İşe Geri Alınmayan İTÜ Asistanından Oturma Eylemi

 > -
Abone ol

İstanbul Teknik Üniversitesi’nde (İTÜ) iki yıl önceki torba yasanın getirdiği düzenlemelerle işten atılan ve yakın zamanda mahkemenin işe dönmesine hükmettiği araştırma görevlisi Hüseyin Mercan, İTÜ rektörlüğünün kararla ilgili harekete geçmemesi üzerine oturma eylemi başlattı.

İTÜ’de iki yıl önce doktoralarını tamamlayarak 33/a kadrosuna başvuran ve başvurularının bölüm kurulunca oy birliğiyle kabul edilmesine rağmen işlerine son verilen araştırma görevlileri, işe iade ve 33/a kadrosuna geçiş istemiyle dava açmıştı.

Kazanılan dava sonrasında asistanlar işlerine döndü ancak üç asistan Rektörlük’ten bir türlü ‘ vize ‘ alamadı. radikal.com.tr’de konuyu eleştiren Ezgi Başaran’ın yazısı da, İTÜ Rektörü Mehmet Karaca’nın TİB’e başvurmasıyla sansürlenmişti.

O asistanlardan Hüseyin Mercan, bu sabah İTÜ Rektörlüğü önünde oturma eylemi başlattı. Eylemi, Rektörlüğün ‘keyfi uygulamalarını teşhir amaçlı’ başlattığını belirten Mercan, İTÜ Rektörü Mehmet Karaca hakkında suç duyurusunda bulunduklarını da hatırlattı.

Mercan, “YÖK’ün, mahkeme kararını uygulamadığı için Rektörlük hakkında disiplin soruşturması başlatması gerekiyor. Şu an topun YÖK’te olduğunu biliyoruz. İTÜ’de yaşananlar alabildiğine keyfi bir durumdur” dedi. Mahkeme kararının ardından İTÜ’lü asistanların bir buçuk ay önce işe alınmaları gerekiyordu.

Diken
NUR BANU KOCAASLAN

Haberin Tamamı İçin:

Bu Haber ile İlgili Linkler

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir