Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

İnsana 'Keşke Bizim Ülkemizde de Sergilenseler' Dedirten 15 Harikulade Enstalasyon

 > -
Abone ol

1. Bodozlama - Cai Guo-Qiang

Sanatçının asıl dikkat çekmek istediği nokta; kör dürtülere kapılıp, ilerleme maksadıyla çıktığı yolda, sürekli tavizler veren insanoğlunun yaşadığı trajedilermiş.

2. Sessizce - Cai Guo-Qiang

Sanatçı Cai Guo-Qiang'un, çocukluk çağında yaşadığı travmaları çarpıcı bir şekilde yansıtan bu enstalasyon; bir piano ve çevresine yerleştirilmiş sandalyelerin üzerini kaplayan örümcek ağlarından oluşuyor.

3. Kağıt Uçaklar – Dawn Ng

Minik bir pencereden geçip, geniş bir alana süzülen binlerce kağıt uçak; aslında sanatçı Dawn Ng'nin giderek kabaran sıla hasretini, ifade etmesinden başka bir şey değilmiş.

4. Ne demek İstediğini Anlıyorum - Lawrence Argent

Yaklaşık 12 metre uzunlukta olan ve kongre merkezinin cam duvarlarına dayanan bu şirin mavi ayı; Sanatçı Lawrence Argent'in hayata ve olaylara dair meraklı bakış açısının, bir tezahürü.

5. Humus - Giuseppe Licari

Sicilya asıllı sanatçı Giuseppe Licari'nin, tavandan birer avize gibi sarkıttığı bu ağaç kökleri; toprak altı zenginliğinin, sağlıklı bir orman için ne denli önemli olduğuna dikkat çekiyorlar.

6. Suyun Üzerinde Uçuşan Ateş Böcekleri - Yayoi Kusama

Merkez noktasında içi su dolu bir havuz olan ve çevresi aynalarla çevrili küçük bir odada, tavandan sarkıtılan 150 kadar ufak ampulle oluşturulan bu harikulade atmosfer; sanatçı Yayoi Kusama'nın sınırsız  hala gücünün eseri.

Yayoi Kusama, Fireflies on the Water, 2002

7. Eriyen İnsanlar - Nele Azevedo

Sanatçı, Nele Azevedo'un WWF (Dünya Doğal Yaşamı Koruma Vakfı) ile birlikte gerçekleştirdiği bu enstalasyon projesinin amacı, küresel ısınmaya karşı bir farkındalık yaratmakmış.

8. Dalston Evi - Leandro Erlich

İnsanları tuhaf bir biçimde evin duvarında gördüğünüz bu enstalasyonun sırrı; 45 derecelik bir açıyla yerleştirilen devasa bir aynada saklı. Sanatçı Leandro Erlich'in amacı ise eğlenceli bir ortam yaratmakmış. Ortaya çıkan sonuca bakınca, "E istediği olmuş" diyebiliyoruz..

9. Kainatı Kontrol Eden Şey - Damian Ortega

Belirli bir yöne doğru hareket ederken, aniden durup, asılı kalmış gibi görünen nesnelerin oluşturduğu bu enstalasyonun; asıl dikkat çekmek istediği şey; tüm evrenin görünmez bir gücün çevresinde, ahenk içinde hareket etmesiymiş.

10. Yaşama Tutunmak - Richard Morse

Bir nehrin içinde, akıntıya karşı koşmaya çabalayan bu atlar; sanatçı Richard Morse'un, kanserle giriştiği ölüm-kalım mücadelesinin ve zorlukların üzerinden gelmek konusunda gösterdiği azmin birer temsilcileri.

11. Rüzgara Kapılmak - Paul Cocksedge

İngiliz tasarımcı Paul Cocksedge'a ait  bu çalışma, sanki rüzgarda aşağı doğru uçuşan kağıtlar gibi görünen bir ışık enstelasyonu. Her biri A3 boyutunda elle şekillendirilmiş 200 yapraktan oluşan enstalasyon, 25 metrelik boyuyla oldukça dikkat çekici.

12. Dilek- Jorge Rodriguez Gerada

Küba asıllı Amerikalı sanatçı Jorge Rodriguez Gerada'nın uluslararası bir festival için hazırladığı bu enstalasyon; Belfast'lı bir çocuğun, umutları ve hayallerini yansıtıyor.

13. Bahçe Kuleleri - Tadashi Kawamata

Tadashi Kawamata'nın ilk bakışta çevre sorunlarına işaret ediyormuş gibi görünen enstalasyonu; sandalyeleri kullanarak, geçmişte kalan ve artık unuttuğumuz güzel anıları, bir nevi yeniden anımsatma çabası.

14. Gökkuşağı - Anaisa Franco

Her çocuğun hayalidir, gökkuşağı altından geçmek. Yetişkinler içinde durum pek farklı değil. Anaisa Franco'ya ait bu enstalasyon da, işte bununla ilgili.

15. Miras - Cai Guo-Qiang

Enstalasyonla ilgili ilhamı, 2011 yılında gerçekleştirdiği Avustralya seyahatinde alan Cai Guo-Qiang'un, ülkesi Çin'e döner dönmez üzerinde çalışmaya başladığı bu enstalasyon; tüm türlerin bir arada ve rahatsız edilmeden yaşayabildiği bir dünya temasını işliyor.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Gizli Kullanıcı

Biri beni aydınlatabilir mi lütfen ; 4. Fotoğraftaki kristalize yada kübik forma (bunları ben uydurdum) ne ad veriliyor bunun programları varmışta

jackjagger

abstract geometric yazınca çıkıyor. mesela heykel arıyorsan abstrac geometric statue yaz muadillerini bulursun ancak program konusunda bir bilgim yok ne programı?

Gizli Kullanıcı

Ekledigin resmi bu sekilde gosteren bi program gecen sene tatilde tanistigim birinin 2 tane dovmesi vardi bu sekilde sordum bilgisayar programi var 5 dk ya hallediyo demisti

jackjagger

low poly geometric deniyor photoshop'la yapılıyor ancak çok kolay sayılmaz. daha kolay yolu var mı bilmem

Gizli Kullanıcı

Neyse artık 'abstract geometric' de yarar işime çoook teşekkür etiiim :)

ideorium

Barbican's Rain Room --- bu nasil olmaz listede! :)

el-extranjero

Sanat hiyerarşik ihtiyaçlar piramidinin en üstünde yer alır. Bunun altındaysa sırasıyla, saygı, ait olma-sevgi, güvenlik ve fiziksel ihtiyaçlar vardır. Biz ülke olarak henüz saygı seviyesine ulaşamadık ki sanat seviyesine gelelim.

enda

9 mükemmel beeeeeeeeeee

ellen

bizde ancak selfie çeken şehzade dinazor robot gibi alakasız şeyler var kıskandım ln

Görüş Bildir