İngiliz Bilim İnsanından Kullandığımız Dünya Haritasının Bir Yalan Olduğunu Gösteren Paylaşım

-

Uzun zamandır derslerde, genel bilgilerde ve diğer birçok alanda günümüzden neredeyse 450 yıl önce yapılmış, Mercator projeksiyonuna dayanan dünya haritalarını kullanıyoruz. 

Sık sık karşımıza çıkan bir gerçek ise aslında haritada gördüğümüz yerlerin ve ülke boylarının hiç de o kadar büyük olmadığı. Sizler için IFL Science'dan derledik.

Kaynak: https://www.iflscience.com/environment/t...

Birleşik Krallık Met Office'in iklim veri bilimcisi Neil Kaye, ülkelerin kendi aralarındaki büyüklük farkını, Mercator projeksiyonu ile gerçek ebatları arasındaki farkı gözler önüne seren bir görsel hazırladı.

Sosyal medyada paylaştığı bu şaşırtıcı video, ekvatordan uzaklaşan ülkelerin aslında gördüğümüz haritalardan çok daha küçük olduğunu ortaya çıkarıyor.

Rusya, Kanada ve Grönland'ın hatta Asya'nın birçok kısmının, ABD'nin küçülüşüne bakın! Grönland'ı bu kadar büyük gösteren haritalarımız aslında Afrika'nın Grönland'ın 14 katı olduğunu gösteremiyor.

Bilim insanı Kaye Reddit üzerinden şöyle anlatıyor;

Bilim insanı Kaye Reddit üzerinden şöyle anlatıyor;
Bilim insanı Kaye Reddit üzerinden şöyle anlatıyor;

"Her ülke küresel projeksiyona yansıtılır ve Doğal Dünya projeksiyonunda göründüğü yerin merkezine yerleştirilir. Daha sonra, kutuplara daha yakın olan ülkeler üzerinde birtakım elle yapılan düzeltmeler olmuştu."

"Bu, düz bir yere koyduğunuz şekilleri tekrar bir küre üzerine yerleştirmenin mümkün olmadığını gösterir."

Öyle ki ABD'deki bazı okullar bu haritanın kaldırılmasını ve alternatif Gall- Peters haritası kullanılmasını talep etti.

Mercator projeksiyonu ilk olarak 1569 yılında Flaman Haritacı Gerardus Mercator tarafından kamuoyuna açılmıştı.

Bir gezginin düz çizgi rotasında izlemesine izin verdiği ve ülkenin gerçek şeklini koruduğu için keşif yapmak için oldukça kullanışlıydı. 

Fakat üç boyutlu bir nesneyi iki boyutlu bir duruma taşıdığınızda mutlaka şekil kayıpları gerçekleşir.

Mercator projeksiyonunda ayrıca politik merkezli bazı yanlışlıkların olduğu, Avrupa ve Batı merkezli bir dünya sunduğu için eleştiriler giderek artıyor.

Geçtiğimiz ağustos ayında harita bilimciler Eşit Dünya projeksiyonu haritasını kamuoyuna sundular ve bu haritanın ülkelerin karşılaştırmalı boyutları ile ilgili tartışmaları azaltacağını umuyorlar.

Öte yandan bu tür tartışmalar pek de hız kesecek gibi görünmüyor.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
dilek-yilmaz32

bilim diye bir sürü yalan yanlış şeylerle doldurdular beyinlerimizi

Gizli Kullanıcı

Ben de 30 yıldır okuduklarımdan çok farklı bir şey okuyacağımı sanıyorum filan...

alican-turkkollu

Ee zaten coğrafya dersinde haritalarla birlikte projeksiyonlar da anlatılıp ülke boyutlarının gerçekle birebir ölçüşmediği anlatılıyor. Bu yeni bir buluş değil ki, kimse kullanılan haritanın gerçek olduğunu iddia etmiyor.

Görüş Bildir