Sosyal Medya Fenomenlerinin Dikkat Çekeyim Derken Zaman Zaman Kantarın Topuzunu Kaçırdığını Gösteren Örnekler

216PAYLAŞIM

İnternet fenomenliği her zaman bir şekilde dikkatleri üstüne çekmeyi gerektiriyor. Ancak bazıları bu durumu fazlasıyla abartmış.

1. "Çernobil" dizisinin başarısından sonra fenomenler kazanın gerçekleştiği Pripyat şehrine akın etmişti.

2010 yılından beri seyahate açık olan şehir, diziden sonra gençlerin ilgisini üstüne çekti. Çernobil felaketinde ölenlerin sayısının 4 bini, dolaylı ölüm sayısının 90 bini geçtiği söylenirken sırf poz vermek için buralara gidilmesi tartışma yaratmıştı.

2. Nazilerin Yahudi soykırımını gerçekleştirdiği toplama kamplarında neşeli pozlar veren fenomenler de aynı şekilde eleştirilmişti.

Binlerce insanın canice öldürüldüğü toplama kamplarına yapılan turistik ziyaretler normal de, çekilen fotoğraflardan bazıları saygısız bulunmuştu.

3. Bitki müzelerinde fotoğraf çektirmek için değerli bitkilere zarar veren fenomenleri de unutmak olmaz.

Uyarılara aldırış etmeden girmelerinin yasak olduğu yerlerde poz veren bu fenomenler genellikle güvenlik eşliğinde ortamdan uzaklaştırılıyorlar.

4. Hayvanların sömürülüp istismar edilmesinde büyük katkıları var.

Kimi zaman dövülerek eğitilen fillerle, kimi zaman doğal ortamlarından koparılan yunuslarla fotoğraf çektirerek bu sömürü düzenini daha da parlatmış oluyorlar.

5. Hayatının her sabah pirinç tarlasında çalışmak zorunda kalan işçilerden ne kadar farklı olduğunu vurgulamak mı?

Bu influencer tam olarak bunu yazarak bu fotoğrafı paylaşmıştı. Yaptığı kıyaslama insanları onun yerine utandırdı.

6. Birkaç beğeni uğruna ölüm tehlikesini göze almaya değer mi?

Üstelik bunu görüp etkilenerek aynısını yapmaya çalışacak pek çok genç insan olabilir. Dolaylı olarak başkalarının da hayatını tehlikeye atmak bu.

7. Farklı olma çabası öyle bir hal aldı ki, iki göz rengi tamamen farklı olan Instagram modeli herkesi kandırdı.

Sarah McDaniel adlı kadın heterokromi (iki göz renginin birbirinden farklı olması) durumuna sahip olduğunu iddia etse de babası kızının çocukluk fotoğrafını paylaşarak onun bir yalancı olduğunu söyledi. Zaten heterokrominin gerçek anlamını bilenler genç kadının renkli gözünün lens veya photoshop olduğu görüşünü savunuyordu.

8. Binlerce kişinin evini kaybettiği, can kayıpları yaşanan yangınlar konusunda "üzüntülerini" dile getirmeselerdi olmazdı.

Kaliforniya yangınları sırasında fenomenlerin kendi eğlenceli, seksi, komik fotoğraflarını paylaşıp mağdurlara iyi dileklerini göndermeleri tartışmalara sebep olmuştu.

9. İspanya'daki zehirli göle poz vermek için koşan, hatta yüzmeye çalışanlara diyecek bir şey yok.

Turkuaz rengiyle insanları kendine çeken bu doğa harikasının içindeki zehirli mineraller sebebiyle gireni hastanelik ettiği bilinse de, turist akınını önlemeye yetmedi.

10. Daha fazla seyahat etmek için bağış hesabı açan çift, fenomenliğin geldiği son noktayı bizlere gösteriyordu.

Seyahat fenomeni olan genç çift daha fazla gezip daha fazla sosyal medya paylaşımı yapmak için bir bağış hesabı açmış ve bu durum "online dilencilik" tartışmasını başlatmıştı.

11. Son dönemde tek gündem koronavirüs olunca bundan da geri kalmayan fenomenler yüz maskelerinin ilginç kullanım şekliyle gündeme geldi.

Maske bulmanın zorlaştığı bu günlerde onları bu şekilde harcamak bir yana, bu hareket ölen binlerce insana da saygısızlık olarak görüldü.

👇

Her Gündemi Kendi Lehine Çevirmeye Çalışan Influencer'ların Yüz Maskelerini İç Çamaşırına Çevirmesi Tepki Topluyor - onedio.com
Her Gündemi Kendi Lehine Çevirmeye Çalışan Influencer'ların Yüz Maskelerini İç Çamaşırına Çevirmesi Tepki Topluyor - onedio.com

12. Hastalıkta sağlıkta fenomenlerin tek derdi reklamlar.

Bunu göze batırarak yapınca daha fena oluyor.

13. Kendini photoshop ile görmek istediği şehirlere, tanımadığı arkadaş gruplarına eklemek komik mi, üzücü mü?

Hem ülkemizde, hem de dünyada bazı kişiler sosyal medyada bu akımı başlatarak kısa bir süre de olsa takipçilerini kandırmayı başarmıştı.

👇

Photoshop Yaparak O Tatil Senin Bu Tatil Benim Gezen Genç Kızın Herkesi Güldürürken Düşündüren Instagram Hesabı - onedio.com
Photoshop Yaparak O Tatil Senin Bu Tatil Benim Gezen Genç Kızın Herkesi Güldürürken Düşündüren Instagram Hesabı - onedio.com

14. Kerimcan Durmaz'ın son videosunda söylediği sözler aşırıya kaçmak olarak tanımlandı.

Videonun içinden kesilip paylaşılmış olsa da bunları söylerken kendisinin de dışarıda olması, hatta çıkıp arabasının üstünde twerk yapması tepkileri artırdı.

👇

Paylaştığı Bir Video Nedeniyle Hakkında Hapis Cezası İstenen Kerimcan Durmaz Tehdit Edildiğini Söyleyerek İsyan Etti! - onedio.com
Paylaştığı Bir Video Nedeniyle Hakkında Hapis Cezası İstenen Kerimcan Durmaz Tehdit Edildiğini Söyleyerek İsyan Etti! - onedio.com

15. Evde kalın çağrılarına rağmen cami avlusunda Instagram çekimi yapmaya çalışan fenomenler son günlerin en çok konuşulan haberlerinden biriydi.

Genç kadınlar Instagram butikleri için çekim yapmak istediklerini ve tek amaçlarının maddi kazanç elde etmek olduğunu söyleseler de polis tarafından evlerine gönderildi.

👇

Camii Avlusunda Instagram Hesabı İçin Kıyafet Çekimi Yaptılar - onedio.com
Camii Avlusunda Instagram Hesabı İçin Kıyafet Çekimi Yaptılar - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
legion35

gerçekten yeni nesiller niye böyle niye böylesiniz amk beyinsizleri Z kuşağı veletler dedindigin kızıyorlar ne diyeyim amk bebeleri böyle puştları takip eden nasıl bir zekaya sahip acaba ..

t-c-ahmet-yilmaz

11 numara ; mayasi güzel kabarmış yumuşacık hamur .

nagumi

hiçbirini kötülemedim. çünkü banane dedim. editör de kendine banane diyebilsin...

birinci-tekil-birey

Sorun bunların takipçilerinde bence.

nurettin-bayar

bu insan müsveddelerini kim meşhur etti, bunlardan daha gerizekalı olanlar, beğenmeseniz gündem yapmasanız, kendi boklarında yok olurlar, ama bu tür oksijen israfı insan müsveddelerini en çok onedio gündem yapıyor.

Görüş Bildir