İranlı İş Adamı Zencani'nin İdam Cezası Onandı

 > 
31PAYLAŞIM

İran'ın resmi haber ajansı IRNA, İran Yüksek Şurası'nın iş adamı Babek Zencani'nin yolsuzluk yaptığı gerekçesiyle çarptırıldığı idam cezasını onayladığını duyurdu. Karara karşı çıkanlar, bu cezanın Zencani'nin arkasındaki güçlerin kimliğini gizlemeye yarayacağını savunuyor.

Zencani, Türkiye, Birleşik Arap Emirlikleri ve Malezya'daki şirketleri aracılığıyla İran devleti adına milyonlarca varil petrol sattığını kabul etmişti.

Savcılar Zencani'yi şirketleri üzerinden satılan petrolün gelirini İran Merkez Bankası'na eksik yatırmakla suçluyordu. Zencani'nin bu yolla zimmetine 2.7 milyar dolardan fazla para geçirdiği öne sürülüyor. Zencani Mart ayında idam cezasına çarptırılmıştı.

Aralarında Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani'nin de olduğu karara karşı çıkan kişiler, Zencani idam edilirse kayıp paranın hiçbir zaman yerine konamayacağını ve iş adamının arkasındaki yetkililerin kimliklerinin açığa çıkarılamayacağını savunuyor.

Zencani ile birlikte yargılanan iki kişinin idam cezaları ise kaldırıldı.

Nükleer faaliyetlerinden vazgeçmesi koşuluyla Ocak ayında İran'a yönelik yaptırımların kaldırılmasıyla, ülke yıllardır süren ekonomik izolasyondan çıkmıştı.

14 milyar dolarlık servetin sahibi

Zencani, 2013 yılında, Eski Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad dönemiyle ilgili bir yolsuzluk operasyonu sırasında tutuklanmıştı.

Zencani, ülkenin en zengin iş adamlarından biri. Servetinin 14 milyar doları bulduğu tahmin ediliyor.

Adı Türkiye'deki soruşturmalarda da geçti

Zencani’nin Türkiye’deki soruşturma ve davalarda da adı geçti. Tutuklanan iş adamı Reza Zarrab'ın Babek Zencani’nin iş ortağı iddia edildi. İddialar, iki iş adamının altın karşılığı petrol ticaretini yönlendirerek İran’a nükleer yaptırımları bypass etme çabalarına dayandırılmıştı.

2012 yılında İran’a yönelik ambargoları delmeye çalıştığı için ABD'nin kara listeye aldığı Zencani’ye İran içinden ilk suçlama, Hasan Ruhani’nin Haziran 2013'te Cumhurbaşkanı seçilmesinden sonra kabinesine aldığı Bijen Zengene’den gelmişti.

Ortaokul Mezunu Reza Zarrab Nasıl Milyarlarca Dolarlık Para Trafiğinden Sorumlu Oldu? - onedio.com
Ortaokul Mezunu Reza Zarrab Nasıl Milyarlarca Dolarlık Para Trafiğinden Sorumlu Oldu? - onedio.com

Reza Zarrab da şu anda ABD'de tutuklu bulunuyor. Zarrab'ın davası avukatlarının talebi üzerine 16 Ekim 2017'ye ertelenmişti.

BBC Türkçe, AA ve Al Jazeera

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir