Görüş Bildir
Haberler
İlk Doz Aşıyı Olduktan Sonra Koronavirüse Yakalananlar Ne Yapacak?

İlk Doz Aşıyı Olduktan Sonra Koronavirüse Yakalananlar Ne Yapacak?

Antalya İl Sağlık Müdürü Ünal Hülür, koronavirüs aşısının ilk dozunu olduktan sonra yeniden virüs kapanların ikinci doz aşı olmayacaklarını, 180 gün sonra belirlenen aralıklarla tekrar iki doz aşı uygulandığını söyledi.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Çin’den alınan inaktif Sinovac ve Almanya’dan alınan mRNA BioNTech/Pfizer aşılarının uygulanması tüm Türkiye’de devam ediyor.

Dün itibarıyla yapılan Kovid-19 aşısı 19 milyona yaklaştı. 11 milyona yakın vatandaşa birinci doz, 8 milyona yakın vatandaşa ise ikinci doz aşı uygulandı.

"İyileşmenin olduğu 10 günden sonra 180 gün takvimi işletiyor"

"İyileşmenin olduğu 10 günden sonra 180 gün takvimi işletiyor"

Antalya İl Sağlık Müdürü Ünal Hülür, koronavirüs aşısının birinci dozu sonrası nadir de olsa pozitif olan vatandaşların olduğunu belirtti. 

Böyle bir durumda aşılamanın ikinci doz safhasına geçilemediğini belirten Hülür, şunları söyledi:

'Eğer ilk aşıyı olduktan sonra pozitif tespit edildiyse, bakanlığımızın E-nabız üzerindeki sistemi, aşı için öncelikli grupta olunmadığı mesajını veriyor. Pozitif olanlara iyileşmenin olduğu 10 günden sonra 180 gün takvimi işletiyor. 180 günün sonunda tekrar aşı yapılabiliyor ve başa dönülüyor. Yani o kişi yeniden iki doz aşı olmak durumunda. Şu anda hakkı gelmiş 60 yaşında ama 1 ay önce pozitif olan bir kişiye de, aşı için öncelikli grupta olduğu ancak daha önce Kovid-19 geçirdiği için aşı yapılamaz uyarısı geliyor.'

Bunlar da ilginizi çelebilir 👇

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1
1
1
1
1
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
yulier

bişi sorcam ilk doz sinovac ikinci doz biontech olabilir mi?

Pasif Kullanıcı

kokteyl yaptır bence.shfkjshf