Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

İş Görüşmelerindeki "Biraz Kendinden Bahset" Sorusuna En Etkileyici Cevabı Nasıl Verirsiniz?

-

Bazen staj mülakatının ya da iş mülakatının son derece stresli olduğunu hepimiz biliriz.

Bu yüzden biz de nelerden bahsetmemiz gerektiğine bir türlü karar veremediğimiz "Biraz kendinizden bahseder misiniz?" sorusuyla başlayan görüşmelere Jessica Pointing'in 3 adımdan oluşan cevabını sizlere aktarmak istedik.

Kaynak: http://www.businessinsider.com/answer-te...

Öncelikle, Jessica Pointing'in kim olduğuna kısaca değinelim.

Google, Apple, Facebook, Microsoft, McKinsey, Bain, Goldman Sachs ve Morgan Stanley gibi birçok önemli firmayla iş görüşmesi yapmış ve bu firmalardan iş ya da staj teklifi almış Hardvard'lı bir öğrencidir.

Pointing, fizik ve bilgisayar bilimleri bölümlerinde okuyor.

Çoğu gözde firmanın iş görüşmelerinde en yaygın sorusunun kendinden bahsetme sorusu olduğunu söylüyor Pointing.

Bu yüzden bu soruya hazırlanmak son derece önemli.

Pointing, sorunun önemine şöyle değiniyor:

Lise ve üniversite öğrencileri için eğitim ve kariyer önerileri sunan Optimize Guide adlı bir web sitesi bulunan Pointing'e göre, bu soru kişinin asansör konuşması ve görüşmeyi yapan kişinin ilk izlenimlerini oluşturmada mühim bir detay.

Peki, bu sorunun mükemmel cevabı nedir?

1) Adınızı, okulunuzu ve bölümünüzü içeren kısa bir tanıtımla başlayın.

Örneğin, "Ben Jessica Pointing'im, Harvard'ta fizik ve bilgisayar bilimleri okuyorum" diye başlıyor.

2) Özgeçmişinizin bazı önemli noktalarını keşfedin.

Abartmadan sadece gurur duyduğunuz başarılarınızın bazılarından bahsedin.

3) Kısaca bu şirkette neden çalışmak istediğinize değinin.

Başvurduğunuz pozisyona özgü konuşun. Becerilerinizin bu pozisyonla nasıl örtüştüğünü anlatın.

Tebrikleeeeerr!

Bu soruyu son derece başarılı bir şekilde atlattınız. Şimdi sıra diğer sorularda...😎

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
marshall-bruce

Nefret ediyorum is gorusmelerindeki bu sacma sorulardan, zaten normal bir insanla zor muhabbet ediyorum. Is veren olsam boyle gerkesiz sorular yerine 4 saat falan denemeye alirim, calismasini gorurum, iyi bir insan mi yoksa picin teki mi diye bakarim, salak sacma sorulara iyi cevap verebilen beceriksiz birini ise almaktansa, boyle yapmak daha mantikli geliyor, siz ne dusunuyorsunuz bilmem. (Bu arada su an ki patronum bu sistemi uyguluyor, hersey yerli yerinde, is yerinde kimsenin ama kimsenin arasinda husumet yok ve cikmiyor, herkes caliskan, kimse isi birbirine yuklemiyor, ise yarar bi yontem oldugunu rahatlikla soyleyebilirim)

alp_er

her pozisyona gelirim direnmem, esneğimdir gerilmelere dayanırım, unuturum, hızlıyımdır, hırsım vardır ama isterseniz yükselirim, olmadı siz bana yükselin ben alçalırım, ücrete gelince ne verirseniz alırım, caz severim ama caz yapmam merak etmeyin. bunu deyin sizi kucaklar işe alırlar. maalesef patron böyle istiyor.

kdramadelisi

Valla torpil olmadan bu işler. He arada oluyor.O da işinde çok iyisindir. Adam seni kaybetmek istemez falan.

yazanhayalet

Üzgünüm, 10 yıllık özel sektör tecrübem ve gözlemlerime dayanarak söylüyorum. Vazgeçilmez eleman Türkiye'de yok. Öyle bir işsizlik var ki dışarıda, sen X bölüm lisans mezunusundur, işinde çoookk iyisindir. Referansların süper, projelerin harika. Ama Ahmet senden 300-400 lira hatta belki 1000 lira daha düşük maaşa tamam diyorsa, o işi Ahmet alır eninde sonunda. Çoookk çoookkk profesyonel çalışan şirket sayısı bir avuç maalesef. Senin uzun vadede şirkete katacakların, ucuz elemanın zararları, işi bilene yaptırmak falan bunlar çoğunlukla ikinci planda kalıyor. Genç nüfus yüksek, işsizlik de öyle. Koreantubi gideerrr, Hayalet gelir. Hayalet gideerr, Mehmet gelir diye bakıyorlar çoğunlukla.

kdramadelisi

Aslında direk torpil olmadan olmaz yazacaktım da dedim çok karamsar olmayayım. Sanırsam karamsar olmayım diye gerçekliği unuttumm ^^Haklısın.

reshontheway

Mülakat yapan ve bunların eğitimlerini alan biri olarak söyleyeceğim bu tamamen saçmalık. Benim tavsiyem; konuşurken kendinize güvenmenin ( ukalalık yapmadan ) dışındaki en büyük kriter sağlam bir CV'ye sahip olmanız. Bunları derken aklınıza sadece akademik yetkinlikler gelmesin. ( Sivil Toplum Kuruluşlarında gönüllük, AB Projeleri deneyimi (Erasmus, Gençik Değişimi, Eğitim Projeleri), takım çalışmasına ne kadar yatkın olduğunuz, insan ilişkileri ve iletişimde ne kadar güçlü olduğunuz, İngilizce biliyorum değil gerçekten konuşarak bunu göstermeniz vs. ) Kısacası öğrencilik hayatında katıldığınız TEMA'da diktiğiniz bir ağaç bile yardımcı olacaktır sizi tanımaya. O yüzden inek olmayın sosyal olun. 4 senede değil 5 senede bitsin ama hayatınızın en güzel yıllarını çöpe atmayın.

ali-ahmet

Örnekteki okula bak Harvard.Sen yap bakalım o örnekteki okulu afyon kocatepe bak bakalım hiç diğer maddelere geçebiliyor musun ? Mezun olunca ''bu diplomanın Türkiye'de denkliği var mı ? '' diye sormuştum.O derece zordu iş bulmak.Neyse ki şuan işimden rahat ve memnunum yoksa kampüsün içini '' hadi gari,leyn kerhaneci '' diyen gençlerle doldurup komple yakacaktım okulu.

Görüş Bildir