Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

İran'la Yapılan Nükleer Anlaşma Hakkında Bilmek İsteyeceğiniz Her Şey

 > 
44PAYLAŞIM

İsviçre’nin Lozan kentinde gerçekleştirilen İran nükleer müzakerelerinde, İran ve 5+1 ülkeleri (ABDİngiltereFransaÇin ve Rusya ve Almanya) arasında ana konularda anlaşmaya varıldı. Peki nedir bu ana konular? İran için yaptırımlar ne olacak? Hepsi ve daha fazlası bu dosyada. hem de nükleer anlaşması sonrası kutlama fotoğraflarıyla beraber 🎊🎉💃

İran anlaşmayla nelere izin verdi, nelere hakkı var?

Tahran anlaşmayla BM'nin Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu'nun askeri üslere "kontrollü girişine" izin vermiş oldu. Ancak Tahran, bu denetimlerin İran'ın askeri sırlarını ifşa edecek casusluk faaliyetlerine dönüşmesi endişesi taşıyordu. Anlaşma İran'ın bu giriş izni taleplerine itiraz hakkı bulunuyor.

İran'a uygulanan silah ambargosunun beş yıl daha devam etmesi bekleniyor...

ancak Rusya'ya göre BM Güvenlik Konseyi'nin özel izniyle silah teslimatları mümkün olabilir.

Tahran uranyum zenginleştirmede kullanılacak santifrüj sayısını anlaşmayla üçte iki oranında azaltmayı da kabul etti.

Ancak önümüzdeki ilk 10 yıl içinde zenginleştirilmiş uranyum biriktirmeme şartıyla, uranyum konusunda geliştirme ve araştırma yapmasına izin verildi.

İran'a uygulanan yaptırımların kalkmasıyla ne olacak?

İran medyasında yer alan haberlere göre petrol, doğal gaz, finans, havacılık ve deniz taşımacılığı alanlarında yaptırımlar kalkacak, İran yurtdışındaki milyarlarca dolarlık varlığına yeniden ulaşabilecek. Anlaşmanın uygulanmaya başladığı gün, AB'nin İran'a uyguladığı petrol ambargosu da kalkacak.

AFP'de yayınlanan bir analize göre, yaptırımların kalkmasıyla İran'ın ticaret hacminin de artması bekleniyor...

ancak anlamlı ekonomik kazançların elde edilebilmesi için milyar dolarlık yatırımlar gerektiği ve aylara ihtiyaç duyulduğu yorumu yapılıyor.

Anlaşmaya Orta Doğu'da etkili ülkeler nasıl bakıyor?

AFP'ye göre ABD-İran ilişkilerindeki yumuşama, Sünni güç Suudi Arabistan'ı ve Sünni yönetimlerin bulunduğu diğer Körfez ülkelerini endişelendiriyor. Bu ülkeler Şii İran'la ilgili derin şüphelere sahip; Suriye, Yemen ve başka yerlerdeki savaşları İran'ın körüklediğini düşünüyorlar.

İran Dış İşleri Bakanı Javad Zarif

Karşılıklı saygıyla, her şey mümkündür. İran Anlaşması'na nasıl vardığımız konusunda fikirlerim ve yeni ufuklar:

Bölgenin nükleer silaha sahip tek ülkesi olarak nitelendirilen İsrail de anlaşmadan dolayı memnuniyetsiz.

Başbakan Netanyahu, uzlaşmayı "tarihsel boyutları olan kötü bir hata" olarak niteledi.

Her şartla anlaşma yapmaya kalktığınız zaman, alacağınız sonuç budur. Erken raporlardan, bu anlaşmanın tarihe geçecek bir hata olduğunu anlayabiliriz.

Türkiye ise anlaşmadan dolayı memnuniyet duyduğunu dile getirdi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, "İran'a yönelik ambargoların kalkması da bizim için olumlu bir gelişmedir. Hem Türkiye-İran ilişkilerinin seyri bağlamında hem de biz bu tür ambargoların kalıcı etki yapma bakımından sınırlı olduğu kanaatini hep gündeme getirdik. O bakımdan hayırlı olmasını diliyorum. Her zaman Türkiye, küresel ve bölgesel barışı destekleyecek adımların yanında olacaktır" diye konuştu.

ABD Kongresi anlaşmayı veto eder mi?

Anlaşmanın ardından ABD Başkanı Obama'yı bekleyen görev, Cumhuriyetçilerden yükselen itirazlara rağmen Kongre'yi anlaşmayı onaylamaya ikna etmek. Obama, anlaşmayı Kongre'den kılpayı değil, güçlü bir destekle geçirmek isteyecektir.

"Tom Friedman'la İran nükleer anlaşması hakkında güzel bir konuşma. Daha güvenli bir gelecek için büyük bir adım."

"Bu anlaşma çatışma kabusundan uzaklaşmak ve barışa doğru atılan bir adımdır. Amaçladığımız iyi bir anlaşmadır."

64. ABD Dış İşleri Bakanı Madeleine Albright'tan tebrik

İran anlaşması bizim için daha huzurlu bir geleceğe kapı araladı. @POTUS ve @JohnKerry'yi diplomasi zaferlerinden dolayı tebrik ediyorum.

Cumhuriyetçilerin Başkan adayı Marco Rubio ise anlaşmanın ABD'nin güvenliğini tehlikeye attığı gerekçesiyle Kongre'de reddedilmesini beklediğini söyledi.

Washington'da tartışılan bir diğer seçenek ise anlaşma şimdilik kabul edilse bile, 2016'daki başkanlık seçimlerini cumhuriyetçi bir adayın kazanması halinde, yeni başkanın anlaşmayı geçersiz kılabileceği.

"Başbakan Netanyahu haklıdır. Dünya, dün olduğundan daha tehlikeli bir yer."

İran petrolü uluslararası piyasalara ne zaman ulaşmaya başlar?

Yaptırımların kalmasıyla birlikte İran'daki en önemli değişimlerden biri, yeniden petrol piyasasına tam kapasiteyle girmesi olacak.

Anlaşmaya varıldığının açıklanmasının hemen ardından dünyada petrol fiyatları varil başına 1 dolar kadar düştü ve son üç ayın en düşük seviyesine ulaştı.

Aslında İran petrolünün piyasalara hemen ulaşması beklenmiyor

Londra merkezli enerji danışmanlığı firması Energy Aspects'ten Amrita Sen "Büyük olasılıkla 2016'nın ikinci yarısında" diye tarih veriyor. Sen, şu anda piyasanın Suudi Arabistan petrolü ile şişmiş olduğunu da hatırlatıyor.

Kaynak: BBC

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
ahmet-huseyin

iran bir zafer kazandı antlaşma yürürlüğe girse de girmese de.

streetkedisi

İran'ın yaptığı bu anlaşma ile özellikle Türkiye'de ihracatta çok büyük patlamalar yaşatacağını düşünen herkese yanıldıklarını söyleyebilirim.Türkiye ve İranın hangi konularda alışveriş yaptığına bakmak gerekiyor önce; tarım deseniz aşağı yukarı benzer iklimlere sahip olduğumuz için aynı ürünleri ihraç ediyor(yaş üzüm,fıstık vs) aynı ürünleri ithal ediyoruz(arpa,buğday vs).Hatta yaş üzüm ihracatında İran en büyük rakiplerimizden biri ve zaman zaman bizi darboğaza da soktuğu oluyor bu konuda.Kaldı ki kendi içimizde tarımda çok ciddi reformlara ihtiyacımız var zaten.En büyük ithalat kalemlerinden makine konusunda da durumumuz ortada kendi hazır giyim ihracatımızı geliştirmek için makine ithal eden bir ülkeyiz.Neticede Ortadoğu da kartlar yeniden dağıtılıyor.İran Rusya ve Çin'in ABD'ye karşı en büyük kozu.İranın sahip olduğu enerji rezervinden gerekli payı almak istiyorlar.

streetkedisi

İranın şu anda Suriye politikası belli,bu politikadan Lübnan son derece rahatsız, çünkü Hizbullahın Suriye'de İran kontrolünde hareket ettiğini düşünüyor.Çin bir İslam cumhuriyeti vasıtası ile bölgede ABD'ye kafa tutma planı içinde.Ezcümle Ortadoğu'da işler değişmeye başladı.Çünkü Dünya'nın ekonomik dengeleri değişmeye başladı.

morphine1903

yılların iran'lısıyım Türkiye'deki bazıları kadar iran'cı olamadım.:)

forest

yorum teorileri başlamış gene

baturay-ozkay

iran için her şey kongreye bağlı -abd ışid'e karşı müttefik olarak iran'ı seçti artık biz bir nevi oyun dışıyız - iki iran'a bir liralık malı iki liraya kakalıyorduk iran bunu biliyor ama ses çıkaramıyordu. - şimdi bir liralık malı direk alabilecek. bizim karımız 30 iken diğerleri en az 35. -reza'nın devri bitti

Görüş Bildir