İnsanlığı 'Uzaylılara' Anlatan Altın Plak 40. Yılında Yeniden Basılıyor

 > 
118PAYLAŞIM

1977 yılında uzaya fırlatılan Voyage 1 ve Voyage 2 isimli uzay araçlarına, uzaylılara dünya medeniyetini anlatma düşüncesiyle yerleştirilen altın plaklar gökyüzüne yollanmalarının 40. yılında yeniden basılıyor.

İnsanlığın uzay macerasında önemli yeri olan Voyager 1 ve 2 projeleri ile efsane gibi dilden dile yayılan ünlü, “Uzaylılar ile iletişim” kaydı, projenin 40’ıncı yılında yeniden basılacak ve bir koleksiyon malzemesi olarak satışa sunulacak.

NASA Tarafından İnsanoğlunu Uzaylılara Anlatması İçin Oluşturulan Voyager Altın Plağı - onedio.com
NASA Tarafından İnsanoğlunu Uzaylılara Anlatması İçin Oluşturulan Voyager Altın Plağı - onedio.com

55 dilde mesajlar ve medeniyetimiz hakkında bilgiler içeriyor

1977 yılında uzaya fırlatılan ve 2013 yılında güneş sistemimizi terk eden iki uzay aracının üzerine monte edilen birer altın plak, 55 dilde kısa mesajlar ile birlikte medeniyetimizin tarihi hakkında da bilgiler içeriyor.

İşte 40 yıl önce altın plaklara kaydedilen ve medeniyetimizi uzaylılara anlatacak olan seslerden örnekler:

Plakları koruyan alüminyum kılıfta ise dünya dışı akıllı varlıkların plağı bulması halinde nasıl kullanılacağını anlatan bir yönerge bulunuyor.

Altın Plak'tan kareler...

San Fransisco merkezli Ozma Records‘un hayata geçirmek istediği proje için Kickstarter’da bir hesap açıldı ve 140 bin doların üzerinde bir para toplandı bile. 20 Ekim’e kadar açık kalacak olan bağış hesabında 198 bin dolar toplanması halinde “Voyager Golden Record: 40th Anniversary Edition” adıyla üç plak olarak hazırlanacak paket aynı zamanda Voyager 1 ve 2 araçlarına ait çok özel fotoğraflar ve makaleler de içerecek.

hafif müzik

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir