İş Yerlerinde Maruz Kaldıkları Baskı ve Mobbinge Daha Fazla Dayanamayarak İntihar Eden Vatandaşlarımız

2.8bPAYLAŞIM

Mobbing artık cezasız kalmasın!

Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde kalp damar cerrahı olarak görev yapan 35 yaşındaki Mustafa Yalçın'ın bir ağacın dibinde iki koluna da açtığı damar yolundan serumla kendini uyutarak hayatına son verdiğini öğrenmiştik.

Buradan detaylara bakabilirsiniz;

Ardında Altı Sayfalık Mektup Bıraktı: Baskıya Uğrayan Doktor Serumlarla İntihar Etti... - onedio.com
Ardında Altı Sayfalık Mektup Bıraktı: Baskıya Uğrayan Doktor Serumlarla İntihar Etti... - onedio.com

Baskı ve mobbing nedeniyle intihar eden genç doktor, ardında 6 sayfalık mektup bırakmıştı. Hepimizi derinden sarsan bu veda, yeniden mobbing meselesini ve geçtiğimiz dönemlerde iş yerlerinde maruz kaldıkları mobbing nedeniyle hayatını sonlandıran vatandaşlarımızı gündeme getirdi

Biz de mobbing nedeniyle aramızdan ayrılan insanlarımızı hatırlatmak istedik;

1. Gaziantep’te bir İmam Hatip Ortaokulu’nda sözleşmeli olarak Türkçe öğretmenliği yapan 25 yaşındaki Saadet öğretmen 2019 yılında 6 katlı binanın en üst katından kendini aşağıya atarak intihar etmişti.

Saadet Harmancı'nın intiharının ardından Facebook hesabında mobbinge uğradığını yazdığı ortaya çıkmıştı.

2. Geçtiğimiz ocak ayında Beşiktaş İlçe Emniyet Müdürlüğü'nde görev yapan 22 yaşındaki polis memuru Halil Akkaya aşırı çalıştırma ve mobbing nedeniyle yaşamına son vermişti.

Akkaya intihar etmeden önce arkadaşlarıyla paylaştığı notunda ise şunlar yazıyordu: 

"Beşiktaş ilçe emniyet müdürlüğü koruma büro amirliğinde görevliyim. Tüm İstanbul’da 12-12 çalışan tek birim biziz. İntiharın eşiğine geldim. Aile düzenim kalmadı. Büro amiri hakkında 6 sayfa bir rapor tuttu bir abimiz. Yapılan tüm mobbingleri anlattı ama hiçbir şey değişmedi. Cimere defalarca yazı yazıldı, bir şey değişmedi. 12-12 çalıştığımızla alakalı mahkemeye dava açtı bir arkadaşımız, bir şey değişmedi. Biz de insanız ve insanca çalışmak istiyoruz. Bize 12-24 bile çok görüldü. Ben intihar edince cenazeme ne E.Ç. (Beşiktaş İlçe Emniyet Müdürü) gelsin ne İstanbul Emniyet Müdürü gelsin ne İçişleri Bakanı gelsin. Hepsinin vebali boynunadır."

3. Gaziantep Müze Müdürlüğü’nde sözleşmeli olarak görev yapan Arkeolog Merve Kaçmış, müdürü tarafından yıllarca baskı ve mobbinge maruz kaldığı için 2020 yılında intihar etmişti.

4. Kars’ta görev yapan teğmen İbrahim Ulu, 2020 yılında uzun namlulu silah ile kafasına ateş ederek yaşamına son vermişti. Ulu, bıraktığı mektupta da tabur komutanı Yarbay Y.C.'yi intiharından sorumlu tutmuştu.

İfadesi alınan askerler de Ulu’nun intiharında mobbingin etkili olabileceğini söylemişti.

5. Bartın Üniversitesi'nde öğretim görevlisi olarak görev yapan 32 yaşındaki Dr. Güneş Günay Sezer, 2019 yılında Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu'nun 5. katından atlayarak hayatına son vermişti.

Günay'ın Sezer'in ölümünün ardından yakınları da bu intiharın sorumlusunun Bartın Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Orhan Uzun olduğunu söylemişti. Uzun’un Sezer’e sistematik bir şekilde mobbing uyguladığını açıklamışlardı.

6. Adana Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi'nde görev yapan pediatri asistanı 28 yaşındaki Dr. Ece Ceyda Güdemek 2017 yılında evinin balkonundan atlayarak intihar etmişti.

İntihar notuna "Bu notu okuduktan sonra her şey değişecek, herkes elini taşın altına koyacak, herkes insanların iyi olması için çalışacak’ yazan Eda Ceyda'nın, abisi Hasan Burak Güdemek'e ‘Ağabey artık dayanamıyorum, bana mobbing yapıyorlar’ dediği öğrenilmişti.

7. 2012 yılında İstanbul Samatya Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde acil tıp asistanı olarak görev Dr. Melike Erdem, Alo 184 SABİM hattına yapılan şikayet nedeniyle hastanenin altıncı katından atlayarak intihar etmişti.

8. İzmir'in Karşıyaka ilçesinde 2020 yılında, arabalı vapurdan denize atlayarak yaşamına son veren 43 yaşındaki İlkay G.'nin eşi Hicran G. kocasının intiharının arkasında patronu Sinan K.'nın baskısı olduğunu söylemişti.

Hicran G. şu açıklamayı yapmıştı; "Eşim patronunun, 'Sen çok çalışıyor gibi görünüp hiç iş yapmıyorsun, hiçbir işe yaramıyorsun' sözlerine çok içerlemişti. Patronu iş yerinde kendisine baskı uyguluyordu. Bir işi bitirmeden başka bir iş verip hata yapmasına neden oluyordu. Bu olaylar nedeniyle psikolojisi bozulan eşim psikiyatrik tedavi bile gördü"

Mobbing ne yazık ki iş hayatın virüsü... Bu listede olmayan daha birçok insanımız bu virüse kurban gitti. Umarız ki bir daha böyle kayıplar yaşamayız çünkü çok acı!

Yorumlarda buluşuruz!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
pazartesi

Bu haberleri gördükçe oturup ağlıyorum. Bundan iki buçuk yıl önce 5 ay içinde ya katil ya intihar seviyesine gelmiştim. Mobbingçinin tanıdığı oluyor o hareketleri yapacak özgüven başına bir şey gelmeyeceğinden emin olmasından kaynaklanıyor. Saadet öğretmenle aynı ilçede çalıştım, şube müdürünün odasından yalancılıkla itham edilerek kovuldum, sendika yapacak bir şey yok dedi. allah belanızı versin. En son kalp krizi seviyesine varmıştım, Allah belanızı versin.

kirliherif

1 ve 7 gereksiz olmuş

rickkorick

Peki yetkililere iletelim intiharları geçersiz sayılsın

kirliherif

hakkında şikayet edilmesi mobbing değil ayrıca attığı o postla nasıl türkçe öğretmeni olabilmiş şaşırtıcı

suylamalahay

intiharın eşiğine gelmiş bir insan o psikoloji ile yazım ve imla mı düşünecekti? İnsanların bu şekilde hayatlarına son vermesi için yapılabilecek en aciz yorumlardan birini yapmışsınız...

kirliherif

intihar etmesi başlı başına ne kadar zayıf ve aptal olduğunu gösteriyor zaten

ramonelindio

Mobbing nedeniyle intihar edenlerin fotoğraflarına bakıyorum da hepsi pırıl pırıl tipler. Çoğunlukla da yaptıkları işler bulmanın zor olduğu iş grubu ve daha önce fazla iş tecrübeleri de olmadığı belli. Kafanda altennatif bir dünya kuramazsan, kendini adadığın şey mesleğin olursa, çıkmaz yol bulamayıp intihar etmek kaçınılmaz olur. Hassas bir tipsen de hayli hayli intihar edersin. Hassas tipler dibe vurmayı göze alamadıkları için istifa etmek yerine intihar ediyor. Onlar için başka bir hayat yok çünkü. Bir şey daha yazayım. Bu insanları intihara sürükleyenler şu an gayet mutlu bir şekilde hayatlarına devam ediyor. Zerre umurlarında değil. Tavsiyem şu olacak becerebiliyorsanız bu mobbing yapan hayvanlarla mücadele edin. Evet huylu huyundan vazgeçmez ama en azından sizinle başkalarıyla uğraştıkları kadar uğraşamazlar. Sözün özü, bulunduğunuz ortam sizi canavarlaştıracaksa, canavarlaşacaksınız.

ramonelindio

İş yerinden paydos ettiğinizde o canavarı iş yerinde bırakın ohh miss keyfinize bakın. Tuzum kuru değil, iki sefer maddi manevi dibe vurdum. Orayı gördüm ondan bu cesaretim.

eskiden-beri

hiç intihar etmeye gerek yok ceketini al çık kardeşim yani terk et hatta ne yazılı ne sözlü istifa ver bizzat kendim çok yaptım öyle

burcu-okay

bu hiç kimsenin aklına gelmemişti. teşekkürler bu harika ve ünik tavsiyen için akademide mobbingten intihar eşiğine gelirsem hep bu daha önce kimsenin aklına gelmeyen eşsiz tavsiyeni hatrıma getireceğim

eskiden-beri

terk et hatta ne yazılı ne sözlü istifa ver bizzat kendim çok yaptım öyle

Görüş Bildir