Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

İnsan Eliyle Ölmek İstemiyorsanız Yerini Öğrenmeniz Gereken Mekan: Kıyamet Mahzeni

554PAYLAŞIM

Doğal afetler, nükleer savaş, küresel ısınma... Bildiğiniz gibi dünyamıza hiç iyi bakmıyoruz sevgili dostlar ve bu sebeple gezegenimizin sona ermesine duyduğumuz korku hepimizin içine işlemiş durumda. Norveç ve Kuzey Kutbu arasında bulunan ilginç mahzen de tam olarak bu korkuyla inşa edilmiş.

Yerin 120 metre altına inşa edilen resimdeki mahzen, dünyamızın bir felaketle karşı karşıya gelmesi durumunda bizleri kurtarmak için bekliyor.

Svalbard Küresel Tohum Mahzeni, dünyanın dört bir yanından toplanmış değerli mahsullerin tohumlarının bulunduğu bir depo. Halka açık olmayan bu mahzenin fotoğraflarını içeriğin devamında sizlerle paylaşacağız.

Svalbard Adası, dünyanın uçakla ulaşım sağlayabileceğiniz en kuzeydeki noktası.

Deniz seviyesinden 120 metre yüksekte bulunan bu adada az da olsa yerleşim bulunuyor.

Kutupların donmuş topraklarına inşa edildiği için, mahzendeki tohumların elektrik kesilmesi durumunda bile 200 sene dayanabileceği düşünülüyor.

Mahzende dünyanın neredeyse tüm ülkelerinden, bunun yanında 60 farklı enstitüden, yani toplamda 1,500 farklı gen bankasından alınmış tohumlar bulunuyor.

Yedek tohumlar, bir felaket sonucunda yok olmalarına önlem olarak gen bankaları tarafından Svalbard'a gönderiliyor.

Böylelikle dünyanın sahip olduğu mahsul çeşitliliğinin korunması amaçlanıyor.

Svalbard'a büyük kutularda gelen tohumlar, güvenlik amacıyla önce X-ray cihazından geçiriliyor.

Mahzenin içerisinde, hepsi güvenlik kodlarına sahip olan beş adet kapı bulunuyor.

Mahzenin önemi sebebiyle bölgede güvenlik önlemleri üst düzeyde.

Bu, yalnızca mahzene girmeye çalışacak insanları önlemek için değil. Adada insandan çok kutup ayısı bulunuyor ve güvenlik en çok bu açıdan önem kazanıyor.

Mahzenin içindeki sıcaklık -18 derecede tutuluyor. Bu sıcaklık, bazı tohumları binlerce yıl kullanıma hazır şekilde saklayabilir.

Svalbard mahzeninin açıldığı 2008 yılından bu yana 860,000 numune toplandı. Her numunenin içinde 500 tohum bulunuyor.

Ancak tohum toplama işi henüz ilk safhalarında. Çünkü mahzenin üç ana odası 4.5 milyon numuneyi, yani iki milyar tohumu barındırabilecek durumda.

Tohumlar mahzene yalıtılmış folyo içerisinde geliyor ve bozulmayı önlemek için hava almayan kaplarda saklanıyor.

Suriye'de bulunan tohum bankası ICARDA, 2015 yılında savaştan zarar gören deposunu, Svalbard'dan aldığı yardımla yeniledi.

Suriye örneği, mahzenin inşa edilme sebebini açık bir şekilde gösteriyor. Umuyoruz ki böyle bir mahzeni kullanmaya ihtiyaç duymayız ancak, eğer gerekirse, Svalbard tüm insanlığa yardım eli uzatabilir.

👏

Onedio IQ'yu Facebook'tan takip etmeyi unutmayın!

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
ediz_arkn

Bu iddia n doğru olabilir mi? Doğal bir afetle yeryüzünün tohumları neden kaybolsun ki? Bu ölçekte bir afet söz konusu ise bu tohum bankasının ayakta kalacağını kim garanti edebilir? Dünyanın tümünü yok edecek büyüklükte bir afet söz konusu ise zaten yaşamın tümü sona ermiş olmayacak mı?

Gizli Kullanıcı

Ölümü veren Allah ondan kaçmayamı çalışıyorsunuz? Allah her şeyden üstündür 1 mahzenle ondan kaçamazsınız . Zaten Kuran'i Kerim' de de yazmış :HER CANLI ÖLÜMÜ TADACAKTIR...

queen-of-the-alaska

biz de yapsak dicem de onda da suriyeliler yaşar

Gizli Kullanıcı

Merak edilecek bir şey yok filmin sonunda hepimiz ölüyoruz.

boslafebesi

spoiler vermesene!!11birbirone!!

boltonlarin-remzi

skerler olum hepimizi skerler...

Görüş Bildir