Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

İngiliz Edebiyatına Ne Kadar Hakimsin?

887PAYLAŞIM

Bugün, edebiyatın donuk ama güçlü kraliçesi İngiliz edebiyatına ne kadar hakim olduğunu ölçeceğiz. Gözün korkmasın! Elbette edebiyat profesörü olmanı beklemiyoruz.

1. Başlıyoruz. Agatha Christie'nin yarattığı iki ünlü dedektif vardır. Hercule Poirot ve?

Miss Marple
Nancy Drew
Irene Adler
Hermione Granger

2. 'Earnest Olmanın Önemi' (Importance of Being Earnest) isimli tiyatro oyununu kaleme alan yazar kimdir?

Jonathan Swift
George Orwell
Arthur Conan Doyle
Oscar Wilde

3. “Parası pulu olan her bekâr erkeğin kendine bir yaşam arkadaşı seçmesinin kaçınılmaz olduğu, herkesçe benimsenen bir gerçektir.” cümlesiyle açılan ünlü Jane Austen romanı hangisidir?

Emma
Gurur ve Önyargı
Mansfield Parkı
Northanger Manastırı

4. Çılgın Kalabalıktan Uzak (Far From the Madding Crowd) romanının yazarı kimdir?

Graham Greene
Elizabeth Gaskell
Thomas Hardy
H. Rider Haggard

5. Issız bir adada mahsur kalan bir grup çocuğun hikayesini anlatan William Golding romanının adı nedir?

Çavdar Tarlasında Çocuklar
Oliver Twist
Orman Kitabı
Sineklerin Tanrısı

6. 2004 yılında yayınlanan ve 2012'de sinemaya adapte edilen David Mitchell romanı hangisidir?

Kemik Saatleri
Pi'nin Yaşamı
Bulut Atlası
İpek Böceği

7. Beowulf kaç yıllarında kaleme alınmıştır?

1600'ler
600'ler
100'ler
1000'ler

8. Puck isimli haylaz cine hangi Shakespeare oyununda rastlamıştık?

Bir Yaz Gecesi Rüyası
Othello
Kuru Gürültü
Macbeth

9. Son soru! Hemen hemen aynı dönemde yaşamış olmalarına rağmen Dostoyevski'yi oldukça etkileyen, Kasvetli Ev, Oliver Twist ve İki Şehrin Hikayesi romanlarını kaleme almış olan yazar kimdir?

Arthur Conan Doyle
Charles Dickens
George Sand
George Eliot

Kulağına Shakespeare fısıldamışlar!

Testin başına sıradan bir kullanıcı olarak oturup, Canterbury Hikayelerini anlatan Chaucer gibi kalktın. Okumayı sevdiğin, İngilizlerin kalem çabasına gönül verdiğin 100 metreden belli. Sen daha neler biliyorsundur, kesin İngiliz edebiyatı onun yalnızca küçük bir kısmıdır. Bu kadar iddialıyım.

Britanya'nın altın çocuğusun!

Seviyorsun bu işi. Bu satırları, bu sayfaları... Hamlet'in kasvetinde kendini buldun, İki Şehrin Hikayesi'nde gönlün Paris ile Londra arasında gidip geldi. O yüzden ne yapmalı? Elbette okumaya, kendini bir Yaz Gecesi Rüyası'nda bulmaya çalışmaya devam etmeli!

"Oscar Wilde mı, hangi ödül o?"

İngiliz edebiyatına pek aşina değil gibisin. Belki kitaplarla pek aran yok, belki iyi bir okuyucusun ama ada edebiyatı hiç ilgini cezbetmedi. Olabilir bunlar. Çok takılmamak lazım. Hayır olmaz, olamaz diyorsan da ufaktan başlayabilirsin. Bir kitapçının İngiliz edebiyatı bölümüne gidip seçmece yap. Bu güzel eserlerin satırları arasında kaybolma fırsatını kendine tanı.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
ibrahimberkkisa

Britanya'nın altın çocuğusun! Seviyorsun bu işi. Bu satırları, bu sayfaları... Hamlet'in kasvetinde kendini buldun, İki Şehrin Hikayesi'nde gönlün Paris ile Londra arasında gidip geldi. O yüzden ne yapmalı? Elbette okumaya, kendini bir Yaz Gecesi Rüyası'nda bulmaya çalışmaya devam etmeli! ingiliz edebiyatı candır

bburcubilgin

Kolaydı...

baris-akarsu-ulutas

Kulağına Shakespeare fısıldamışlar! hepsini sallamama rağmenmi ?

sunflower

Kulağına Shakespeare fısıldamışlar!Testin başına sıradan bir kullanıcı olarak oturup, Canterbury Hikayelerini anlatan Chaucer gibi kalktın. Okumayı sevdiğin, İngilizlerin kalem çabasına gönül verdiğin 100 metreden belli. Sen daha neler biliyorsundur, kesin İngiliz edebiyatı onun yalnızca küçük bir kısmıdır. Bu kadar iddialıyım. --- İiy de bu sorular koalydı ki!! Ben zor sorular çıkacak diye korkarak yaptım valla..

Gizli Kullanıcı

Kulağına Shakespeare fısıldamışlar!

Görüş Bildir