İlk LYS Oturumu Bitti

9PAYLAŞIM

Üniversite sınavının ikinci aşaması LYS'nin ilk oturumu tamamlandı. Öğrenciler sosyal bilimler testini yanıtladı. Pazar günü ise matematik ve yabancı dil testlerinden sınava girecekler.

Geniş güvenlik önlemlerinin alındığı sınav saat 10.00'da başladı. Öğrenciler 135 dakika boyunca Tarih, Coğrafya-2, Felsefe grubu ile Din Kültürü ve Ahlâk Bilgisi sorularını çözdü. Sınava 473 bin 440 aday katıldı. LYS maratonu pazar günü Matematik (LYS-1) ve yabancı dil (LYS-5) testleriyle devam edecek.

Öğrenciler, 20 Haziran'da Fen Bilimleri (LYS-2) testine, 21 Haziran'da ise Edebiyat-Coğrafya (LYS-3) testine girecek. Beş oturumda tamamlanacak LYS'de yaklaşık 1 milyon aday yarışıyor.

Adaylar bu yıl ilk kez şifreleriyle cevap kağıtlarını ve soruların tamamını pazar günü internet üzerinden görebilecek. Kamuoyuyla ise eskiden olduğu gibi soruların yüzde 20’si paylaşılacak.

Öğrenciler soruları kolay buldu

Öğrencilerin büyük bir kısmı soruların kolay olduğunu söyledi. En çok Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Dersi’nde zorlandığını dile getiren Doğa Kural, “Herkesin yapabileceğini düşünüyorum. Çalışınca oluyor. Çalışanın çok rahat kazanabileceği bir sınavdı. Son zamanlarda oldukça çalışmıştım. İyi yaptığımı düşünüyorum.” dedi. 

Soruların kolay olduğunu aktaran Aras Helvacı da “Aslında ben Fen öğrencisiyim. Bu sınava da girmek istedim. 60-65 soru yaptım.” diye konuştu.

Üniversite kontenjanları da belli oldu

Yükseköğretim Kurulu da sınav öncesinde üniversite kontenjanlarını açıkladı. Bu yıl devlet ve vakıf üniversitelerinin lisans, ön lisans programlarına toplamda 803 bin 585 öğrenci yerleşebilecek. Buna göre devlet üniversitelerinde geçen yıl 337 bin 584 olan lisans programı kontenjanı bu yıl 328 bin 973’e düştü. Ön lisans programlarında en önemli artış vakıf üniversitelerinde gerçekleşti. 2014’te vakıflarda 59 bin 403 olan ön lisans programı kontenjanları bu yıl 74 bin 6’ya çıkarıldı.

Al Jazeera ve Cihan

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir