Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Instagram Beğeni Sayısını Gizlemeye Başladı: 'Amaç Kullanıcılar Üzerindeki Baskıyı Azaltmak'

 > 
93PAYLAŞIM

Instagram "popülerlik rekabetini önlemek ve kullanıcılar üzerindeki baskıyı azaltmak" için ve bazı ülkelerde deneme amaçlı beğeni sayısını gizlemeye başladı.

Uygulama ilk olarak geçtiğimiz mayıs ayında Kanada'da başlamıştı.

BBC'ye bilgi veren Instagram yetkilileri uygulamanın bugünden itibaren Avustralya, Yeni Zelanda, İrlanda, İtalya, Japonya ve Brezilya'da da uygulanacağını söyledi.

Şirkete göre "Bu sayede kullanıcılar, bir 'beğeni' savaşından uzaklaşıp gerçekten kendilerini yansıtan mesajları paylaşmaya yönelecek. Uygulama, kişilerin popülerlik için kendilerini olduğundan farklı göstermesini engelleyecek, orijinalliği özendirecek. "

Kullanıcılar 'diğerleri' ifadesine bakıp paylaşımları kimlerin beğendiğini görebilecek.

Instagram Avustralya ve Yeni Zelanda sorumlusu Mia Garlick de yazılı açıklamasında, amacın kullanıcıların 'yargılandıkları' hissini azaltmak ve 'beğeni sayısından çok anlatmak istedikleri hikâyelere odaklanmalarını sağlamak' olduğunu söyledi ve ekledi:

"Bu denemenin, paylaşımların kaç beğeni aldığı baskısını ortadan kaldıracağını umuyoruz."

Öte yandan, beğeni sayısının Instagram algoritmasının ana unsurlardan biri olmaya devam edeceği belirtiliyor.

Bilim insanları sosyal medyanın özellikle gençlerin ruh sağlığını olumsuz etkilediği uyarısında bulunuyor.

Instagram yöneticisi Adam Mosseri de amaçlarının kullanıcıların beğeni sayısıyla rekabete girip yaşadıkları stresi azaltmak olduğunu söyledi ve "İnsanların Instagram'da kaç beğeni aldıkları kaygısı yaşamalarını değil, zamanlarını değer verdikleri insanlarla iletişime geçmek için kullanmalarını istiyoruz" dedi. 

Araştırmalar, Instagram paylaşımlarına gelen beğeni sayılarının bazı kullanıcıların özgüvenlerini artırırken, istedikleri kadar beğeni alamayan kullanıcılarda da moral bozukluğu yarattığın ortaya koyuyor.

Siz bu özellik hakkında ne düşünüyorsunuz?

İyi fikir, olumlu sonuçları olacağını düşünüyorum.
Beğeni savaşını ve popülerlik rekabetini sona erdireceğini düşünmüyorum.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir