İnsan Embriyosunda Genetik Değişikliğe İzin

 > 
515PAYLAŞIM

Genetik araştırmalarına İngiltere’de tartışmalı bir kapı daha açıldı. Bilim insanlarına araştırmaları için insan embriyosu genetiğini değiştirme izni verildi.

Ancak Francis Crick Institute araştırmacılarının talebi üzerine verilen bu izin tedavi amaçlı değil yalnızca araştırma yapmakla sınırlı kalacak şekilde verildi.

Bu izin kapsamında üzerinde çalışılan embriyoların doğumuna ise müsaade edilmiyor ve iki hafta içerisinde bunların imha edilmesi gerekiyor. Karara tepki gösterenler ise araştırmanın, genetiği değiştirilmiş insan doğumu yolunda atılan ilk adım olduğunu savunuyor.

Francis Crick Enstitüsü'nün başkanı Paul Nurse, Kathy Niakan tarafından yapılacak araştırmanın "tüp bebek tedavisinin başarısını daha iyi anlamaya yardımcı olacağını" söyledi.

Bilim insanlarının laboratuarda yapacakları çalışmalardan sonra embriyoları kadınların vücuduna yerleştirmesi ise yasak olacak.

Geçen yıl Çin'de yapılan çalışmalar tepki toplamıştı

İnsan genetiğini değiştirmeye yönelik ilk çalışma geçen yıl Çin'de yapılmıştı.

Çin'deki bilim insanları, bir kan hastalığını ortadan kaldırmak için insan embriyoları üzerinde çalışma yaptıklarını açıklamışlardı.

Bu çalışma başarıya ulaşamadı, ancak bazı hastalıklara yol açan genlerin DNA'dan çıkarılması yoluyla gelecek kuşakların daha sağlıklı olmasını sağlamak konusunu gündeme taşıdı.

İnsan embriyolarının gen yapısını değiştirme yoluındaki çalışmalar, ileride 'isteğe göre bebek üretmekte kullanılabileceği' gerekçesiyle eleştirilere uğruyor.

Euro News / BBC Türkçe

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir