Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

İnsanların Yüz Şeklinizden Sizle İlgili Nasıl Çıkarımlar Yaptığını Öğrenmek İster misiniz?

-

Yüz şeklimiz ve yüz hatlarımız diğer insanlara bizlerle ilgili çok önemli bilgiler veriyor. Bu konuda yapılmış çok çarpıcı bir araştırmaya gelin birlikte göz atalım.

Daha keskin hatlı ve çekici olan yüzleri, birçok pozitif özellikte de iyi olarak görüyoruz.

Bunlardan bazıları zeka, güvenilirlik, yeteneklilik, eğlenceli olma gibi özellikler.

Bebeksi yüzleri ise fiziksel zayıflığa, saflığa, itaatkarlığa, dürüstlüğe ve kibarlığa yorumluyoruz.

Burada bebeksi yüzden kasıtsa görece büyük gözler ve daha yuvarlak bir yüz.

Nötral yüzler ise genelde gösterdikleri duyguya göre algılanıyorlar.

Sinirli yüzler daha az sevimli, daha az güvenilir, daha güçlü, daha vahşi ve daha tehlikeli gözükürken; mutlu yüzler tam tersi olarak algılanıyor.

Genel bilgilerin ardından deney daha detaya odaklanıyor.

Üniversite öğrencilerine bilgisayar ortamında yaratılan ve her birinde çok küçük değişiklikler yapılan yüzler gösteriliyor.

Örneğin bu modellemede yeteneklilik ölçülüyor.

Öğrencilerin büyük çoğunluğu, yetenekliliğin soldan sağa doğru arttığını belirtiyor. Modellemede kullanılan değişiklikler ise koyulaştırılan ten rengi ve arttırılan çekicilik.

Bu modelde ise dominantlık ölçülüyor.

Yine çoğu öğrenciye göre dominantlık soldan sağa doğru artıyor. Buradaki değişiklikler ise koyulaştırılan ten rengi ve arttırılan erkeksi fiziksel özellikler.

Burada ise dışadönük olma durumu ölçülüyor.

Sonuçlara göre yine soldan sağa, dışadönüklükte bir artış durumu seziliyor. Değişiklikler ise genişleyen yüz ve gülümseme oluşturulması.

Sevimlilik ölçülüyor bu modellemede.

Öğrenciler, sevimliliğin soldan sağa arttığını belirtiyor. Arttırılan özellikler ise çekicilik ve gülümseme.

Burada ise tehlikeli olma durumu ölçülüyor.

Öğrenciler sağa gidildikçe kişileri daha tehlikeli algıladıklarını belirtiyorlar. Arttırılan özellikler ise erkeksi yüz hatları ve sinirli mimikler.

Bir de güvenilirlik ölçülüyor.

Yine soldan sağa, güvenilirlik algısında bir artış oluyor. Yapılan değişimler ise arttırılan kadınsı yüz hatları ve gülümseme.

Bunlar dışında araştırmacılar daha tipik yüzleri daha güvenilir bulduğumuzu ortaya çıkarmışlar.

Bu durumun da ırkçılığın ortaya çıkmasında çok etkili olduğu düşünülüyor.

Son olarak da kendi yüzümüze daha çok benzeyen yüzlere karşı daha pozitif oluyoruz.

Bu durum ortaya çıkarılırken de insanlara, kendi yüz hatlarını belli oranlarda yansıtan yüzler, bu bilgi onlara verilmeden gösterilmiş. Birçok insan kendi yüz hatlarını belli yüzdelerde içeren yüzleri daha samimi bulmuş.

Bitirmeden önce, suça yatkınlığı ve pişmanlığı da yüzlere bakarak yargıladığımızı belirteyim.

Objektiflikten uzaklaşmamıza neden olabilecek bir durum bu. Görseller üzerinden gidersek ilk iki sırada suça yatkınlık soldan sağa artarken, alttaki iki sırada ise soldan sağa pişmanlık artıyor.

Özetle; insanların yüz hatları, bilinçaltımızda onlar hakkında birçok bilgiyi önden işlememize neden oluyor. Bilim gerçekten büyüleyici...

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
ezgisen

dün akşam gelen bi msj vardı bana. sen iş yerinde ne kdr suratsız bir insandın öyle değilmişsin çok çok renkli ve tatlısın diyordu. yüz falan hikaye önyargımız olmasa mikemmeliz.

delirium

Abi.. benim yüzüm yusyuvarlak ya.. kilo alsam direk yüze vuruyo. baya baya daire yani bu.. hiç mi köşe hat falan olmaz bir insanda ya..

queen-of-the-alaska

dünyanın en soğuk görünen insanıyım benle tanıdştan sonra ağğ sen çok soğuk giriniydin çik titliymişsin moduna giriyorlar

prettylittlepyscho

Çok sevimli tatlı bir kızım ama ne zaman dalıp gitsem aşırı sinirli ve psikopat baktığımı söylüyorlar oysaki ben sadece ders ve sporda ne yapacağımı düşünüyordum. Sad story...

the-godfather

Ulan hepsi aynı aq.

Görüş Bildir