Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

İngiltere Öğrenci Olmak: Aylık Yaşam Masrafları

İngiltere okuyan öğrenciler için aylık yaşam masrafları

Aşağıda bütçenizi ayarlamanıza yardımcı olacak bazı ana harcama kalemleriyle ilgili bir kılavuz hazırladık. Ancak, harcama miktarınızın yaşam tarzınıza göre farklılık göstereceği unutulmamalıdır. Söz konusu masraflar yaklaşık tutarlar olup sadece bilgi amaçlı kullanılmalıdır.

Bir öğrenci için konaklama dahil aylık ortalama yaşam masrafı 800-1000 £'dir. Evli çiftler için bu rakam iki kişi için 1250£ iken her çocuk için aylık ortalama 250£'dir.

İlk gelişinizde muhtemelen bazı tek seferlik harcamalarınız da olacaktır. Ev tutacaksanız genellikle 1 aylık kira bedeli kadar depozito ödemeniz gerekecektir. Cep telefonu satın alacaksanız ortalama 50-100£, 2 gecelik kahvaltı dahil geçici konaklama 60£, polise kayıt yaptırmanız gerekiyorsa (gerekliyse, vizenizin üzerinde belirtilir) 34£ tek seferlik masraflarınızdan en önemlileridir.

Bütçenizi ayarlarken size yardımcı olacağınız düşündüğümüz Öğrenci Bütçe Hesaplayıcısı için buraya tıklayın.Masraf dökümü

Konaklama - aylık ortalama 260-500£

Kiralar konakladığınız yerin okula uzaklığına, oda tipine ve imkanlara bağlı olarak değişiklik gösterir. Elektrik ve su faturaları genellikle kira bedeline dahildir.

Yiyecek - aylık ortalama 150£

Yemek dahil bir öğrenci lojmanında (yurt) kalıyorsanız bazı yemekler kira bedeline dahildir.

Eğitimle ilgili masraflar - aylık ortalama 45£

Masraflar, eğitim gördüğünüz bölüme/programa bağlı olarak değişiklik gösterebilmekle birlikte kitap, kırtasiye masrafı, fotokopi masrafı, arazi gezileri, uzmanlık materyalleri veya ekipmanları dahil olabilir.

Sosyal hayat - aylık ortalama 150£

Sosyal hayat, öğrenciliğin önemli bir parçası olup bunun için bütçe ayırmanız önemlidir. Harcamalarınız ilgi alanlarınıza ve ne kadar sosyal olduğunuza bağlıdır.

Seyahat masrafları - aylık ortalama 30-55£

Yaşadığınız yere bağlı olarak günlük otobüs veya metro yolculuklarınız için bir bütçe ayırmanız gerekir.

Sigorta - aylık ortalama 20£

Yanınızda getirdiğiniz değerli eşyalarınız için sigorta yaptırmak isteyebilirsiniz.

Kıyafet ve kişisel temizlik ürünleri - aylık ortalama 60-75£

Bu masraflar, kişisel zevkinize ve alışveriş sıklığınıza bağlı olarak değişiklik gösterir.

Cep telefonu - aylık ortalama 35£

Harcama tutarınız size bağlıdır.

Televizyon - aylık ortalama 13£

Konakladığınız yerde televizyon yoksa ve bir tane edinmek istiyorsanız tv ruhsatı edinmeniz gerekir.

Diğer masraflar - aylık ortalama 25£

Saç kestirme, hediye ve sağlık masrafları veya dişçi masrafları gibi arada sırada yapılan harcamalar için de bütçe ayırmanız gerekir.

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir