Görüş Bildir
Haberler
Brexit İçin Gereken Yetki Alındı: İngiltere'de Muhafazakar Parti Tek Başına İktidar

Brexit İçin Gereken Yetki Alındı: İngiltere'de Muhafazakar Parti Tek Başına İktidar

İngiltere'de resmi sonuçlara göre seçimi Başbakan Boris Johnson'ın liderliğindeki Muhafazakar Parti kazandı. Johnson, 'Halk Muhafazakar Parti hükümetine güçlü bir yetki verdi, Brexit'i gerçekleştireceğiz' dedi. İşçi Partisi lideri Jeremy Corbyn ise bir sonraki seçimde partisinin başında olmayacağını açıkladı.

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

Oy verme işleminin saat 22.00 (TSİ 01.00) sona ermesiyle BBC, Sky News ve ITV tarafından ortaklaşa yapılan sandık çıkış anketinin sonuçları açıklandı.

Muhafazakarlar 2 yıl aradan sonra yeniden tek başına iktidara geldi

Muhafazakarlar 2 yıl aradan sonra yeniden tek başına iktidara geldi

Buna göre, yerel saatle yaklaşık 05.00'te Muhafazakar Parti'nin salt çoğunluk olan 326'yı geçtiği görüldü. Böylece Muhafazakarlar, salt çoğunluk olan 326'yı geçerek 2 yıl aradan sonra yeniden tek başına iktidara geldi.

Sayımın tamamlanmasının ardından bu sayının daha da artması bekleniyor. İngiliz kamu yayın kuruluşu BBC, Muhafazakarların 363, İşçi Partisi'nin de 203 sandalye elde edeceğinin öngörüldüğünü duyurdu.

İngiltere'de 650 seçim bölgesinin 645'inde sonuçlar belli oldu

İngiltere'de 650 seçim bölgesinin 645'inde sonuçlar belli oldu
İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

Corbyn istifa edeceğini açıkladı

Corbyn istifa edeceğini açıkladı

Sandık çıkış anketlerine göre partisi büyük kan kaybeden Corbyn, yaptığı açıklamada seçmenlerine ve 'medyanın bakısı altında kalan' ailesi, arkadaşları ve eşine teşekkür etti. 

'Açıkçası parti için çok hayal kırıklığına yol açan bir gece oldu' diyen Corbyn, 'Ancak şunu söylemek istiyorum, bu seçim kampanyasında bir umut bildirisi sunduk' ifadesini kullandı. 

Brexit'in seçim tartışmalarını çok fazla kutuplaştırdığını, normal siyasi tartışmaların çoğunu geçersiz kıldığını söyleyen Corbyn, görevi bırakacağını ve bir sonraki seçimde partisinin başında yer almayacağını duyurdu.

Brexit yolu açıldı

Brexit yolu açıldı

Bu sonuca göre Johnson, AB'yle vardığı Brexit anlaşmasını başka bir partinin desteğine gerek kalmadan 650 üyeli Avam Kamarasında geçirebilecek ve İngiltere, 31 Ocak 2020'de AB'den ayrılmış olacak. 

Johnson, tek başına iktidara gelmesi durumunda ilk işinin Brexit anlaşmasını parlamentoya getirmek olacağını söylüyordu.

Brexit düğümü sandığa götürmüştü

Brexit düğümü sandığa götürmüştü

2017'de yapılan erken seçimde Muhafazakarlar 317, İşçi Partisi 262, İskoçya Ulusal Partisi 35 ve Liberal Demokrat Parti 8 sandalye kazanmıştı. 

Tek başına iktidarı kaybeden Muhafazakar Parti, Kuzey İrlanda'nın Demokratik Birlik Partisi'nin desteğiyle azınlık hükümeti kurmuştu. Ancak eski Başbakan Theresa May, bu tablonun bir sonucu olarak AB'yle vardığı Brexit anlaşmasını Avam Kamarasında geçirmekte başarısız olmuştu. 

May'in istifasıyla Başbakanlık koltuğuna oturan Johnson, Brexit düğümünün çözülebilmesi için 12 Aralık'ta erken genel seçime gidilmesini istemişti.

Ayrıca bakınız 👇

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
Reklam
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
59
23
20
12
3
3
3
Yorumlar Aşağıda
Reklam
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
uzaklardan

Bye bye Ankara anlaşması :)

Melih Ertaş

ben sadece türkiyenin boku çıktı diyodumda sanırım dünyanın çivisi çıkmış

unclebukowski

Bi de Boris'in dedesi Çankırılıymış, hem muhafazakar hem Çankırılı. Aynı akpli Çankırılılar gibi yani. Düşünebiliyomusun, Çankırı diye bir yer var ve herkes ... Devamını Gör