacına uymaması falan önemli değil kendi tercihi isteyen mekkede mini etekte giyebilmeli vatikanda kara çarşafta herkes istediğini giyebilmeli ama bu dediğimi sadece türbanlılara destek olarak anlamayın özgürlük vatikana kara çarşafla mekkeye mini etekle girebildiğimiz de başlayacak

lagaluga

vatikana da mini etek, şort, kolsuz bluz vs ile girilemiyor. kara çarşafla girmeyi de sorun edeceklerini sanmıyorum malum rahibeler de zaten öyle geziyor. hristiyanlıkla ilgili yanılgılarımızdan biri bu. onlara her şey serbest müslümana yasak sanıyoruz. halbuki hristiyanlık oldukça katı kuralları yasakları olan bir din. ancak günümüzde hristiyan dünyası genel olarak seküler bir yaşam tarzını benimsediği ve hatta büyük bir kısmının dinle diyanetle hiç alakası olmadığı için bu kuralların günlük hayata yansımasını görmüyoruz. sadece vatikan gibi kutsal mekanlar söz konusu olduğunda bu yasaklar gündeme geliyor. tabi bunlar çok önemli değil genel kültür olsun diye yazdım. esas söylemek istediğini anlıyorum. insanları serbest bırakmak lazım. zorla şunu giy bunu giyme demek boş yere insanları ötekileştirmekten başka işe yaramıyor.

portlekgoz

napayım hristiyanlıkla alakalı nereyi söyleyebilirsinki büyük laiklik yaşadılar elde bir vatikan kaldı

lagaluga

ben söylediklerine katılıyorum. insanların dini ırksal kültürel farklılıklara tahammül etmesi gerekli. ancak vatikan/çarşaf örneğinin buna tam olarak uymadığını düşünüyorum. çünkü örtünme sadece islama özgü değil hristiyanlıkta da vardır. onlar da kutsal mekanlarında mini eteğe şorta izin vermiyorlar ve muhtemelen rahibelerin elbiselerine benzediği için çarşafa ses çıkarmazlar. örnek verilecekse hristiyanların sadece islama özgü olan (makul sesle) ezan okunmasına, camilere ve toplu namaz kılmaya verdikleri tepkileri ele almak daha doğru olur. bir de kutsal mekanları fazla kurcalamamak gerekir diye düşünüyorum. günlük hayatta tahammül edilen şeylere kutsal mekanlarda aşırı tepkiler verilebilir. insanların bam teline dokunup gereksiz tartışmalara yol açmak hali hazırda elde edilmiş kazanımları da tehlikeye atabilir.

portlekgoz

ne kazandık özgürlük mü hala dini değerlere göre birinin özgürlüğü kısıtlanabiliyorsa bence kaybedicek pek bişeyimiz yok ama vatikan önerisinde haklısın ezan daha mantıklı olurdu örtünme tüm semavi dinlerde var ezan daha mantıklı olurdu

Başlıklar

Birleşmiş MilletlerGigi HadidKanye Westanne
Görüş Bildir