Görüş Bildir
Haberler
Independent: Türkiye Diktatörlüğe Birkaç Adım Mesafede

Independent: Türkiye Diktatörlüğe Birkaç Adım Mesafede

FreiGeist
28.10.2015 - 11:55 Son Güncelleme: 28.10.2015 - 17:38

Independent gazetesi yazarı Patrick Cockburn, 1 Kasım seçimlerinin ‘Türkiye’deki kutuplaşmayı daha da derinleştirebileceğini’ yazıyor.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Yazar “Diktatörlüğe birkaç adım mesafede' başlıklı yazısında 'Seçimlerde, 2002’den beri Türkiye’yi yöneten Erdoğan ve partisinin ne ölçüde tek parti yönetimi kurup, siyasi tekel oluşturabileceğinin belirleneceğini” öne sürüyor.

BBC Türkçe'nin haberine göre, yazıda özetle şöyle deniyor:

Seçim henüz ortada. Ama seçim kampanyası, Kürtlerle Türkler, laiklerle İslamcılar ve Sünni çoğunlukla Alevi azınlık arasındaki fay hatlarını genişletti. Seçim sonuçları, Türkiye’nin Suriye ve Irak’taki iç savaşa ne kadar daha dahil olacağını da belirleyecek.”

Seçim kampanyası sırasında görülmedik derecede şiddet yaşandı. HDP binaları ve muhalif gazeteler saldırıya uğradı. Hürriyet gazetesine şimdi daha sağlam bariyerler konuyor. Ama Erdoğan’ı eleştiren tüm kurumların daimi kuşatma altında olduğu havası hakim. Hürriyet (Daily News) yazarı Murat Yetkin, Türkiye’de kutuplaşmanın en üst seviyede olduğunu, Erdoğan’ın salt çoğunluğu elde etmesi halinde otoriter bir başkanlık sistemi kurma tehlikesinin olduğunu söylüyor.”

'Erdoğan'ın başarı şansı göründüğünden fazla olabilir'

“Erdoğan koalisyonlardan ve yetkilerinin sulandırılmasından hiçbir zaman hoşlanmadı. Başarı şansı göründüğünden daha fazla olabilir, zira ordu, yargı ve medyanın büyük bölümü gibi birçok kurum ve güç merkezi, dizginlendi ve Erdoğan’ın denetimine girdi. Daha dün Ankara’da polis iki televizyon ve iki gazetesi olan Koza İpek Holding’e girdi.”

AKP seçim kampanyası ve seçmenleri etkileme konusunda büyük avantaja sahip. Bir raporda TRT’nin son 25 günde yayınlarında AKP’ye 30 saat, Erdoğan’a 29 saat, CHP’ye beş saat, MHP’ye bir saat 10 dakika, HDP’ye de 18 dakika ayırdığı belirtiliyor. 

Erdoğan, birçok seçmen arasında hakim olan - diktatörlüğe kaymayı içermesine rağmen - AKP’nin istikrarı temsil ettiği ve tüm diğer alternatiflerin ekonomik istikrarsızlık ve belirsizliğe yol açacağı anlayışından da yararlanabilir. Türk ekonomisinde artık 2012’ye kadar görülen göz kamaştırıcı sonuçlar yok. İyi eğitimli mezunlar iş bulmakta zorlanıyor.”

"Türklerle Kürtlerin ilişkileri zehirlendi"

Suriye ve Irak’ı saran şiddet Türkiye’ye sıçradı ve IŞİD’in bombalı saldırıları Türklerle Kürtlerin ilişkilerini zehirledi. Daha da kötüsü Türkiye’nin Suriye’ye müdahalesi, Suriye’nin kuzeyinde, PKK’nın bu ülkedeki kolu tarafından yönetilen bir devlet parçası kurulmasını engelleyemedi. 2012’de Orta Doğu’da büyük bir güç olmaya hazırlanan Türkiye şimdi bölgenin büyük bölümünde dışlanıyor.”

“Pazar günü yapılacak seçimin sonucunu tahmin etmek zor. Ama seçim şimdiden ayrıştırıcı güçleri açığa çıkardı ya da büyüttü. Erdoğan, seçimlerden sonra bunları tekrar kontrol altına almak isteyebilir ama bunu yapması kolay olmayacak.”

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
112
63
60
17
8
4
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
elif ayaydın

İngiliz diktatörlük diyorsa öyle bir şey yoktur Türkiye'de.

elif ayaydın

Asıl sen dar kafalısın her yoruma bir şeyler yazma çabası falan basitlik. Ayrıca sen ingilizin ne zaman bizim iyiliğimize dair bir şey yazdığını gördün ?

Doğa Uygar

Bir akpliye dedim ki " Memlekete bak bundan 2-3 sene önce dön artık bu hasret bitsin diyordu, bugün sadece muhalif diye bir yazıyla kanal kapattırıyor. Ne ka... Devamını Gör

Biri bir partiyi tutyorsa bir şey bildiğinden veya bilmediğindendir. Herkes istediği partiyi tutmakta özgür. Sen eğer yanlış olduğunu düşünüyorsan onu o tutu... Devamını Gör

İngilterenin gazete haberleri hep türkiyeyi türk kürt diye ayırıyo. Asker pkk yı vursa ingiltere "türkler kürtleri vuruyo" diye basıyor." ama kızmıyorum ya i... Devamını Gör

Hırsızlık kabul bişey demem de erdoğan diktatör değil ya keşke öyle olsa. Hitler gibi Mustafa Kemal gibi Stalin gibi faşist, dilediğini yapıp gerçekleştirebi... Devamını Gör