İlhan Koman İmzalı Ankara'daki Bronz Heykel Çalındı

 > -

Ankara Seğmenler Parkı'nda sergilenen İlhan Koman'ın bronz heykeli 25 Mayıs gecesi çalındı. Sanart Derneği'nin Ankara heykelleri projesi kapsamında 1991 yılında, İlhan Koman hayatta olmadığı için, prototipi Galeri Nev'de açılan sergisindeki heykelinden alınmış ve dökümü yaptırılarak parka törenle yerleştirilmişti. Sanat tarihçi Kıymet Giray ise konuyla ilgili, "Bu basit bir heykel hırsızlığı değildir. Çok ünlü olan ve uluslararası alanda bilinen bir sanatçının heykelinin hırsızlığıdır." açıklamasında bulundu.

soL’un haberine göre, sanat tarihçi Kıymet Giray, kaybolan İlhan Koman heykeliyle ilgili açıklama yaptı.

"Bu aşamada 3 önemli konuyu gözden kaçırmamamız gerekir" diyen Giray, şunları söyledi:

"Bu basit bir heykel hırsızlığı değildir. Çok ünlü olan ve uluslararası alanda bilinen bir sanatçının heykelinin hırsızlığıdır"

  • "Bilindiği gibi; İlhan Koman yurt dışında yaşamış olan ve birçok uluslararası heykel parkında heykeli yer alan çok önemli bir sanatçıdır. Edirne'de de bir müzesi vardır.

  • Bu basit bir heykel hırsızlığı değildir. Çok ünlü olan ve uluslararası alanda bilinen bir sanatçının heykelinin hırsızlığıdır. Bu nedenle uluslararası hırsızlık bülteni çıkarılmalıdır.

  • Çok yüksek bir maddi değere haizdir. Sanat tarihi açısından da, maddi değerinden çok daha yüksek bir manevi ve bilimsel kıymete sahiptir. Kaybolmasından sorumlu olanların hukuki inceleme geçirmeleri gereklidir.

  • Bu heykelin projesi Sanart Derneği'ne aittir. Şikâyetçi olmalıdır. Bulunması ve yeniden yaptırılması konusunda proje müellifi olarak hak sahibidir. Bu arada oğlu yaşamaktadır. Babasının sanat eserleri üzerinde hak sahibidir."

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir