Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

İş Yapma Kolaylığında 55'ten 69. Sıraya Geriledik

 > 
16PAYLAŞIM

Dünya Bankası'nın  her yıl iş yapma kolaylığı ile ilgili olarak yayınladığı rapora göre Türkiye, listede bu yıl 55'inci sıradan 69'uncu sıraya geriledi.

Dünya Bankası, İş Yapma Kolaylığı 2017 raporunu yayınladı.

Reuters'ın haberine göre raporda iş ortamının verimliliğine ilişkin küresel ülke sıralamalarında birinci sırada Yeni Zelanda yer alırken, Singapur ikinci sırada yer aldı. Bu ülkeleri Danimarka, Hong Kong, Çin, Kore, Norveç, İngiltere ve ABD izledi.

'Türkiye için çıkarabileceğimiz ana mesaj, diğer ülkelerin Türkiye’ye göre daha agresif bir şekilde reform yaptığıdır'

Dünya Bankası Türkiye Ülke Direktörü Johannes Zutt

Dünya Bankası Türkiye Ülke Direktörü Johannes Zutt bu konuda şunları kaydetti: 

“Türkiye’nin sıralamada gerilemesinin sebeplerinden birisi de metodolojik değişikliklerdir. Aynı yöntemler kullanıldığında Türkiye sıralamada biraz daha az gerileyecek ve 63. sırada yer alacaktı. Öte yandan, Türkiye’nin sınıra uzaklığı neredeyse değişmemiş ve 67. sırada kalmıştır. 

Bu veriler ne anlama geliyor? İş Yapma Kolaylığı sıralamasının göreceli bir sıralama olduğunu unutmamamız gerekiyor; yani bu yıl Türkiye için çıkarabileceğimiz ana mesaj diğer ülkelerin Türkiye’ye göre daha agresif bir şekilde reform yaptığıdır. Elbette, İş Yapma Kolaylığı sadece [Haziran 2016’ya kadar] tamamlanan reformları yansıtmaktadır. Türkiye’nin son birkaç aydaki reformlarını yansıtmamaktadır ve önümüzdeki yıl sıralamadaki yerini yükseltebilir.”

Rapora göre dünya genelinde rekor sayıda 137 ekonomi küçük ve orta ölçekli işletmelerin kurulması ve faaliyetlerini kolaylaştırmaya yönelik kilit reformlar uygulamaya koydu.

Geçtiğimiz yıl gerçekleştirilen 283 reformun yüzde 75'ten fazlasını gelişmekte olan ülkeler gerçekleştirirken, Sahra Altı Afrika Bölgesi tüm reformlar içinde dörtte birden fazla paya sahip oldu.

Raporda dünya genelinde yeni bir iş kurmak 10 yıl önce ortalama 46 gün sürerken, bugün 21 gün sürdüğüne de dikkat çekildi.

Gerçekleştirilen reformlara dayalı olarak belirlenen, dünyada en fazla iyileşme kaydeden ilk 10 ülke ise şöyle:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir