Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

İnsanlar Hakkında Daha Önce Duymadığınız ve Öğrendiğinizde Aklınızı Başınızdan Alacak 26 Gerçek

1.6bPAYLAŞIM

Kendimizde ilgili yeni bilgiler öğrenmek her zaman ilginç ve eğlencelidir. Öğrendiğimiz her bilgi kendimizi keşfetmemiz için ipucu olur bize. 

İşte sizlere kılavuzluk yapacağını düşündüğümüz 26 bilgi:

1. 16-28 yaş aralığında başlayan arkadaşlıklar daha sağlam ve uzun ömürlü olur.

İnsanlar acılarını ve sevinçlerini paylaştıkları kişilerle daha farklı bağlar kurar bu bir gerçek. Hâl böyle iken 16-28 yaş aralığında büyüme sancısına birlikte göğüs gerilen arkadaşlıklardan vazgeçmek kolay değildir.

2. Kadınlar, özgüvenlerinin yüksek olduğunu ve agresif olmadıklarını düşündükleri için tok ve boğuk sesli erkekleri tercih ederler.

Anne karnında işitme duyusu daha aktiftir. Kulağa derin, kalın ve titreşimli halde gelen sesler, dışarıdayken duyduğumuz kalın tonlu erkek sesine çok benzer. Kalın ve tok sesler bu nedenle daha karizmatik bulunur.

3. En yararlı tavsiyeleri veren insanlar en çok problemi olanlardır.

Çok fazla probleme sahip insanlar, onları aşarak veya çözmeye çalışarak birçok tecrübe edinmişlerdir. Bu yüzden en iyi tavsiyeleri verenler, daha önce benzer problemi yaşamış insanlardır.

4. Kişi ne kadar zeki ise o kadar hızlı düşünür ve el yazısı bir o kadar kötüdür.

5. Duygularımız iletişim biçimimizi etkilemez. Aksine, iletişim tarzımız ruh halimizi etkilemektedir.

6. Bir kişinin karakterini merak ediyorsanız onu bir restorana götürün. Çalışanlara davranış biçimi size doğru cevabı verecektir.

İnsanlar kendisini sevdirmek için yalan söyleyebilir ve olduğundan farklı biriymiş gibi davranabilir ama başkalarına davranış biçimi kimliğini büyük ölçüde ele verecektir.

7. Suçluluk hissi güçlü olan insanlar, başkalarının duygu ve düşüncelerini anlamada daha iyidir.

Suçluluk duygusu yüksek olan insanlar kendilerini her durumda suçlayabilecek bir sebep bulabilir. Bu nedenle başkalarının bir konuda ne hissettiklerini anlamak onlar için zor değildir.

8. Erkekler kadınlardan daha komik değildir; onlar sadece şaka yaparlar ve yaptıkları şakaların insanlar tarafından sevilip sevilmediğine aldırış etmezler.

Başkalarının düşüncelerini umursamak kişilerde stres yaratır ve dolayısıyla rahat tavırlar sergileyemezler.

9. Utangaç biriyseniz diğer insanlarla konuşurken onları sizi tanıdıklarına inandırın. Böylece kendiniz hakkında çok fazla konuşmanıza gerek kalmaz.

10. Kadınların bedenlerinde erkeklerden iki kat daha fazla ağrı reseptörü bulunmaktadır ancak buna rağmen ağrı toleransları çok daha düşüktür.

11. Yüksek frekanslı müzik dinlemek sizi sakin, rahat ve mutlu hissettirir.

Yapılan araştırmalarda görülmüştür ki her canlının bir frekansı vardır ve bu frekans çevredeki diğer frekanslardan etkilenir. Frekansınız ne kadar yüksekse kendinizi o kadar iyi hissedersiniz ve yaşam sevinciniz artar. Müzik dinlediğinizde ise frekansınız müziğin frekansına uyum sağlar. Bu yüzden yüksek frekanslı müzik dinlemek sizin frekansınızı da yükselterek daha mutlu hissetmenizi sağlar.

12. Geceleri kendinizi, düşünmekten alıkoyamıyorsanız kalkın ve düşüncelerinizi bir kağıda yazın. Bu eylem zihninizi rahatlatacak ve rahat bir uyku çekmenizi sağlayacaktır.

13. “Günaydın” ve “İyi geceler” mesajları beyninizin mutluluktan sorumlu merkezini harekete geçirmektedir.

Sevdiğiniz birinden gelen mesaj sizi olumlu düşüncelere itecektir. Olumlu düşünmek de serotonin seviyesinin artmasını sağlayacaktır.

14. Korktuğunuz şeyleri yapmak sizi mutlu edecektir.

15. Kadınların ortalama sır tutabilme süreleri 47 saat 15 dakikadır.

İngiltere'de konu ile ilgili yapılan araştırmada kadınların %36'sı sır tutma konusunda güvenilir olmadıklarını ve gizli kalması şartıyla söylenenleri başkalarına aktardıklarını itiraf ediyor.

16. Kendilerini en çok yalnız hissedenler, sürekli başkalarını mutlu etmek için çalışanlardır.

17. Ne kadar mutlu olursak o kadar az uykuya ihtiyaç duyarız.

18. Sevdiğiniz kişinin elini tuttuğunuzda daha az acı çeker ve daha az endişe duyarsınız.

Destek aldığınızı bilmek sizi daha iyi hissettirecektir.

19. Zeki insanlar diğer insanlara göre daha az arkadaşa sahip olmaya eğilimlidir.

Çünkü insanın seçici biri olması zekâsıyla doğru orantılıdır.

20. En yakın arkadaşınızla evlenmek, boşanma riskinizi %70 oranında ortadan kaldırır ve bu evlilik bir ömür boyu sürer.

Sosyolog John Alan Lee arkadaşlık olarak başlayan ilişkinin aşka dönüşmesini "Storge" türü aşk olarak tanımlıyor.

21. Çoğunlukla erkek arkadaşa sahip olan kadınlar, diğer kadınlara nazaran kendilerini daha iyi hissetmektedir.

22. İki dil konuşabilen insanlar bir dilden diğerine geçiş yaparken bilinçsizce kişiliklerini değiştirebilirler.

23. Uzun zamandır yalnız olmak sağlığınızı günde 15 sigara içmek kadar kötü etkiler.

Daha uzun yaşamak için beslenmeye dikkat etmek, spor yapmak ve sigara içmemek yeterli değil. Brigham Young Üniversitesi'nde yapılan analize göre bilim adamları, iyi bir arkadaş ve tanıdık çevresi olan insanların hayatta kalma şansının %50 daha fazla olduğunu söylüyor.

24. Seyahat etmek zekâ geliştiriyor; depresyon ve kalp krizi riskini azaltıyor.

Amerika Birleşik Devletleri Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan araştırmada daha çok seyahat edip farklı kültürleri tanıyan çocukların zekâlarının geliştiği ve daha hızlı öğrenmeye başladıkları ispatlanmıştır.

Vermont Üniversitesi'nde ise Twitter üzerinden bir araştırma yapılmıştır. 63 milyon kullanıcının 33 ay takip edildiği bu araştırmada kullanıcıların mutlulukları 10.000 farklı kelime ile ölçülmüş ve insanların evlerinden uzakken daha mutlu oldukları sonucuna varılmıştır.

25. İnsanlar ilgi duydukları şeyler hakkında konuştuklarında daha çekici gözükürler.

İnsanlar iyi bildikleri konularda kendilerine güvenirler. Özgüven de kişiyi daha etkileyici biri yapar.

26. İki kişi birbiriyle konuşurken biri ayağını dışa doğru yönde hareket ettirmeye başladıysa, bu durum onun bulunduğu ortamdan sıkıldığını ve ayrılmak istediğini göstermektedir.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
reddawn

kadınların doğurdukları için acıya toleranslarının daha yüksek olduğunu biliyordum ben belki acı eşikleri daha düşüktür ama toleransları daha yüksek olmalı insan çıkıyo be içinden

merh-merh

insanların %95 inin kendini özel hissetmek için, bu tarz yazları okuduktan sonra yoruma "aaaa ben çok mu zekiymişim.", "Demek ki el yazım daha güzel olamazmış", Ulan doktor da olduk ama ego öksüz; bari doktorum ben sen kim oluyorsun? şeklinde hava atamıyorsak da, neden doktorların yazısı kötü oluyomuş anladık!" gibi cümleleri akıllarından geçirmekle kalmayıp, facebookda aslında hiçbir zaman düşünmediğimiz duvar yazılarımızın beğenilmesinden aldığımız hazzı 2-3 kişinin yorumumuza beğeni atması ile tekrar elde etmek için yazmaktan alıkoyamayan hislere yenik düştüğünü biliyor muydunuz? İnsanların zeki olduklarının söylenmesinden hoşlandıklarını biliyor muydunuz? Peki düşük zekalı insanların aslında hiçbir zaman düşük zekalı olduklarını anlayamayacaklarını biliyor muydunuz?

sena-cimen

#24 Şeyma Subaşı,yakında dahi olacak.

bayanbadem

#3 e deneyim diyoruz biz bebeğim :3

Gizli Kullanıcı

#22 Çok doğru.. Korece, Japonca ve İngilizce konuştuğum zamanlar gerçekten üç farklı insana dönüşüyorum. Aslında bu durum her dilin kendine farklı tarzı olduğundan kaynaklanıyor, mesela Kore'de ve Japonya'da saygı ekleri varken İngilizler ve Amerikanlar saygı eklerini kullanmayı pek tercih etmiyorlar

Görüş Bildir