İngiltere'nin Yeni Başbakanı Seçilen Osmanlı Torunu Boris Johnson Kimdir?

-

İngiltere'de eski Dışişleri Bakanı ve Londra Belediye Başkanı olan Boris Johnson, iktidarda yer alan Muhafazakar Parti'nin yeni lideri seçilerek başbakan oldu. Johnson hükümeti kurmakla görevlendirilecek ve görevine başlayacak. 

Peki geçmişi Osmanlı'ya dayanan Boris Johnson kimdir?

Boris Johnson Osmanlu İmparatorluğu'nun son dahiliye nazırı (İçişleri Bakanı), öldürülen Ali Kemal'in torunu Stanley Johnson'un oğludur.

Yani İngiltere'nin yeni başbakanının kökeni Osmanlı'ya kadar uzanıyor. Damat Ferit Paşa hükümetlerinde Maarif (Eğitim) ve Dahiliye Nazırlığı yapan Ali Kemal'ın babası Hacı Ahmet Rıza Efendi, 1813'te Çankırı'nın Kalfat köyünde doğdu.

Boris Johnson 19 Haziran 1954 Upper East Side, New York (ABD) doğumlu.

Tam adı Alexander Boris de Pfeffel Johnson'dur. İngiltere'nin 77. başbakanı olan Boris Johnson 55 yaşında. Eton Koleji'nden mezun olduktan sonra Oxford Üniversitesi'nde eğitim gördü. 1987'de Times gazetesinde muhabir olan Johnson daha sonra Daily Telegraph'ta kariyerine devam etti. 1999-2005 yılları arasında da muhafazakar eğilimli Spectator dergisinde çalıştı. Daha sonra BBC'de "Have I Got News for You" isimli talk show'da yer aldı.

Britanya Dışişleri Bakanı Boris Johnson'ın Dedesinin Türk Olduğunu Biliyor Muydunuz? - onedio.com
Britanya Dışişleri Bakanı Boris Johnson'ın Dedesinin Türk Olduğunu Biliyor Muydunuz? - onedio.com

Boris Johnson'ın siyasi kariyeri ise uzak bir geçmişe dayanmıyor. Eski bir gazeteci olan Johnson'ın siyasi kariyeri 2001'de milletvekili seçilmesi ile başlıyor.

Daha sonra 2008-2016 arasında iki kez seçimi kazanarak Londra Belediye Başkanı oldu. Johnson 2016'daki Brexit referandumunda da İngiltere'nin AB'den ayrılması için kampanyalarda en ön safta olan isimler arasında yer alıyordu.

İngiltere siyasetine yakın dönemde damga vuran Muhafazakar Parti 2010'daki seçimleri kazanarak 13 yıllık İşçi Partisi hükümetine son vermiştir. 2010'da Liberal Demokrat Parti ile koalisyon kuran Muhafazakar Parti 2015'te de tek başına hükümete geldi.

2015'te Johnson tekrar milletvekili seçilmiştir. Johnson, May'in "yumuşak Brexit planını" desteklemiş gibi görünse de Brexit Bakanı David Davies'in, "AB'ye fazla taviz veriliyor" itirazı ile istifa etmesinin ardından Johnson da istifasını verdi.

Brexit ile birlikte adını daha fazla duyurmaya başlayan Johnson, son başbakan Theresa May'in istifasının ardından parti için bir numaralı aday olarak görülüyordu.

Johnson bir seçim kampanyası esnasında bir radyo programında büyük büyük dedesinin gerçek bir Müslüman olduğundan ve Kuran'ı ezbere okuduğundan bahsetti.

O dönem herkesi şaşırtan Boris Johnson, Trump'a benzetilen saçları için de büyük büyük ninesi köle bir Çerkes kızından geldiğini söylemiştir. Tüm Johnson ailesinin sarı saçlarının Hanife Fered adlı mavi gözlü, sarı saçlı Çerkes kadınından geldiği ifade ediliyor.

Boris Johnson'ın siyasi olarak geçmişte neden olduğu bazı krizler ve tepki çeken açıklamaları var.

Dışişleri Bakanlığı esnasında Afrika'daki bir ziyaretinde yaptığı "Beyaz sömürgecilerin Afrika'ya dönmesi yararlı olur" açıklaması ve Myanmar ziyareti esnasında emperyalist ve ırkçı şiirleri ile tanınan bir şairden yaptığı alıntı minik bir diplomatik krize neden olmuştu. 

Brexit döneminde de Obama'nın AB'de kalınması tavsiyesi sonrasında Obama'nın kökeninin Kenya'ya uzandığından ve Britanya'ya düşman olabileceğinden bahsetmişti.

2018'in Ağustos ayında Daily Telegraph gazetesinde peçe takan Müslüman kadınlar için yaptığı posta kutusu ve banka soyguncusu benzetmesi de büyük tepki toplamıştı.

Danimarka'da peçe yasağından bahseden Johnson peçe yasağına karşı olduğunu ancak peçeyi gülünç bulduğunu anlatmıştı. Brexit döneminde AB'den ayrılmanın gerekliliğini anlatmış ve Brexit olmadığı takdirde Türkiye'den gelecek kontrolsüz bir göçün başlayacağını iddia etmiş, bu konuyu inkar etse de daha sonrasında yaptığı açıklamalar basına tekrar yansıdı ve görüşünü belli etti. Johnson aynı zamanda sağlık alanında da geniş çaplı bir "reform" yapılması gerektiğini söylüyor.

Boris Johnson daha önce yaptığı bazı açıklamalar nedeniyle kamuoyunda sert bir şekilde eleştirildi.

Johnson aynı zamanda Ankara Anlaşması'nı eleştiren bazı demeçler de verdi. Yakın dönem siyasi krizler konusunda da ABD ile bazı konularda fikir ayrılıkları yaşanıyor. Johnson İngiltere kamuoyunda sivri dili ve gafları ile de sıkça gündeme geliyor. 

Bakalım ilerleyen günlerde neler yaşanacak?

Muhafazakar Parti Liderliğine Seçilen Boris Johnson, İngiltere'nin Yeni Başbakanı Oldu - onedio.com
Muhafazakar Parti Liderliğine Seçilen Boris Johnson, İngiltere'nin Yeni Başbakanı Oldu - onedio.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
pedro-pascal

ayrıca dünyada trump modası başladı heralde...

pedro-pascal

osmanlı torunu olması bizden oldugu anlamına gelmiyor.

gunesliler

Şimdi de ingiltere uğraşsın Biz evlad-ı Fatihan ız diyenlerle. !!

bcb54

bugün bir haber okudum bunun büyük büyük dedesini adapazarında öldürmüşler zamanında .. ne alaka bilmem ama size bilgi olsun.

ercy

Ya bırak osmanlı torunu deyip sevimli göstermeyin şunu! O ali kemal vatana ihanetten tutuklandı ve linç edilerek gebertildi! İngilizlere istihbarat sağlarken suçüstü yakalandı!

Görüş Bildir